"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO Elanike hirmud Liiva kalmistu krematooriumi pärast: ebameeldiv lõhn ja kinnisvara hinna langus (0)
26. september 2023
Valdeku 133 krundil asuv tavandihoone, mille kõrval asub krematoorium. Foto: Kuvatõmmis

Inimestel on erinevad matmiskombed, ühed eelistavad kirstu, teised urni. Kui 2019. aastal tehti Rahumäe kalmistu vastu krundile detailplaneering, nähti sinna ette tavandihoone, mille üks osa on krematoorium.

Krematooriumi vastu protesteerisid linnaosavanema Karmo Kuri sõnul kohalikud elanikud aktiivselt ning koguti üle 400 allkirja. “Eelmisel nädalal, kui üks saade käis filmimas, oli kohal 70 kohalikku inimest, kes vastuseisu üles näitasid,” ütles Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri.

Valdeku 133 krundil asuv tavandihoone on nüüdseks valmis ja saanud kasutusloa. Selle kõrval on krematoorium, mis veel ei tööta. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti uuringud lükkasid ümber seisukoha, nagu oleks tavandihoone ja valmisehitatud krematoorium kahjulikud ümbruskonna inimestele, kuid elanikel hirm püsib.

“Kõige paremini rahustab maha, kui hoone tegutseb ja kohalikud elanikud näevad, et hirmud, mis neil on olnud, ei realiseeru. Minna ja öelda, et ärge muretsege, sellega maha ei rahusta,” sõnas Kuri.

Krematooriumi ja esimese korterelamu vahemaa on 150 meetrit. Kohalikud elanikud kardavad, et kinnisvara hinnad võivad hakata ümbruskonnas langema.

“Kui ausalt ütlen, krematoorium hakkab segama minu äri, lilledega kauplemist. Autosid hakatakse parkima müügikoha ette ja inimesed ei pääse lilli ostma,” ütles kohalik elanik, lillemüüja Ivan.

Läheduses elav Deniss üürib korrusmajas korterit ja kardab kinnisvara hinna langust. “Halvasti suhtun. Siin kõrval on lasteaed ja mänguväljakud. Olen täielikult selle vastu siin. Kui tahetakse krematooriumi rajada ja ma ei eita selle vajalikkust, siis see võiks olla kaugemal,” sõnas Deniss. Kohalikke elanikke hirmutab kõige enam tuhastamisel tekkiv ebameeldiv lõhn, olgu tehnoloogia kui moodne ja filtrid tehnika viimane sõna.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.