"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
joogivesi Kehakosutus joogiveepunktist: uutest veekraanidest pea pooled rajatakse Kesklinna (0)
27. september 2023
Tallinn saab juurde 15 joogiveekraani. Foto: Kesklinna LOV

Sügisel ja tuleval kevadel lisandub Tallinna erinevatesse paikadesse 15 uut joogiveekraani. Neist seitse on kavandatud Kesklinna.

Pudelit saab täita juba Uue maailma haljakul, Kalevi staadionil ja kahes eri kohas lauluväljakul. Ülejäänud kraanid saavad paika 2024. aasta aprilli lõpuks Vabaduse väljakul, Koidu pargis ja Majaka kergliiklussilla lähistel. Kõigi asukohad on tähistatud Tallinna kaardil.

Joogiveekraanide asukohtade määramisel rääkisid kaasa linnaelanikud küsitluse vormis, mis viidi läbi mullu sügisel. Veekraanide vajadusele Kesklinnas osutas aga juba esimesel kaasava eelarve ideekorjel enim hääli pälvinud mõte „Joogikraanid tervisradade äärde“. Selle tõukel said linnalooduses liikujad kehakosutust mitmest uuest joogiveepunktist.

Hetkel on Tallinnas ligi 30 avalikku joogiveekraani, aga veel mõned aastad tagasi oli neid kolm korda vähem. „See, et linnaruumi on kraane hulganisti juurde tulnud, on tervitatav, aga needki ei kata tegelikult elanike ja turistide vajadusi,“ nentis kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Homme, 28. septembril kell 11 toimub Uue Maailma haljakul esimese kraani ametlik avamine. Tegemist on üldharidusliku sündmusega, mille raames saab infot Tallinna joogiveekraanide rajamise ning joogivee kvaliteedi kohta.

Sündmuse avab kesklinna vanem Monika Haukanõmm. Jätkub loeng „Tallinna joogivee kvaliteedist“ ning väliprojekti „Joogiveekraanide rajamine Tallinnas“ tutvustus. Projektist kõneleb Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti esindaja Kalle Pint.

Vajaduse avalike veevõtukohtade järele on muutnud eriti aktuaalseks viimaste aastate kuumad suved. Kraanide olemasolu peaks vähemalt mõnel juhul aitama kuumast tingitud terviserikkeid leevendada. Samuti võiks suureneda oma veepudelite kasutamine ning väheneda plastjäätmete tekkimine, märkis Haukanõmm.

Uute joogiveekraanide asukohad.

„Pudelivee ostmise asemel avaliku joogiveekraani kasutamine hoiab meeletult kokku. Juba ühe kuupmeetri kraanivee tarbimisega hoiame ära 2000 plast- või klaaspudeli tootmise, transpordi ja käitlemise,“ tõi linnaosa vanem välja.

Kõigist Tallinna avalikest veekraanidest jookseb kvaliteetne joogivesi. Kraanid suletakse ajutiselt külmade saabumisel, et vältida jääkahjustusi. 

Lisanduva 15 kraani rajamiseks sõlmis Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet selle aasta 22. juunil projekteerimis- ja töövõtulepingu Watercom osaühinguga. Veevõtukohad rajatakse Euroopa Majanduspiirkonna finantsmehhanismi 2014–2021 programmi „Kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine“ raames. Programm rahastab projekti „Joogiveekraanide rajamine Tallinnas“ 299 464 euroga. Projekti kogumaksumus on 352 311 eurot. Projekti rakendusüksus on sihtasutus Keskkonnainvesteeringute keskus (KIK).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.