"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Crevex 2023 Kriisiõppusel harjutati hooldekodu elanike evakuatsiooni (0)
06. oktoober 2023
Iru Hooldekodu evakueerimine õppusel Crevex 2023. Foto: Mats Õun

Kriisiõppus CREVEX23 järjekordne osaõppus leidis aset Iru Hooldekodus, mil mängiti läbi evakuatsiooniolukord. Evakueerida tuli nii tava-, voodikesksed kui ka ratastoolis hooldekodu elanikud, keda sel korral kehastasid asutuse töötajad.

5. oktoobri varahommikul oli Iru Hooldekodu esine täitunud patrullautode, politsei- ja päästeametnike ning kriisiõppusele omase äreva meeleoluga – algas CREVEXi osaõppus, mil evakueerida tuli Iru Hooldekodu elanikud. 

Kell 8.30 algas kogunemine evakuatsioonipunkti, mis asus hooldekodu fuajees. Iru Hooldekodu koosneb üheksast erinevast hooldusüksusest ning seekord pidid stsenaariumi järgi evakueeruma vaid Sirelikodu kliendid. Kliente kehastasid aga töötajatest näitlejad, kes liikusid ratastoolide ja rulaatoritega, aga ka omal jalal. Lisaks elanikke mängivatele töötajatele olid õppusele kaasatud ka vabatahtlikud, kelle ülesanne oli tagada hooldekodu klientide heaolu ning vajadusel neid ka erinevatel toimingutel abistada. Kogunemispunktis oli igaühel oma roll – kes loendas inimesi, kes pakkus psühholoogilist tuge. 

Vaata galeriid (9)

„Rahustage inimesi ja pange nad soojalt riidesse,“ hüüdis elanike liikumise eest vastutav juht, Iru hooldekodu asedirektor Inga Kurismann vabatahtlikele.

Praktilisele õppusele oli 11. septembril eelnenud ka teoreetiline läbimäng, kus hooldekodu juhtkond koos kriisimeeskonnaga harjutas teoreetiliselt käitumist kriisisituatsioonis. Nüüd oli aeg need teadmised ka praktikasse rakendada. 

Kui kõik Sirelikodu elanikud olid kogunemispunkti saabunud, hakati ükshaaval liikuma bussi, et evakueeruda Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusesse. Õppusel oli oluline roll mängida läbi erasektori kaasamine evakuatsiooniprotsessis. Raamitranspordi voodikesksetele inimestele tagas Andmar Medservice OÜ.

Lisaks elanike evakuatsioonile oli oluline hooldusvahendite logistika

Õppusel osalenud vaatlejate sõnul ei teadnud ka saabunud bussijuht, mis situatsiooniga täpsemalt tegu, et luua reaalsele evakuatsioonile võimalikult sarnane olukord. Viimasena transporditi bussi ratastoolis inimesed, kes ohutuse tagamiseks rihmadega bussi kinnitati. Lisaks klientidele tuli tagada ka hooldamiseks vajalike esemete logistika evakutsiooni sihtpunkti ehk  hooldusvahendid, ravimid, madratsid, sirmid ja toiduvarud. Samuti oli oluline jälgida, et kaasas oleksid klientide isikut tõendavad dokumendid, et saada vajadusel nii meditsiinist kui ka muud olulist teavet. Varustuse suuremahuline liigutamine eeldab vajalikku transporti, mille tagas õppuse raames Ava Express OÜ ja Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet.

Kui seekord oli õppusel 30 evakueeritud kliendi kohta 4 vabatahtlikku, siis reaalses situatsioonis oleks neid vaja oluliselt rohkem.

„Kui oleks päris evakuatsioon, siis meie hooldekodus, kus on 334 klienti, oleks vabatahtlikke vaja rohkem. Nende roll klientide heaolu tagamisel on äärmiselt oluline, aga kriisiolukorras ei tea kunagi, kui paljud on ka reaalset nõus appi tulema,“ rääkis Iru hooldekodu asedirektor Inga Kurismann.

Vabatahtlike rolli olulisust oli näha ka bussisõidul evakuatsioonipunkti, sest nii mõnelgi järsemal bussipöördel vajasid ratastoolis kliendid ohutuse tagamiseks vabatahtlike abikätt.

Õppus oli professionaalne

Jõudes Astangu keskusesse, ootasid evakueerituid maja ees seisvad mupo patrullautod ja politseiametnikud, kelle ülesanne oli tagada sujuv liikluskorraldus.  

„Meie ülesanne on reguleerida liiklust ja vaadata parkimisolukorda. Et bussil oleks mugav siseneda ja parkimiskoht, kus peatuda,“ märkis Tallinna Munitsipaalpolitsei ameti Mustamäe piirkonna peainspektor Anna Elzar. 

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusesse siseneti viiekaupa mööda kaldteed. Evakueeritutele olid kohale jõudes valmis seatud voodikohad, väike vahepala kõhutäiteks ning ka saabunud „kaubalaadung“ koos vajalike ravimite ja hügieenitarvetega. 

Ratastoolis kliendiks kehastunud tegevusjuhendaja Jekaterina sõnul oli õppus korraldatud igati professionaalselt.

„Kui mind evakueeriti, proovisin mitu korda ära joosta, kuid see ei õnnestunud. Reaalses situatsioonis on klientidel tihtipeale segadus ja palju küsimusi. Seetõttu käitusin ka mina täna nii, nagu kliendid seda reaalses olukorras teeksid,“ rääkis Jekaterina. 

Õppusi jälgisid Helsingi päästeteenistuse esindajad

Õppusele olid kohale tulnud ka Helsingi tsiviilkaitse planeerijad, kelle ülesanne oli evakuatsiooniõppust kõrvalt jälgida ja saadud info põhjal hiljem ka Eesti korrakaitsjatele juhtnööre jagada.

„Minu ja mu kolleeg Tuo oleme Helsingi päästeteenistusest ja viime seal läbi sarnaseid õppuseid. Täna on eesmärk kogu tegevust kõrvalt jälgida ning hiljem üheskoos mupoga arutada, mida meie kui kõrvaltvaatajad märkasime,“ rääkis Helsingi tsiviilkaitse planeerija Pasi Raatikainen.

Pasi sõnul on sellises situatsioonis lisaks evakuatsioonile esmatähtis just hooldekodu klientide heaolu. Kui tavainimene suudab evakuatsiooni korral enda eest ise hoolt kanda, siis erihoolt vajavale inimesele peab lähtuvalt tema tervislikust seisundist tagatud olema ka vastav tugi. 

„Suures pildis on täna kõik kenasti läinud. Kõrvaltvaatajale võib muidugi alati tunduda, et üks või teine asi oleks võinud minna veidi teisiti, aga selleks ongi vaja õppusi korraldada, et reaalses situatsioonis saaks kõik sujuvalt kulgeda,“ märkis Raatikainen.  

Peale evakuatsiooni suundusid õppusel osalenud tagasi Iru Hooldekodusse, kus jätkus loeng sellest, kuidas kriisiolukorras kodustes tingimustes hakkama saada.

CREVEX23 osaõppused toimuvad erinevates piirkondades ja asutustes 22. märtsist kuni 10. oktoobrini 2023. CREVEX-i laiem eesmärk on tõsta nii riigi kui elanikkonna teadlikkust kriisvalmidusest, testida uusi ja juba kasutusel olevaid ohuteavituskanaleid ning harjutada hädaolukorra lahendamist.


Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Seotud artiklid