"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Taltechi hargettevõte arendab tehisintellektil põhinevat laevakaptenit. Tulevikus on robotlaevu merel palju (0)
30. september 2023
Tulevikus peaks merel sõitma robotlaevad. Kuvatõmmis

Taltechi hargettevõte MindChip arendab tehisintellektil põhinevat kaptenit.

Tulevikus peaks robotlaevu olema merel palju, üks operaator jälgib kuut-seitset laeva, sealt peaks tulema ka tööjõu kokkuhoid ja laev ise on soodsam võrreldes mehitatud laevadega.

“Laeva juhib tehisintellekt, talle antakse tööülesanne, mille ta peab lahendama, selle käigus võib ette tulla takistusi: teised laevad, poid jne,” ütles Taltechi teadur Heigo Mõlder.

Kas on tulnud?

“On tulnud. Sellest lähtudes ta peaks suutma vastu võtta juhtimisotsuseid ja on suutnud seda teha,” sõnas Mõlder.

Robotlaevale saab kinnitada sensoreid uuringuteks, näiteks sonareid, mis sobivad merepõhja ja kalaparvede kaardistamiseks.

“Laev sõidab mööda merd, aga miks ta seal sõidab, see on siin keskel. Ta laseb vette kajaloodi ja selle abil näeme vee all liikuvaid kalaparvi, see on täpne aparaat, mis põhimõtteliselt loendab kalu vees,” ütles Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi direktor Markus Vetemaa.

Robotlaeva projekti idee sai alguse Taltechis valminud isesõitvast laevast Nymo, mis lasti vette 2019. aasta augustis.

“Tulevikus peaks robotlaevu olema merel palju, üks operaator jälgib kuut-seitset laeva, sealt peaks tulema ka tööjõu kokkuhoid ja laev ise on soodsam võrreldes mehitatud laevadega,” sõnas Mõlder.

“Me oleme jõudnud sellisele lävepakule, kus oleme kuulnud isejuhtivatest autodest, siin on isejuhtiv laev. Selle eesmärk on kulusid kokku hoida, teha masinatega seda, mida siiani on teinud palju inimesi,” sõnas Vetemaa.

Robotlaeva arendatakse Tartu Ülikooli, MindChip ja MEC insenrilahendused koostöös.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.