"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnavolikogu võttis vastu Tallinna eelarvestrateegia (0)
19. oktoober 2023
Tallinna linnavolikogu istung 19. oktoobril 2023. Pressifoto

Tallinna Linnavolikogu võttis neljapäevasel istungil vastu Tallinna eelarvestrateegia aastateks 2024–2027. Eelarvestrateegia on aluseks linna arengu suunamisel ning linna eelarvete koostamisel järgmisel neljal aastal, arvestades jätkusuutlikkust ja vastavust linna finantsvõimalustele.

Tallinna Linnavolikogu aseesimees Marek Jürgenson sõnas, et eelarvestrateegia on linna arengudokument, milles kavandatakse linna arengustrateegia eesmärkide saavutamiseks vajalike tegevuste finantseerimine. „Strateegiaga hõlmatud perioodil panustab linn jätkuvalt olemasoleva taristu parendamisse ja korrastamisse ning ka uusehitiste rajamisse, et suurendada linna poolt osutatavaid avalikke teenuseid ja parendada nende kvaliteeti. Strateegiaperioodil on, tulenevalt linna ambitsioonist olla rohepöörde esirinnas, oluline rõhk keskkonnasäästlikkuse ja haljastusega seotud investeeringutel erinevates tegevusvaldkondades,“ rääkis linnavolikogu aseesimees ning lisas, et eelarvestrateegia annab linlastele hea ülevaate linna arengusuundadest.

Strateegiaga hõlmatud perioodil jätkub investeerimistegevus kõikides linna tegevusvaldkondades, sh enim on kavas investeeringuid jätkuvalt teha haridusvaldkonnas, teede ja tänavate ning heakorra valdkonnas. Suurendatakse investeeringuid rattateede parendamisse ja rattateede võrgustiku arendusse, et tõsta rattaga liikumise mugavust ja ohutust, rajatakse ja rekonstrueeritakse rohealasid, ühendades neid terviklikuks võrgustikuks, investeeritakse ühistranspordi veeremisse ning suurendatakse linna hoonete energiasäästlikkust.

Haridusvaldkonnas jätkub koolivõrgu korrastamine ja selle raames koolihoonete tervikrenoveerimine. Lasteaedade korrastamisel lähtutakse eesmärgist viia kõik Tallinna lasteaiad vastavusse uute kehtima hakkavate nõuetega, tagades sealjuures igal aastal vähemalt 4–5 lasteaia tervikrenoveerimine. Spordivaldkonnas jätkub Kadrioru staadioni peaväljaku renoveerimine, alustatakse Sõle spordikeskuse juurdeehituse rajamisega ning koostöös erasektoriga Varraku tn ujula ehitamisega. Sotsiaalhoolekande ja tervishoiu valdkonnas jätkub Tallinna Haigla projekteerimine. Linnamajanduse, linna tugiteenuste ja linnaplaneerimise valdkonnas jätkatakse Tallinna linnahalli ja selle piirkonna arendamist koostöös erasektoriga.

Linnatranspordi valdkonnas on eelarvestrateegia perioodil kavas investeerida peamiselt ühistranspordi kasutusmugavuse ja keskkonnasäästlikkuse parendamisse. Kavas on uuendada ühistranspordi veeremit ning investeerida nende kasutamiseks vajalikku taristusse. Heakorra ja keskkonnakaitse valdkonnas jätkub linna rohevõrgustiku arendamine, linna parkide, randade ja haljasalade korrastamine, mänguväljakute rajamine ja uuendamine ning uue tänavainventari ja välitualettide paigaldamine. Rekonstrueerimistööd on kavas paljudes linna parkides. Suuremad investeeringud rohealade valdkonnas on Järveotsa promenaadi, Putukaväila ja Klindipargi rajamine ning Poolamäe, Tiigiveski ja Pae pargi rekonstrueerimine. Lõpule viiakse ka Räägu pargi uuendamise. Samuti on kavandatud investeeringuid Tallinna kalmistute taristu rajamisse ja korrastamisse. Jätkatakse ringmajanduskeskuste projekteerimist ja ehitamist. Teede ja tänavate valdkonnas on tähtsamate objektide hulgas Peterburi tee ning Liivalaia, Tulika, Pika, Varraku, Lastekodu ja Rahumäe tänava etapiviisiline rekonstrueerimine.

Linna arengustrateegia eesmärkide täitmiseks kavandatavate investeeringute maht ja realiseerimine sõltub aastate lõikes linna tegelikust finantspositsioonist (sh maksulaekumistest), välisrahastuse ning võõrvahendite kaasamise võimalustest ja tingimustest ning ka riigipoolsest toetusest kavandatavatele suurprojektidele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.