"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
hambaravi Uus Mustakivi hambakliinik pakub soodsalt tipptasemel ravi (0)
16. oktoober 2023
Dr Ali El Zaher kinnitas, et kliinikus töötavad väga head arstid, hügienistid, proteesijad ja kirurgid ning siin on tasemel diagnostika. Foto: Ksenija Kurs

Mustakivi moodsas hambakliinikus on patsiente hambaravile, kirurgi või ortodondi vastuvõtule ootamas seitse kabinetti. Kui nõudlus kasvab, võib kliinik patsientidele uksed avada ka laupäeval.

Mustakivi hambakliiniku (Mahtra 1) avamisel lõigati 10. oktoobril traditsioonilise lindi asemel läbi hambaniit. Tegemist on Tallinna enda hambakliiniku filiaaliga. Mustakivi keskuse teise korruse kliinikus võtab vastu seitse arsti seitsmes kabinetis.

Teenused on nagu hambakliinikus ikka: ravi, kirurgia ja ortodontia, ja õigupoolest on raviasutus avatud juba kaks kuud. “Esmalt alustasid arstid, kes on tööl olnud meie kesklinna kliinikus, ja nende järel tulid ka patsiendid,” rääkis SA Tallinna Hambakliiniku ravijuht Anastassia Kuldmaa. “Uue kliiniku on avastanud päris paljud kohalikud, kes on pöördunud algul esmaabi saama ja jäänudki siia, tuues kaasa ka juba oma pere.”

Abi vaesemetele

SA Tallinna Hambakliinik juhatuse esimehe Maksim Volkovi sõnul rajas Tallinna hambakliinik nullist üles modernse, tippstandardite järgi projekteeritud hambaravikoha. “Võtsime selleks rendile 500 m² pinda, et pakkuda teenust ka mujal kui vaid kesklinna kliinikus,” selgitas ta.
Uude kliinikusse on lihtne jõuda ka ühistranspordiga, sest selle juures peatub kümmekond bussi “Vaatame jooksvalt, kuidas nõudlus on – kui on vaja töötada laupäeviti, teeme uksed ka siis lahti,” mainis Volkov.

Uue kliiniku on avastanud päris paljud kohalikud, kes on pöördunud algul esmaabi saama ja jäänudki siia, tuues kaasa ka juba oma pere.

Ukrainast siia tulnud dr Ali El Zaher töötab Eestis hambaarstina ligi kolm aastat. “Sooritasin Tartus hambaarsti eksami ning mulle on väga oluline eesti keelt ladusamalt rääkima õppida,” rääkis arst. “Valdan ka vene, inglise ja ukraina keelt.” Patsientide hammaste seisukorda iseloomustades rääkis dr Zaher, et enam-vähem poole klientuurist moodustavad raskemad juhtumid, ning poole kliendid, kel on vaja vaid hambaid puhastada. “Eks ravi mahukus olene suuresti harjumusest, kuidas inimesed oma hammaste eest kodus hoolitsevad,” nentis hambaarst. “Hambaarsti juures selgub sageli seegi, et viimasest visiidist on väga kaua möödas.”

Mustakivi kliiniku hindu peab dr Ali El Zaher keskmiseks. “Siin saab igaüks endale hambaravi lubada – kõik saab tehtud, mis vaja,” kinnitas arst. “Kliinikus töötavad väga head arstid, hügienistid, proteesijad ja kirurgid ning siin on tasemel diagnostika, sealhulgas röntgen, seega oleme valmis rohkem kliente vastu võtma kui praeguse napi ajaga.”

Dr Anastassia Kuldmaa sõnul on Tallinna hambakliiniku tugevusteks pikk ajalugu, kollektiiv ning mitmekülgsus – ükskõik mis probleemidega saavad oma muredele lahenduse nii lapsed, täiskasvanud kui ka vanavanemad. “Kuigi Mustakivi hambakliinikus on praegu seitse kabinetti ja seitse arsti, piisab mõne spetsialisti puhul ühest tööpäevast nädalas – näiteks näo-lõualuukirurg jaotab oma koormust kliinikute vahel,” lausus dr Kuldmaa.

Oluline on märkida, et Tallinna hambakliinik on ellu viinud mitmeid sotsiaalseid algatusi. “Sel aastal startisime näiteks projektiga, mille raames eraldasime oma kasumist 200 000 eurot, et pakkuda vähekindlustatud tallinnlastele võimalust saada 500 euro ulatuses aastas tasuta hambaravi,” rõhutas Maksim Volkov. “Tegemist ei ole linna raha, vaid Tallinna hambakliiniku algatusega.” Oma sotsiaalset rolli plaanib kliinik jätkata ka äsja avatud Mustakivi hambakliinikus, millest niisiis ei kujune vaid hambaravi teenuse osutamise koht.

Kabinettide arv kasvanud

Rääkides hambaravi hindadest, tõi juhatuse esimees välja kaks aspekti: hinnatase ja teenuse kvaliteet. “Olen sügavalt veendunud, et meie hind on soodne ja kvaliteet tipptasemel,” kinnitas Volkov. “Kuigi võiksime pakkuda teenuseid kesk- ja kõrgtaseme piiril, püüame pakkuda neid võimalikult odavama hinnaga.” Kuigi peagi tõusev käibemaksumäär mõjutab vastavalt ka hambaravi teenuste hinda, on Volkovi sõnul ülioluline, et iga patsient, kes kasutab Tallinna hambakliiniku teenuseid, võtab osa heateost. “Makstes oma hambaravi eest, aitavad kliendid kliinikul toetada neid, kes abi vajavad,” toonitas Volkov. “Meie kasum läheb sotsiaalprojektide elluviimiseks.”

