"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MINU TALLINN Kirju kultuurimosaiik Tallinnas – mis hoiab suurrahvuseid väikeses Eestis? (0)
25. september 2023
Aserbaidžaanist pärit Salam Aliyeva ja kuubalane Enrique Fabregas. Foto: Kuvatõmmis

Kuubal sündinud Enrique Fabregas ja Aserbaidžaanist pärit Sänäm Aliyeva on mõlemad end Tallinnasse sisse seadnud ning kumbki ei kujuta enam elu ette väljaspool Eestit. Mis aga hoiab erinevaid rahvusi ja veel suurrahvuste esindajaid siin väikeses Eestis?

Eesti elanikest on 68% eestlased, 22.5% venelased ja ligemale 9% mõne teise rahvuse esindajad. Selle 9% seas on aga inimesi 209-st eri rahvusest – kes räägivad emakeelena heebrea või hoopiski mandari keelt. Väikeste kogukondadena on nad aga ühel või teisel moel leidnud oma tee just Eestisse.

Enrique Fabregas on mees Kariibidelt, kes toob Eesti inimesteni Ladina-Ameerika tantsud, muusika ja meelelahutuse. Varasemalt mitmel pool mujal DJ-na töötanud Enrique ostis üheotsapileti Tallinnasse juba 12 aastat tagasi. Enrique sõnul on Eesti inimesed suured peoloomad, mistõttu pole tema arvates ka emotsioonid ja tunded eestlastest mööda läinud.

„Selleks, et eestlased hakkaksid pidutsema, peab olema kannatlik, aga et eestlane pidutsemise lõpetaks, tuleb helistada politseisse,“ rääkis DJ ja meelelahutaja Enrique Fabregas.

Enrique kirjeldab, et eestlased on talle silma jäänud ka oma tehnilise taiplikkuse poolest. „Päris sageli on mul tekkinud klubis probleem arvutiga. Ma võin Eestis küsida klubis ükskõik kellelt ja ta parandab selle probleemi ära kahe minutiga,“ imestab ta.

„Ma armastan Eestit ja ma näen Eestit kui enda kodumaad. Ütleme nii, et kui ma peaks minema sõtta, siis ma eelistaks minna sõtta Eesti eest, mitte Kuuba eest,“ ütles Enrique.

Sänäm Aliyeva kolis aga Aserbaidžaanist Eestisse pea 20 aastat tagasi. Kahe kõrgharidusega innukal noorel naisel õnnestus end lasteaias tööle rääkida niinimetatud “söögitädina”. Sänäm saabus Eestisse kõledal talvel ning esimestel kuudel ei tundnud ta siin õieti kedagi. Ent nagu Aserbaidžaanis kombeks, otsustas ta kõigepealt sõprust luua oma uute naabritega.

„Mõtlesin, et lähen ja jagan oma naabriga arbuusi. Koputasin ja ukse tegi lahti üks natuke eakam naine. Ütlesin tere ja pakkusin arbuusi, kuid tema vaatas mulle otsa ja küsis: Aga miks? Ehmatasin, võtsin arbuusi, läksin tuppa ja hakkasin nutma,“ meenutas Sänäm.

Kuus kuud elu Eestis ja Sänäm lendas tagasi kodumaale, arvates toona, et jätab selja taha siinse külma ilma ja külmad inimesed. Tänaseks on Sänäm otsustanud Eestile aga siiski uue võimaluse anda – ta õppis ära eesti keele, on tänaseks Tallinna Vormsi lasteaia õpetaja ning õpetab lisaks ka vabatahtlikult siia kolinutele eesti keelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.