"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Video VIDEO. Vana-Kalamaja tänaval liiklemine pakub autojuhtidele väljakutseid. Milliseid? (4)
17. oktoober 2023
Vana-Kalamaja tänav. Foto: Sander Ilvest / Postimees / Scanpix Baltics

Uuenduskuuri läbinud Vana-Kalamaja tänavat projekteerides püüti luua uuenduslikku linnaruumi, kus peategelane on jalakäija. Osa liiklejate seas tekitab tänav segadust. Püüame selles selgust saada.

“Eks siin on ju proovitud teha uuenduslikku tänavalahendust, millega me pole harjunud, aga mis oleks inimestega arvestav,” ütles Tallinna transpordiameti juhataja Indrek Gailan.

Liiklemisharjumused on visad muutuma, nii ka siin hoolimata sellest, et autoliiklus kulgeb vaid ühesuunalisena ja piirkiirus on 20 km/h, on juhte, kes liikluskorraldust eiravad.

“Üks kord julgesin siit autoga läbi sõita ja tekkis tunne, et ei ole siin oodatud. See tänav peabki seda edasi andma, et võrdsus jalakäija, ratturi ja autoliikleja vahel oleks rohkem tasakaalustatum,” sõnas Gailan.

Väikelastega liikumine on sellises jagatud tänavaruumis keeruline, sest kõnnitee äärekivi puududes on pisikestel oma kohta liikluses raske mõista. “Lapsevanemana ma käiksin tänava koos lapsega läbi, räägiks, mis see tänav tähendab ja mis siin teistmoodi on, kui võib-olla tavalisel tänaval,” sõnas Gailan.

Transpordiamet on selgitanud välja kitsaskohad, millele püütakse leida lisalahendusi.

“Ristumine autoteega koolist välja tulles on mure, lapsed võib-olla ei taju seda nii hästi, kui astud autoga ristuvale pinnale, igaks juhuks peaks ikkagi vaatama vasakule või paremale, kas näed ohtu kuskilt tulemas,” sõnas Gailan.

Kohalikud on siinse liikluskorraldusega kohanenud ja tundub, et loodud linnaruum rahvale pigem meeldib.

“Igaühel on oma ala, on korrastatud ja ilus,” ütles Kristiina. “Ilus on, aga natuke segased rajad,” ütles Eero. “Ei saa päikese käes aru, oled musta riba peal ja siis tuleb rattur tagant, aga muidu mulle meeldib,” ütles Jaana. “Rohkem on jalakäijaid ja rahulikum liikuda,” ütles Kairi.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

a
23. okt. 2023 13:24
pidev vastasuunas sõit käib mööda Kotzebue ja Vana-Kqlamaja tn. Enamasti ei sega keelu märk Kalma sauna kliente, aga on ka teisi.
Kotzebue V-Kalamaja rist vanalinna poole
19. okt. 2023 15:22
Vajaks suurt "telliskivi" märki,sest tänav on ühesuunaline aga umb. 10% autojuhte eirab seda.
Aga kes vastutab nüüd?
18. okt. 2023 11:41
Tänavaruumi kujundamisel peab eelkõige prioriteediks olema liiklusohutus, mitte ilu. Kuna inimesed seal nüüd kurdavad, et puuduvad selged piiritlused, kus kellegi liikumisala kulgeb ja tänav on seetõttu ohtlik nii lastele kui teistele liiklejatele, siis on tegemist õhinapõhiselt tehtud läbimõtlemata käkiga. Kes nüüd vastutab kui selgelt eristatava piiritluse puudumise tõttu keegi viga saab või vigaseks jääb? Vaevalt, et tänavakujundaja või ametnikud ja linnajuhid, kes selle ümberehituse tagajärgede eest vastutama peaksid.
Vana
19. okt. 2023 12:39
Ära nii pahasti ütle. Täiendavaid jooni ja muud piiritlust saab alati lisada aga parem kevadel.