"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
tulevik Ühiskomisjon: Estonia ruumiprobleem väärib lahendust (2)
03. oktoober 2023
Rahvusooper Estonia hoone. Foto: Aleksandr Guzhov

Rahvusooperi Estonia hoone tulevikukontseptsiooni väljatöötamiseks kokku kutsutud komisjon on oma töö lõpetanud. Ühiskomisjon jõudis seisukohale, et Rahvusooper Estonia ruumiprobleem väärib lahendust.

Mullu septembris tööd alustanud komisjon kohtus aasta jooksul kaheksa korda, mille käigus arutati keskkonna- ja muinsuskaitselisi piiranguid ja kaasaegse ooperiteatri ruumprogrammi. Töögrupi eesmärk oli välja pakkuda visioon rahvusooperi Estonia hoone arendamiseks praeguses või alternatiivses asukohas. Komisjoni kuulusid Tallinna linna ja rahvusooperi Estonia esindajad, kelle seas valdkonna tunnustatud eksperdid.

Tallinna strateegiadirektor Raido Roop.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Komisjoni esimees, Tallinna strateegiadirektor Raido Roop märkis, et edasine protsess vajab läbimõeldud lahenduste leidmist. „Arvestama peab, et praeguses asukohas juurdeehituse tegemist takistavad keskkonnakaitselised ja muinsuskaitse piirangud. Rahvusooperi hoone on riikliku kaitse all olev ehitismälestis ning sellega piirneb looduskaitsealune park. Riigikogu otsuse sõnastus, mis nägi ette rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitust, eeldab piirangute ülevaatamist ning olulisel määral nende muutmist või leevendamist,“ selgitas Roop.

Praegune riigi keskkonnaameti seisukoht välistab juurdeehituse Uue turu platsile looduskaitseliste piirangute tõttu. Muinsuskaitseametile ametlikku pöördumist ei ole esitatud, kuid Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse osakond on väljendanud arvamust, et suures mahus juurdeehitus põhjustab muldkindlustusvööndi bastionimüüride hävinemise, mille tõttu Uue turu platsile ulatuv juurdeehitus ei ole kehtivate regulatsioonide tõttu võimalik.

Estonia Seltsi juhataja Mart Mikk.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Komisjoni aseesimehe, Estonia Seltsi juhataja Mart Miku sõnul on vaja ajaloolisele teatrihoonele koostada muinsuskaitselised eritingimused ning tellida sõltumatu eksperdi analüüs ruumilise sekkumise kohta olemasolevasse väärtuslikku hoonekehandisse. „Rahvusooperil Estonia tuleb korraldada arhitektuurivõistlus ning koostada detailplaneering, mille menetlemise käigus saaks kõik aspektid avalikult läbi arutada ja kaaluda, kuid jätkata tuleb ka alternatiivsete asukohtade otsimisega kesklinnas,“ lisas Mikk.

„Estonia nimi on seotud just selle majaga praeguses asukohas ja piirangud ongi mõeldud meie endi hüvanguks ning tänu sellele muudetavad. Meie ees seisab ajalooline võimalus teha teoks eelkäijate unistus meie järeltulijate hüvanguks, raha selleks on olemas, olgem siis targad ja tehkem,” lausus Mikk.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Roop ja Mikk
21. okt. 2023 01:16
Komisjoni esimees, Tallinna strateegiadirektor Raido Roop märkis, et edasine protsess vajab läbimõeldud lahenduste leidmist. „Arvestama peab, et praeguses asukohas juurdeehituse tegemist takistavad keskkonnakaitselised ja muinsuskaitse piirangud. Rahvusooperi hoone on riikliku kaitse all olev ehitismälestis ning sellega piirneb looduskaitsealune park. Riigikogu otsuse sõnastus, mis nägi ette rahvusooperi praeguse hoone juurdeehitust, eeldab piirangute ülevaatamist ning olulisel määral nende muutmist või leevendamist,“ selgitas Roop. -----------------Kus on sinu CV Tallinna lehel ? Avalda om CV, haridus ja tegutsemine- et sa oled mujal vabariigis allkirju jaganud mingitele projektlahendustele, ei tee sinust peale mittevastutava poliitiku, enamat. Sa oled sobinud kõikjale, isegi NO99, näitleja? :) ja siis töötanud kabinettides kuivikuna - nt.rahandusministeeriumi riigihalduse ja avaliku teenistuse osakonna juhataja Selline amet vaevalt on sulle andnud teadmisi , sõnaosavust küll, kui seda eelnevat sinu teksti lugeda . Muudame lihtsalt muinsuskaitset ja korras , teeme mis soovime. --------------------- Kaasanoogutajaks on siis Mart Mikk - eesti ooperilaulja. Mis teadmised temal arhitektuurist on ? Arhitektuur on jääv sajandeiks ja korrata seda viga , et üks betoonmonstrum Viru väljaku-Kaubamaja ühenduseks ehitati , aitab küll. On öeldud - Estonia ei olnud ehitatud algselt selleks, milleks teda täna kasutatakse ja teie tahate kleepida nüüd külge ... TULEB ehitada täiesti uus , Linnahalli juurde , mereäärde või siis Pirita tee obeliski tühjale maa-alale , ilusale merele vaatega ja kohvikutega , ooper -balleti teater , kus on ka võimalik tsirkust teha, jääballetti . Ja millised vaated , purskkaevud odavalt mereveest (meil on nii mage vesi ) mitte joogiveest ümber Ooperi .... Meil on puudus mõistusega inimestest ja sealhulgas ka linna peaarhitektist , seda on näha kuidas enamus linna on löödud täis odavaid plekk kaste -keskused:) irw:). Seega Roop ja Mikk, te sobite koos EKA õpilastega grafitit tegema aga muinsusest, kaitsest ja arhitektuuri osas olete te küll väga kaugel.
lugeja
6. okt. 2023 11:36
Tehke nii nagu teater tahab, sest kuidas on parem ooperi, opereti ja balletiartiartistiel tööd teha seda teavad vaid need, kes on ise teatriga seotud ja kelle elu suur osa möödub ses teatris. Kõrvaltvaatajad, kes pole iialgi ooperit näinud, operetti nautinud ega imetlenud balletti, ei tea, mis vaja on, et uuendada seda kaunist muusika ja liikumise kantsi.

Seotud artiklid