"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
OLEME VALMIS! Suurõppuse CREVEX 23 ohutuspäev tõi lauluväljakule päästetehnika ja Trafficu (0)
24. september 2023
Ksenija Kurs

Suurõppuse CREVEX 23 raames toimus Tallinna lauluväljakul pühapäeval, 24. septembril kella 12-16 ohutuspäev, kus sai näha põnevat tehnikat ja varustust ning küsida nõu ekspertidelt, kuidas kriisolukordadeks valmistuda.

Vaata galeriid (193)

Üles olid seatud erinevad õpitoad, näidisalad ja infopunktid ja toimusid demod, kuidas õnnetuse või häire puhul käituda. Sündmus oli mõeldud igas eas inimestele ja oli tasuta!

Esindatud olid mitmed riigiasutused nagu politsei- ja piirivalveamet, sotsiaalkindlustusamet, päästeamet ning ka Tallinna kiirabi. Lisaks oskusteabele oli külalistele vaatamiseks-kuulamiseks ka meeleolukas meelelahutusprogramm, kus esines ansambel Traffic. Lastealal tegutses tsirkusestuudio Folie.

Suurõppus Crevex 2023

28.-29. septembril aga leiab Muugal aset suurõppus CREVEX, mille raames toimub simuleeritud kütuserongide kokkupõrge ja sellele järgneb tsisternide plahvatus. Sündmus eskaleerub tulekahjuga, millele lisandub kohapeal ladustatud väetiste plahvatuse oht.

„Selle õppusega pannakse proovile erinevate ametkondade, kohalike omavalitsuste ja erasektori võime lahendada üleriigilist hädaolukorda ja harjutatakse asutuste omavahelist koostööd. Kas paberil kirjas olevad plaanid ka reaalsuses töötavad ja kas igaüks teab, mis on tema roll ja eesmärk,” tutvustas CREVEX-it õppuse peakorraldaja Marti Magnus.

Õppus kestab ligi 36 tundi järjest ja eelkõige testitakse kaasatud osapoolte toimepidevuse tagamist. Ohuteavituse korraldamine õppusel on plaanitud läbi mängida reaalselt ja õppuse käigus saavad ohualasse jäävad inimesed infot ERR-i kanalite kaudu. Õppuse haare on ambitsioonikas ning eriti olulises rollis on päästeamet, politsei- ja piirivalveamet ning sotsiaalministeerium koos allasutustega. Omavalitsustest osalevad Tallinn, Saue, Maardu, Jõelähtme ja Viimsi.

Ulatuslik evakuatsioon

Õppuse raames korraldatakse suuremahuline evakuatsioon Muuga sadamast ning ohuga piirnevalt alalt. Üheks evakueeritute keskuseks saab ka Lasnamäe oma suurte spordisaalidega. „28. septembril on ulatuslik evakuatsioon, mistõttu võib evakuatsioonikohtade ümbruses Lasnamäel ja Põhja-Tallinnas olla liiklus häiritud ja ümber suunatud. Õppuse eesmärk ongi vaadata praegust olukorda ja järele proovida, kuidas suurõnnetuse või kriisi ajal suudame liikuda,” lausus Mupo juhtivspetsialist Margo Irve.

Ohtu kohalikele elanikele võib põhjustada eelkõige tulekahju ja mürgise suitsu levik, mis võib jõuda ka kaugemate piirkondadeni. Magnuse sõnul selgub õppuse lõpuks, kui keeruline on evakueerida sadu inimesi ning kas ametkondade koostöö pingele vastu peab.

Õppusele kaasatakse üle 1000 rollimängija, kelle eesmärk on ennekõike hädaolukorra lahendamise plaani testimine evakuatsiooni vaates. See annab õppuse korraldajale sisendi, kuidas evakuatsiooni paremini läbi viia, kas ressurss on piisav ning kas on parenduskohti.

Kriisikommunikatsioon

CREVEX õppuse üks oluline märksõna on kriisikommunikatsioon ehk kuidas tulla toime suuremahulise kriisi ohjamisega just kommunikatsiooni vaates, kuidas hallata ja jagada infot nii, et kõik oleks ühtses infoväljas ega tekiks paanikat. Hädaolukorra kriisikommunikatsiooni korral on oluline eristada olulist ebaolulisest, vältida valeinformatsiooni levikut ning saata välja koordineeritud ja kooskõlastatud sõnumeid, mis jõuaks ka vajalike sihtgruppideni.

„Inimeste valmisolek suurõppusele käsi alla panna annab neile endile turvatunde ja enesekindluse ning tõstab lojaalsust riigi suhtes. Ühtne ühiskond on kriisiks kindlasti paremini valmis,” rõhutas Magnus. „Peamine märksõna CREVEXi puhul ongi koostöö, sest kõigil õppuse osapooltel on tegelikult ühine eesmärk – olla kriisiks paremini valmis.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.