"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
video Rahvusooper Estonia tulevikukomisjon pakkus teatri laienduseks mitmeid variante, sealhulgas ka uut hoonet Linnahalli asemele (3)
03. oktoober 2023
Rahvusooper Estonia. Foto: Aleksandr Guzhov

Et mitmed muinsuskaitselised ja keskkonnaalased piirangud välistavad praegu Rahvusooper Estonia laienduste ehitamise senisesse asukohta, siis näeb Tallinn rahvusooperi tulevikku ka mere ääres, Linnahalli asemel,“ rääkis Estonia tuleviku arutamiseks moodustatud komisjoni esimees, Tallinna strateegiadirektor Raido Roop.

Raido Roop ja Mart Mikk pressikonverentsil.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Tema sõnul on linnale oluliseks südalinna aktiviseerimine ja linna avamine merele. „Seetõttu on linn alternatiivse variandina jõudnud sinna, et kui kaaluda alternatiivseid asukohti, siis võiks see olla Linnahall ja selle läbiümbrus, samuti on ka Tallinna Sadam pakkunud ühte kinnistut.”

Roop möönis, et neid variante ei ole praegu väga täpselt mahuliselt läbi arutatud, aga erinevalt praeguse Estonia asukohast on seal ruumi piisavalt. „Pigem tekib küsimus Linnahalli osas, sest ka varasemad kultuuriministrid on palunud linnal uurida, kas Linnahalli asemel on võimalik ooperiteatrit teha või mitte. Aga need uuringud ja arutelud on alles ees,” kinnitas ta.

Kas Linnahalli asemel on võimalik ooperiteatrit teha või mitte? Need uuringud ja arutelud on alles ees.

Estonia hoone tulevikukontseptsiooni väljatöötamiseks kokku kutsutud komisjon jõudis aastase tööga järeldusele, et rahvusooperi ruumiprobleem väärib lahendust. Tallinna linna ja Estonia esindajatest koosnenud töögrupi eesmärgiks oli välja pakkuda visioon rahvusooperi hoone arendamiseks praeguses või alternatiivses asukohas. Määravaks said komisjoni istungitel erinevad keskkonna- ja muinsuskaitselised piirangud, mis mõjutavad ka kaasaegse ooperiteatri ruumprogrammi.

Piirangute leevendamine

Roopi hinnangul peab arvestama sellega, et praeguses asukohas juurdeehituse tegemist takistavad keskkonnakaitselised ja muinsuskaitse piirangud. Rahvusooperi hoone on riikliku kaitse all olev ehitismälestis ning sellega piirneb looduskaitsealune park. Riigikogu otsuse sõnastus, mis nägi ette rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitust, eeldab piirangute ülevaatamist ning olulisel määral nende muutmist või leevendamist.

Praegune riigi keskkonnaameti seisukoht välistab juurdeehituse Uue turu platsile looduskaitseliste piirangute tõttu. Muinsuskaitseametile ametlikku pöördumist ei ole esitatud, kuid Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakond on väljendanud arvamust, et suures mahus juurdeehitus põhjustab muldkindlustusvööndi bastionimüüride hävinemise. Selle tõttu Uue turu platsile ulatuv juurdeehitus ei ole kehtivate regulatsioonide tõttu võimalik.

Kolm renoveerimisvarianti

Komisjoni aseesimehe, Estonia Seltsi juhataja Mart Miku sõnul saab jätkata küll alternatiivse koha otsimisega, kuid kõigepealt on vaja ajaloolisele teatrihoonele koostada muinsuskaitselised eritingimused. Samuti tuleb tellida sõltumatu eksperdi analüüs ruumilise sekkumise kohta olemasolevasse väärtuslikku hoonekehandisse.

„Rahvusooperil Estonia tuleb korraldada arhitektuurivõistlus ning koostada detailplaneering, mille menetlemise käigus saaks kõik aspektid avalikult läbi arutada ja kaaluda,“ selgitas Mikk. Kui see õnnestub, siis hakkab koostöö Tallinna ja riigi vahel, et leida lahendus, kas on võimalik neid tingimusi leevendada ja muuta, pärast mida tuleb juba maaomandi küsimus.

Mikk tõi välja Estonia renoveerimiseks kolm erinevat versiooni. Esimeses versioonis säilitatakse võimalikult palju olemasolevat hoonet. „Sel juhul käib jutt ainult sellest, et võimalikult vähe sekkutakse senisesse tagafassaadi ja kogu Uue Turu plats oleks täidetud juurdeehitusega,” märkis ta.

Teisel juhul rekonstrueeritakse praegune olemasolev saal. „See jääb samasse asukohta, Georg Otsa tänava poole tehakse kõrvallava ja teine kõrvallava oleks praeguses sisehoovis,” kirjeldas Mikk.

Kolmandas versiooniks ei jääks Miku hinnangul olemasolevast saalist sisuliselt midagi alles. „Teatrisaal keeratakse paralleelselt Pärnu maantee ja Estonia puiesteega, aga mahud jäävad laias laastus samaks.”

Roop kinnitas, et lahenduse otsimisega tuleb minna edasi. „Kuigi suutsime komisjonis vaadata suures pildis keskkonnakaitselisi piiranguid, siis muinsuskaitseliste piirangute osas, mis puudutavad hoonet ennast on vaja veel detailsemalt analüüsida,” lausus ta lisades, et praegu pole veel teada, milline oleks detailne riive juurdeehituse korral Estonia fassaadile ja sisemusele.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE
4. okt. 2023 16:23
OLESJA PODLESNAJA RAHASTAMINE Tere kõigile Suur tänu Jumalale OLESJA PODLESNAJA minu teele tagasi toomise eest. Kõigi oma rahaliste vajaduste või rahaliste raskuste korral võtke lihtsalt ühendust selle imelise naise OLESJA PODLESNAJAGA ja jääte igati rahule. See suurepärane naine on mind just aidanud väikese summaga 30 000 € ja see on minu jaoks enam kui piisav. Ta on südamega naine, tänu sellele imelisele naisele sain ma oma elatustaset ja võlga tõsta. Kui vajate väikelaenu, võtke nendega ühendust ja te ei pea pettuma. E-post: olesjapodlesnaja198@gmail.com AITÄH MÄRGE Kui te pole EESTIST, siis hoidke eemale.
Sinder
3. okt. 2023 15:19
Nõukogude aegne kelder mere ääres on eesti rahvusliku identiteedi altar muidugi. Suurepäraselt koos tsaariaegse kasematiga. Ooperiteater ühes Euroopa linnas, olgu või Eesti linnas, saagu siiski Euroopalik. Selge see, et Peterburi mastaapi välja ei saa kanda, aga Viiburi või Kotkaga võiks siiski võrdväärnegi olla. Tööliste kelder on Estonia puiesteel, teist niisugust pole mere äärde, külma kätte, tarvis. Ooperis käivad pursuid ja neil on paras oma õhtutualettide ning kõpskingadega autost ukseni kablutada paar-kolmsada meetrit mööda treppe ja terrasse tormituule, vihma ja lörtsi, või tuisu käes. Siis tunnevad end meie aja kangelastena ja kimavad kohe einelauda napsi võtma. Nii, et mere äärde muidugi see ooperimaja! Linnarahval risust jalust ära. Ooper algab puhvetist, soomlastel hea lähedal laeva pealt tulla.
elanik
3. okt. 2023 14:46
Võimalus oleks ehitada silmapaistev maja mere äärde, mis kujuneks sümboliks ja saaks tuntuks ka rahvusvaheliselt. Näiteid on maailmas mitmeid: Oslo, Hamburg, Reykjavik, Sydney.