"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Video Tallinna lastehaigla sai annetajate toel uue kõnniroboti (0)
28. september 2023
Kõnniroboti kasutamist demonstreerib 11-aastane Romet. Foto: lastehaigla

Tallinna Lastehaigla neuroloogia-taastusraviosakonnas ravi vajavad liikumisprobleemidega lapsed saavad nüüdsest kasutada uut kõnnirobotit, mis soetati Tallinna Lastehaigla Toetusfondi annetajate toel. Uue kõnniroboti maksumus on 661 000 eurot ning sellega tehakse aastas ligikaudu 1000 protseduuri.

Eelmisel aastal vajas Tallinna lastehaiglas kõnniroboti abi üle 60 lapse. Peamiselt on robot vajalik neile, kel liikumispuue.

On see siis kaasasündinud, sünni- või ajukahjustuse traumade tagajärjel tekkinud. Ka Romet harjutab kõnniroboti abil kõndimist juba neljandast eluaastast.

“Tal on neuroloogiline probleem, mis tähendab, et see ei kaogi. Me iga päev tegeleme sellega ja usun, et kõnnirobot aitab kõnnimustrit hoida,” sõnas Rometi ema Piret Veski.

Uuel Tallinna lastehaigla kõnnirobotil on üle 60 parameetri ehk igale kasutajale saab teha individuaalse seadistuse.

Üks protseduur kestab umbes tund aega. Et kõnnioskus kehamällu salvestuks, on vaja sama liigutust teha tuhandeid kordi.

“Tulemused on pikaajalised. On edulugusid, mis on postoperatiivsed. Kui paneme patsienti kõndima näiteks pärast kannakõõluse pikendamise operatsiooni ja ta tuleb robotisse vähendatud keharaskusega kõndima, siis esialgu vajab ta võib-olla karkudega kõndi, aga ära läheb pärast kümmet korda omal jalal,” ütles Tallinna lastehaigla füsioterapeut Cristina Lõokene.

Uus kõnnirobot soetati, sest eelmise kasutusaeg sai otsa. Uue ostmiseks tehti aasta vältel kogumiskampaania, tulemusena saadi kokku vajalik 661 000 eurot.

“Nõudlus on väga suur, robot töötas viis päeva nädalas ja kaheksa tundi päevas. Vahepeal isegi arutasime, et äkki on kahte robotit vaja, aga praegu võimalused ei mängi välja. See on heategevusega soetatud aparaat ja siin on tuhandete eestimaalaste abi. Suur tänu kõigile,” ütles Tallinna lastehaigla toetusfondi juhataja Inna Kramer.

Kõnnirobot Lokomat Pro Combi on kõrgtehnoloogiline seade, mida saab kasutada erinevatest haigustest tingitud liikumispuuete raviks. Lapsed, kes kõnniroboti abil kõndimist õpivad, on peamiselt sünnikahjustusega või saanud ajukahjustuse traumade tagajärjel. Ajukahjustusega lastel aitab kõnnirobot säilitada kõnnifunktsiooni. Samuti vajavad kõnnirobotit lapsed, kellel on liikumispuue teiste neuroloogiliste haiguste tõttu ning kes vajavad kõndimise õppimiseks või kõnnimustri taastamiseks toetamist. 

Kõnniroboti töö on programmeeritav iga patsiendi individuaalsete vajaduste järgi, seda saavad kasutada erinevas vanuses ja pikkuses lapsed kuni 18-aastaseks saamiseni. Ühe lapse jaoks kestab kõnniroboti sessioon 20-45 minutit, ravikuuri kestus on keskmiselt 4 kuni 12 nädalat ning ravil käib laps tavaliselt 2-5 korda nädalas. Kõnniroboti teenuse kasutamine on lisatud haigekassa nimekirja, seega patsient ei pea teenuse eest ise tasuma.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.