"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
USA keskkoolid ootavad Eesti noori aastaks õppima (0)
24. september 2023
Kuvatõmmis/Pilt on illustratiivne

USA vahetusprogramm FLEX ehk Future Leaders Exchange ootab teiste seas ka Eesti noori aastaks enda keskkoolidesse. 

Kuni 10. oktoobrini saavad 9. ja 10. klasside õpilased kandideerida aastasele õppele Ühendriikide keskkoolides. Tingimuseks on, et kandideerija sünniaeg jääb vahemikku 15. juulist 2006 kuni 15. juulini 2009. 

FLEX on üliõpilaste stipendeeritud vahetusprogramm, mida haldab USA välisministeerium. Programm annab peamiselt endisest idablokist pärit keskkooliõpilastele võimaluse veeta aasta USA-s, elada võõrustava pere juures ja käia Ameerika keskkoolis. Konkurents, tõsi küll, on tihe ja USA keskkooliuks avaneb vaid igale viiekümnendale taotluse esitajale.

FLEX-i raames on vahetusõpilasteks pääsenud näiteks Urkaina uus kaitseminister Rustem Umerov ja Venemaa uuriv ajakirjanik Jelena Milašina. Viimast peksti tänavu südasuvel Tšetšeenias jõhkralt nuiaga, valati üle rohelise värviga ning murti sõrmeluud. Pärast intsidenti toimetati Milašina raskes seisus Moskva haiglasse.

Milašinat oli Venemaal korduvalt rünnatud juba varem. 2012. aasta 5. aprilli varahommikul ründasid Milašinat koos tema sõbra Ella Asojaniga Moskva-lähedases Balašihha linnas kaks tundmatut. Kui Milašina külastas 2020. aasta 6. veebruaril Groznõid, et osaleda kohtuprotsessil, peksid tundmatud naised teda ja inimõiguste advokaati Marina Dubrovinat Kontinentali hotelli fuajees. 2022. aasta 8. veebruaril teatas Novaja Gazeta, et Milašina oli sunnitud ähvarduste tõttu Venemaalt lahkuma.

Venemaa lahkus õpilasvahetusprogrammist FLEX-is 1. oktoobril 2014, pärast seda kui üks 16-aastane õpilane keeldus Venemaale naasmast, et oma seksuaalse sättumuse tõttu USA-st varjupaika saada. Ta oli kohtunud homoseksuaalse paariga ning palunud neilt abi USA-sse jäämiseks. Õpilane pandigi paari eestkoste alla ning Vene ametnikud kritiseerisid USA-d seepeale vastutustundetu käitumise pärast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.