"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TÄNA ALGAB Aegade suurim kriisiõppus Crevex2023 stardib Muugal sireenide ja ohuteavituse saatel (0)
27. september 2023
Lauluväljakul toimus kriisiõppuse CREVEX 23 ohutuspäev. Foto: Ksenija Kurs

Täna, 28. septembril algab Muugal ametkondade, omavalitsuste ja erasektori ühine suurõppus CREVEX 2023, kus harjutatakse üleriigilise hädaolukorra lahendamist ja omavahelist koostööd. Kohalikud elanikud õppuse tegevustele reageerima ei pea. Tallinna põhirolliks jääb evakueeritute paigutamine ja toitmine.

„Nii suurt kriisireguleerimise õppust pole Eestis varem veel tehtud. See haarab laia piirkonda Tallinna ümber ning 1000 päästetavat, kellega peavad hakkama saama samuti tuhatkond päästjat, politseinikku, kiirabitöötajat ja kaitseliitlast,“ rääkis Põhja päästekeskuse päästetööde juht Priit Janno neljapäeval ja reedel aset leidvast suurõppusest Crevex 2023.

Õppuse stsenaarium näeb ette, et neljapäeva hommikupoole põrkavad Muugal kokku kütuserongi ja sellele järgneb tsisternide plahvatus. Sündmus eskaleerub tulekahjuga, millele lisandub kohapeal ladustatud väetiste plahvatuse oht. Seepärast tuleb kohapealseid elanikke kohe teavitada ning neist sündmuskohale lähemal asuvad ka evakueerida. Evakueeritutega omakorda tegutsevad edasi nii Tallinn kui ka ümberkaudsed vallad. Ohtlik olukord kestab reede, 29. septembri pärastlõunani.

„Põhifookuses on püüda lahendada väga ressursimahukat päästeolukorda, evakueerida ohualast inimesed ning toetada seda kriisikommunikatsiooniga. Ohus olevad inimesed peavad saama info kiiresti kätte ning peavad teadma, kuidas ja kuhu hakata minema,“ märkis Janno.

Õppusel mängivad kaasa Tallinn ning Maardu, Viimsi, Jõelähtme vald, lisaks muidugi mitmed riiklikud struktuurid. Janno sõnul on päästeamet püsti pandnud kõik oma juhtimisstruktuurid. Samuti teevad politsei- ja piirivalveamet ning kaitseliit. Kaasatud on ka erasektor nii päästetavate rollis kui ka olulise teabevahetajana. Seda selleks, et kõik asuksid ühes infoväljas ning teaksid, mida tegema peavad.

Uued sireenid

„Katsetame ka sireene, mis on meie kriisikommunikatsioonis lausa uus nähtus. Koos sireenide huilgamisega saadame välja ka e-alarmid, mille peaksid saama kõik ohualas asuvad telefoniga inimesed. Tegemist on aga õppusest teada andva sõnumiga ning kohalikud inimesed kuhugi minema ei pea,“ selgitas Janno.

Pealinna elanikud, kes kuulevad sireene või näevad päästesõidukeid, peaksid võtma asja rahulikult. „Oleme korraldanud õppuse niimoodi, et me ei kasuta linnas vilkureid ja sireene. Samuti ei tohiks linna kosta ka Muuga sireenid ja päästetööde müra. Kui aga keegi satub sel ajal sõnumi teavituste piirkonda, siis reageerima sellele ei pea, kui just pole tegemist rollimängijaga,“ lisas päästeameti esindaja.

Tallinn toidab ja majutab

Tallinn aga mängib oma rolli sellega, et paigutab linna keskustesse neid kaasamängijaid, kes kuuluvad evakuatsiooni alla. Suur ja tähtis osa on olla pealinnal vastuvõtja rollis. Mitmesse kohta tuuakse Muugalt inimesi Tallinna keskustesse ning hakatakse neid ka alaliselt paigutama. Neile luuakse eluks vajalikud tingimused, ehk siis antakse süüa ja võimalus pikali visata kui vaja.

Liikumispiirangud on minimaalsed ja ka öisel ajal erilisi tegevusi plaanis ei ole, et inimesed saaksid rahulikult puhata.

Täpseid kohti, kuhu evakueeritavaid Tallinnas paigutatakse ja kui palju neid tuuakse aga Janno veel välja ei öelnud. „Las jääda midagi ka õppuse päevaks teada,“ vastas ta.

Samas katsutakse tavaelanikke nii Muugal kui ka Tallinnas võimalikult vähe häirida. Liikumispiirangud on minimaalsed ning ka öisel ajal erilisi tegevusi plaanis ei ole, et inimesed saaksid rahulikult puhata.

CREVEX 2023 ajal testitakse digiraadio kaudu ohuteavituse saatmist

Suurõppuse CREVEX 2023 ajal testitakse ka digiraadio kaudu ohuteavituse saatmist. Testi käigus lülituvad digiraadio signaali vastuvõtvad raadiod automaatselt Klassikaraadio programmile ja nende ekraanile kuvatakse ohuteavituse sõnum. Pärast sõnumi edastamist saab kuulaja lülitada raadio tagasi tavapärasele programmile.

Digiraadio platvormi ohuteavituse võimekuse testimine toimub õppuse ajal 28. septembril vastavalt õppuse stsenaariumile. Digiraadio signaali vastuvõtmiseks peab raadiol olema DAB+ (Digital Audio Broadcasting – digitaalne raadioringhääling) vastuvõtuvõimekus. DAB+ signaali suudavad vastu võtta näiteks enamik uuemate autode (alates 2020. aasta lõpust) raadioid.

Õppusest võtavad osa Päästeamet, PPA, Tallinna Kiirabi, PERH, Tallinna Sadam sh Muuga sadamas paiknevad ettevõtted, kohalikud omavalitsused – Maardu, Viimsi, Tallinn, Jõelähtme, Saue. Samuti Kaitseliit, Naiskodukaitse, Kaitsevägi, Terviseamet, Sotsiaalkindlustusamet, Siseministeerium, Sotsiaalministeerium ja Riigikantselei.

CREVEX-i laiem eesmärk on tõsta nii riigi kui ka elanikkonna teadlikkust kriisvalmidusest, testida uusi ja juba kasutusel olevaid ohuteavituskanaleid ning harjutada hädaolukorra lahendamist.

Õppus toimub 28.-29. septembril. Esimesel õppuse päeval toimuvad suuremahulised välitegevused, teisel päeval jätkub õppus staabiõppuse formaadis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid