"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video ja Galerii Linnu tee läbib põhjaliku muudatuse. Tänav muutub rohelisemaks ja liiklejatele turvalisemaks (2)
30. september 2023
Ksenija Kurs

Tallinn kavandab Linnu tee rekonstrueerimist, et muuta see kaasaegseks, rohelisemaks ja liiklejatele turvalisemaks. Eskiisprojekti avalik tutvustus tõi Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolis toimunud arutelule hulga kohalikku elanikke.

„Tallinnasse tekib järjekordne tänav, kus esiplaanil on jalakäijate ja kergliiklejate huvid. Linnu tee mõlemasse serva on projekteeritud korralikud kõnniteed ja ühesuunalised jalgrattateed, mis on külgnevast jalgteest eraldatud nii kõrguse kui ka kitsa eraldusribaga, et erineval kiirusel liiklejate omavaheline piir oleks hästi tajutav,“ ütles abilinnapea Vladimir Svet. „Meie teine suurem eesmärk on tagada tõhus sademevee ärajuhtimine tänavalt ja selleks on ettenähtud looduslähedused lahendused.“

Vaata galeriid (31)

Kristiinet läbiv liikumiskoridor

Linnu tee rekonstrueerimine on oluline projekt kogu linnaosa jaoks, sest tegemist on Kristiinet läbiva liikumiskoridoriga, mida kasutavad igapäevaselt paljud linnaosa elanikud koju või tööle minemiseks.

Sademevee ärajuhtimiseks on kavandatud looduslähedane lahendus – biopuhastusega imbala. Puhveralale on kavas istutada kohalikke taimi, mis on vastupidavad õhu- ja pinnasaastele ning kohanevad hästi veega. Kavandatud on kõrghaljastuse lisamine ja roheala, mille looduslik mitmekesisus suurendab linnaruumi esteetilist väärtust. Kitsad eraldus- ja ohutusribad on plaanis haljastada madala hekiga, et oleks tagatud hea nähtavus.

Jalgratta- ja jalgtee ristumised kõrvaltänavate ning kinnistute juurdepääsudega on lahendatud tõstetud ristmikena, kus ratturite ja jalakäijate eesõigus on selgelt tajutav ning jalgrattateed on kavandatud punast pigmenti sisaldava asfaltbetoonkattega.

Põhi- ja jaotustänavate foorristmikel ja Tondi tn ringristmikul on jalakäijate ja jalgratturite ruum terviklikult lahendatud ja omavahel eraldatud. Ristmikel on suurendatud liiklusohutust vähendades jalakäijate ja ratturite teeületuste pikkusi ning mootorsõidukite pöörderaadiusi.

Projekteeritud on kolm uut peatust perspektiivsele bussiliinile Mustamäe tee ja Sõpruse pst vahelisel lõigul.

Huvi eskiisprojekti vastu suur

Uueneva Linnu tee eskiisprojekti tutvustusele kogunes hulgaliselt piirkonna elanikke. Tänav, mida mööda käib vilgas liiklus, on vananenud ja amortiseerunud.

“Praegune linnakeskkond ei vasta enam Kristiine linnaosa elanike ootustele ja soovidele ning seetõttu on Tallinna linn alustanud Linnu tee rekonstrueerimise projekteerimisega,” ütles Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe. Linnaosavanema sõnul on soov muuta tee tänapäevaseks, kus tulevikus oleksid kõnni- ja rattateed, mida praegu pole. Praegu on probleem ka sademevee ärajuhtimine. Eesmärk on projekt, mis vastaks tänapäevastele nõudmistele.

“Eskiis on valmis, mida tutvustame ja veel kuni 8. oktoobrini saavad elanikud kaasa rääkida Linnu tee lahenduse kohta,” sõnas Riibe. Elanikega seisavad arutelud ees ning arvestada tuleb eri soovide ja arvamustega.

“Usun, et Linnu tee rekonstrueerimine puudutab iga Linnu tee elanikku, igaühel on oma maja ees oma probleemid. Pole saladus, et Linnu teega tuleb juba ammu midagi suurt ja konkreetset ette võtta,” sõnas kohalik elanik Tiit Rahundi.

Projektist teostuseni on pikk maa. Töödega saab tõenäoliselt alustada 2025. aastal ja seda on mõistlik teha etapiviisi, jagades ehituse kaheks osaks.

“Kõigepealt teha kas Tondilt Sõpruse puiesteeni ja seejärel teine pool Sõpruse puiesteest Mustamäe teeni, üheaegne ehitus ilmselt halvaks liikluse,” ütles Riibe.

Võimalikult palju tuleb säilitada looduslähedust. Linnu tee piirkond peab tulevikuski jääma aiaks linnasüdames.

Eskiisprojektiga saab tutvuda veebilehel tallinn.ee/linnutee. Tagasisidet saab anda tagasisidevormi kaudu 8. oktoobrini.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Elaine
3. okt. 2023 17:26
Lisaks Linnu teele oleks vaja ka Rahumäe ja Kadaka korda teha, mis samuti aastakümneid samas seisus olnud.
4 cm aste jalgtee ja rattatee vahel
2. okt. 2023 05:13
see on jama , see hakkab korjama mustust - kohalike aedade puulehed ja tolm ning talvel lumesahkamist segav(sahk on laiem ja jääb mõlemale rajale lumekiht peale) , see on nii ratturile(rulluisutajele ka jt.) ning jalakäijale komistuseks vääratusel. Milleks selliseid lõkse planeerida ? Pange siis need madalad betoonkivid ,kinnitatult piirdeks. Need on ju spetsiaalselt selleks.