"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Üha vähem inimesi jaksab korteri soetada (2)
27. september 2023
Foto: Betti Säre

Swedbank levitas meedias analüüsi kinnisvaraturu ja siinsete palkade suhete kohta, mis taas tuletab meelde, kui vaeselt Eestis elatakse.

Panga arvestuste järgi pole korteri ostmine enam jõukohane leibkonnale, kelle sissetulek on poolteist keskmist Tallinna netopalka ehk umbes 2400 eurot. Kodu soetamine uusarendusse ei vasta enamiku perede rahalistele võimalustele juba üle aasta, samas olid järelturu korterid teises kvartalis veel keskmiselt taskukohased. Selles kvartalis jätkub eluaseme taskukohasuse halvenemine euribori tõusu tõttu. Praeguseks on seega ka järelturu korterid muutunud leibkondadele keskmiselt kättesaamatuks. Taskukohasus jõuab panga hinnangul oma põhjani sügisel, kuna Euroopa Keskpank on intressimäärade tõstmise nüüdseks lõpetanud ning korterite hinna ja palkade suhe paraneb. Lihtsalt kokku võttes lepivad müüjad pika müügiperioodiga ning hindu kuigivõrd alla ei lase. Valdavalt aga jahivad ostjad pigem viletsamat ja väiksema ruutmeetrite arvuga kinnisvara.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
18. okt. 2023 07:08
Eks seda näita juba kaduvväikesed ehitusmahud. Kui Tallinnas veel võib näha siin seal uusi elumaju kerkimas, siis ülejäänud Eestis on viimased uusehitused valdavalt pärit nõukogude ajast, kuigi juba siis valitses terav puudus uuest ajakohasest elamispinnast. Õnneks on maapiirkondades aidanud olukorda leevendada veel tänini jätkuv kohati lausa massiline väljaränne kuid Tallinnas võime senise olukorra jätkudes varem või hiljem jõuda ülitõsise kriisini, kui samuti nõukogude ajal rajatud mägede ja tänaseks juba ammu oma algselt prognoositud eluea ületanud elamufondi enam üleöö ja vaid kosmeetilise soojustamise ja pisihooldusega päästa ei õnnestu ning uus eluase tuleb leida peaaegu, et korraga suuremal osal Tallinna elanikest, kellel ei ole selleks aga raha nagu ka ehitajatel selliseks lausuusarenduseks vajalikke tootmisvõimsusi isegi kui keegi hüpoteetiliselt kusagilt raha leiakski.
piiks
29. sept. 2023 18:37
siis peab olema palgal 10000.- olnud aastaid, siis jh ülikõrgete hindadega võib rikastada ärimaailma,kuid ausad väiksepalgalised ei saa, mõtetu ka liiga suurt pinda, milleks, kuskile väikekohta väiksema hinnaga oleks õige olnud juba aastaid tagasi soetada.Tööd saab ju paljudes valdkoindades teha ükskõik kust.