"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
kas teid häirib linnamüra? Helilooja Rein Rannap: Soovin elada just linnamelus, see on müramurest olulisem (0)
04. oktoober 2023
Rein Rannap, Kristiina Kupper, Raivo E Tamm ja Reet Linna. Fotokollaaz

Linn koostab plaani müra ohjeldamiseks. Pealinn küsis, kuidas lärm inimesi mõjutab ja mida me peaksime sellega ette võtma.


Tallinna haljastus- ja keskkonnaosakonna juhataja Kristiina Kupper:
Just liiklus on suurim müraallikas kogu linnas

Tallinna müraprobleemid on nüüdseks kaardistatud ning eelmisel aastal loodud mürakaardil ka kõigile huvilistele nähtavad. Suurim on kahtlemata just liiklusest tulenev müra, mis omakorda tähendab, et probleemseimad paigad on suuremad teed, tänavad ja ristmikud. Tallinna mürakaardilt näeme, et kõiki linnaosasid läbivad suuremad teed, mis tekitavad omakorda ka müra. Eramajade piirkonnad on vaiksemad.

Linn soodustab näiteks jalgrattaliiklust ja lisab haljastust, sest see kõik mõjutab kaudselt ka müra. Samuti vaatavad nii linn kui ka terviseamet iga uue planeeringu juures, ega inimesed selle elluviimisel liigse müra mõjuvälja ei satuks. Tegeleme ka vaiksete piirkondade hoidmisega. Tallinnas on piisavalt suuri rohealasid, kus saab olla nii, et vähemalt tehnilist müra ei kuuleks.
Aeg-ajalt tuleb meile kaebusi linnaelanikelt, keda liigne müra häirib. Sellistel puhkudel tellime vajadusel mõõtmise, et sealne müratase täpselt kindlaks teha. Tihti tuleb välja, et inimesi häirivad näiteks öösel sõitvad mootorrattad. Kui inimese stressitase tõuseb, hakkab ta ka müra rohkem märkama. Müra vähendamine ongi vajalik eeskätt selleks, et inimeste heaolu tõsta.

Näitleja Raivo E Tamm: Elu Nõmmel on vaikne ja mõnus

Minul pole häiriva müraga ausalt öeldes eriti kogemust olnud. Aga ma elan ka Nõmmel ja praegu kesklinna eriti ei satugi. Võin rõõmuga tunnistada, et siin on ikka päris vaikne ja mõnus. Jään küll üsna Vabaduse puiestee lähedale, kus liiklusvool on tegelikult päris suur, aga minu majani seda eriti kosta pole. Nii et ei kurda müra pärast.

Nõmme Facebooki grupist olen küll lugenud, et need, kes raudteele lähemal elavad, on hädas öiste kaubarongide liikumisega. Mõnel tõeliselt vaiksel suveööl on vahel sellist tasast müdinat kaugusest kuulda, aga see pole selline lärm, mis häiriks.

Helilooja Rein Rannap: Kui vaikust tahan, lähen maakoju

Elan küll keset südalinna, aga tänaval, mis on liiklusele suletud. Seetõttu pean parkima kodust pisut kaugemale ja natuke jalutama, aga teen seda meeleldi. Hea, et meil on siin liiklusmürast täiesti vaba elu.

Ega minu jaoks ei olegi linnaelu juures müra küsimus nii oluline – mulle on tähtis viibida sündmuste keskmes! Kunagi sai õpitud ka Moskvas ja elatud New Yorgis ning meenutan sealset suurlinnaelu siiani naudinguga. Tore on olla keset seda saginat ning tunda, et viibid otse sündmuste keskmes. Seepärast tahangi elada Tallinna südalinnas. Mulle meeldib, et saab jalutada kõikidesse olulistesse kohtadesse ega pea sõltuma parkimiskohtadest. Olen ju kesklinnas üles kasvanud ja siia ka tagasi tulnud. Võib öelda, et olen kohe hingelt südalinna inimene ja selleks jäänudki.

Vahepeal elasin ka kesklinnast eemal, Viimsis, aga see ei sobinud mulle üldse. Pealegi on mul olemas ka maakodu, kus saab nautida täielikku rahu ja vaikust. Nii et kui hing seda ihaldab, saan alati sinna minna. Südalinnas pole mind häirinud ka baarid ega lõbusate seltskondade melu. Ehk on asi ka selles, et elan paksude kiviseintega majas ning see väline müra lihtsalt ei jõuagi minuni.

Laulja Reet Linna: Ehitusmüra on vahel täiesti talumatu!

Mu meelest on ehitusmüra Tallinnas suur probleem. Alles mõned päevad tagasi käisin Stockmannis ja jalutasin sealt Kaubamaja parkimismaja poole. Ühele poole jäi EBS, teisele aga parajasti käimasolev ehitus, ning müra, mis ehitustöödega kaasnes, oli ikka täiesti talumatu. Aga ega ehitajad ju tööd katki ei jäta, kui nendega riidlema lähed. Aga kuna ma olen melomaan, siis muusika mind avalikus ruumis küll kunagi häirinud pole. Olgu siis toidukoht või mõni kauplus, kus seda vaikselt taustal mängimas kuuled. Muusikanivoo on ju enamasti niimoodi sätitud, et see ei häiri kõrva.

Liiklusmüra on mu meelest aga suurlinna eluga kaasnev paratamatu nähtus, millega peab lihtsalt leppima. Ise kasvasin üles Lillekülas, kus raudtee jäi hästi kodu lähedale, ja eks see müra oli vahel tõepoolest tüütu. Aga samas mingit hirmsat mälestust või kahju sellest ka ei sündinud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.