"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
15. oktoober Traditsioonidele truuks jäänud Rabajooks on kõigile osalejatele tasuta (0)
06. oktoober 2023
Rabajooks ootab taas jooksuhuvilisi starti. Foto: Ilja Matusihis

15. oktoobril on kõik oodatud Harku terviserajale Nõmme Rabajooksule. Juba 98. korda toimuv rahvajooks on traditsioonidele truuks jäänud ja on teadaolevalt ainus osalustasuta jooksuvõistlus Eestis. Samuti puudub kiipidega ajavõtt, kuid finišis saab igaüks oma aega elektrooniliselt ajatabloolt vaadata.

Rabajooksu idee sündis 50 aastat tagasi, kui korraldati esimene ametlik 30 kilomeetri jooks ja tekkis vajadus ka lühema distantsiga rahvajooksu järele. Initsiatiiv tuli tervisejooksjatelt ning eesmärk oli populariseerida jooksu kesk- ja vanemaealiste hulgas. Üllatusena sai jooks populaarseks ka koolinoorte hulgas ja on seda tänini.

“Rabajooks on pikkade traditsioonidega ja suurim osalustasuta jooksuvõistlus Eestis. Oleme kaubanduslikku vältinud ning toetume rabajooksul looduse ilule ning liikumisrõõmule,“ ütleb Nõmme linnaosa vanem Karmo Kuri ja kutsub peresid generatsioonide üleselt Harku rabametsa radadele.

Traditsioone jagub rabajooksule mitmeid. Algusaastastest alates korraldatakse jooksu kaks korda aastas – nii hooaja alustamisel kui lõpetamisel. Rabaringi pikkus oli algselt küll 5,2 kilomeetrit, kuid alates 1979. aastast on ka see jäänud aastast aastasse 6,3 kilomeetri pikkuseks.

Algse idee kohaselt rahvajooksule võistlusprotokolli pidamine ei sobi ja nii on see siiani. Küll on aga lisandunud elektritabloo, millelt iga lõpetaja võib oma aega ise vaadata. Rabajooksul on ühisstart kell 11 ja siis iga 5 minuti järel kuni viimase stardini kell 12.

Esimesed 1000 lõpetajat saavad traditsioonilise Rabajooksu vimpli, mis iga kord on erineva kujundusega. Kolme kiiremat naist, meest ja kuni 12-aastast tüdrukut ning poissi ootavad kinkekotid koostööpartneritelt. Nii saavad võitjad endale soetada Sportlandi valikust sobilikud Nike jooksujalatsid. Rikkalikule auhinnalauale panustavad veel SiS Baltics, 365JP, Saku, Vorstiabi, BalSnack, Kadarbiku talu, Leibur, Kabisa Europe, Amps, Restoran Mimosa, Triinu toidumaailm, Kirjastus Tänapäev jt. Kingitusi on sedavõrd palju, et jagub ka loosirattasse kõigi registreerunute vahel.

Rabajooksu korraldab Nõmme linnaosa valitsus ja on kõigile tasuta. Registreerimine toimub kohapeal enne jooksu algust. Rabajooksu start ja finiš asuvad Harku terviseraja idaparklas (Suvila ja Kalda tn ristmiku läheduses).

„Kes sügisesest jooksust mingil põhjusel osa ei saa võtta, võib juba arvestada aprillis toimuva jooksuga,“ lisab ise paarikümnel jooksul osalenud Kuri. „Olete kõik jooksule oodatud ning muidugi kohtuma Pääsküla ja Harku loodusradadel ka muul ajal.“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.