Nii on Tallinna hambakliinik hea näide, kuidas linnaasutus võib väga edukalt töötada. “Viie aasta jooksul kasvasid meie kõik näidud, nagu kabinettide arv, tulude maht, investeeringud, 50% võrra. Ainuüksi eelmisel aastal oli kasv rohkem kui 15%, vaatamata asjaolule, et me ei võtnud selleks sentigi maksumaksja rahakotist ja kliiniku laenukoormus on null,” märkis Volkov.

“Senise pooleteise kuu jooksul oli näha, et kliente tuleb juurde, ja kui filiaali avamine õigustab ennast, võiks mõelda ka selle peale, kus võiks avada järgmise filiaali,” kinnitas kliiniku avamisel linnapea Mihhail Kõlvart. SA Tallinna Hambakliinik investeeris Mustakivi hambakliinikusse 1,34 miljonit eurot ning see loodetakse tagasi teenida umbes viie aastaga.

Kes saavad tasuta hambaravi?

  • Tervisekassa tasub lepingupartnerite juures alla 19-aastaste laste hambaravi eest.
  • Vältimatut hambaravi on õigus saada kõigil täiskasvanutel sõltumata ravikindlustuse olemasolust. Tasuta vältimatut hambaravi saab juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse. Vältimatut abi osutatakse erakorraliselt selliste haigusseisundite korral, mis vajavad hamba väljatõmbamist või mädakolde avamist. Kas tegemist on vältimatut hambaravi nõudva seisundiga, otsustab hambaarst. Vältimatu hambaravi saamiseks tuleb pöörduda tervisekassaga lepingu sõlminud raviasutuste poole.
  • Perearsti või eriarsti otsusega saavad tervisekassa tasutava eluaegse hambaraviõiguse inimesed, kes ei suuda ise või kõrvalise juhendamise abil oma suuhügieeni eest hoolt kanda. Need on näiteks sügava vaimupuudega inimesed, kellel on intellektipuue, dementsus, autismispektri häire või muud psüühilised kõrvalekalded. Samuti need, kes on halvatusseisundis, ilma käteta või haigustega, millega kaasnevad käte liigutamise häired (nt parkinsonistlik sündroom, raskekujuline tantstõbi). Lisaks saavad tervisekassa kulul hambaravi võimalust kasutada ka teatud onkoloogilise ja hematoloogilise haigusseisundiga inimesed.
  • Tervisekassa tasub täiskasvanu ortodontilise ravi eest huule-suulaelõhe, muu näo-lõualuusüsteemi kaasasündinud väärarengu ja harvikhaiguse korral, kui patsiendi kirurgilist ravi ei ole võimalik planeerida enne 19-aastaseks saamist ning kui arsti otsusel on vaja ortodontiline ravi edasi lükata, kuni näo-lõualuusüsteemi areng on lõppenud.
  • Lisainfo: www.tervisekassa.ee/inimesele/hambaravi

Kes ja kui palju saab hambaravihüvitist?

  • Kõik täiskasvanud ravikindlustusega inimesed saavad kasutada aastas 40 eurot hambaravihüvitist, kusjuures patsient ise tasub vähemalt 50% arvest.
  • Kuni 85-eurost hambaravihüvitist aastas (kusjuures patsient ise tasub vähemalt 15% arvest) saavad kasutada ravikindlustustatud lapseootel naised; alla aastaste laste emad; töötukassas registreeritud töötud; inimesed, kes on teenuse saamise kuule eelneva kahe kalendrikuu jooksul saanud toimetulekutoetust; vanadus- ja töövõimetuspensionärid; osalise või puuduva töövõimega inimesed ja üle 63-aastased eakad.
  • Hambaproteeside hüvitise summa kolmeks aastaks on 260 eurot. Proteesihüvitist on õigus saada ravikindlustatud pensionäridel, kellel on riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel määratud töövõimetuspension või vanaduspension; osalise või puuduva töövõimega inimestel; üle 63-aastastel. Kõige kasulikum on külastada hambaarsti, kellel on leping nii proteeside hüvitamiseks (260 eurot kolmeks aastaks) kui ka täiskasvanute hambaraviks (täiendavalt 85 eurot kalendriaastas).
  • Hüvitist saab kasutada raviasutuses, mis on sõlminud haigekassaga vastava lepingu. Hüvitis on mitterahaline ehk patsient ei saa raha enda kätte, vaid see liigub haigekassalt otse teenuseosutajale. Kõik tervisekassa hambaravi lepingupartnerid leiab aadressilt www.tervisekassa.ee/tervisekassa-lepingupartnerid/hambaarstid
  • Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt ”Hambaravi- ja proteesiteenuste info”.

Linn toetab väiksema sissetulekuga elanikehambaravi

Abilinnapea Betina Beškina

Mustakivi hambakliiniku avamine on rõõmustav seda enam, et vajadus kliiniku järele on olnud tegelikult juba mõnda aega. Ja nüüd oleme saanud Tallinna hambakliiniku uue filiaaliga tuua hambaravi Lasnamäe elanikele veel lähemale. Kuid paraku on elu näidanud ka seda, et hambaarsti juurde inimesed, eriti väiksema sissetulekuga, liiga tihti ei jõua – kõige kehvem ligipääs hambaravile on seejuures just nimelt toimetulekutoetust saavatel inimestel. Ilmselt mängib madala aktiivsuse juures rolli ka riikliku hambaravihüvitise suurus, milleks on 40 eurot aastas, mis hambaravi kulude juures väiksema sissetulekuga inimeste rahalist koormust oluliselt ei leevenda. Seega on hea meel, et saame toimetulekuraskustes eakatele pakkuda hambaravi summas kuni 500 eurot. Loodame linnas väga, et tänu sellele projektile jõuab abi nende inimesteni, kes seda kõige enam vajavad.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.