"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA PILDID. Kadriorgu Jaapani aia rajanud aednik jagas aiahoolduse näpunäiteid (1)
26. oktoober 2023
Jaapani aia maastikuarhitekt ja aednik Masao Sone. Foto: Jelena Rudi

Kadrioru pargi aednikud said Jaapani aedade ühenduse presidendi, Masao Sone käe all õppida Jaapani aia hooldamist. Mees, kes aastate ees siinse Jaapani aia rajas, on tänaseks sellel alal maailma tipptegija.

Kadrioru pargis käis siinse Jaapani aia rajaja. Maastikuarhitekt Masao Sone vaatab 12 aasta eest rajatud aeda heldimusega nagu oma last ja sõnab, et siinsed aednikud on tema loomingu eest väga hästi hoolt kandnud.

Siin kasvavad taimed said hoolikalt valitud. “Siinset aeda rajama asudes vaatasin üle Kadrioru pargi, käisin ka Tallinna botaanikaaias, et tutvuda Eesti taimedega ja leida nende hulgast Jaapanis kasvavatele taimedele sarnaseid. See oli valiku alus,” ütles Kadrioru pargi Jaapani aia maastikuarhitekt ja aednik Masao Sone.

Vaata galeriid (13)

“Eestis kasvab 146 taime, mis on pärit Kaug-Idast. Meie suureks üllatuseks tavaline hortensia, mida peame talulilleks, on pärit hoopis Jaapanist,” ütles Kadrioru pargi juhataja Ain Järve. Masao Sone on siin isiklikult iga kivi ja taime asukoha määranud. Jaapani aias on igal elemendil oma tähendus. Teekond algab raudväravatega, mis sümboliseerib sündi. Tee looklemine elukaart, eri tasapinnad elu võite, rõõme, kaotusi ja madalseise. Aiakujunduse seisukohast olgu kõik võimalikult hooldusvaba ja looduslähedane.

“Aed sulandub loodusesse ja kulgedes siin ei hoomagi, et aednikud on natuke loodust allutanud inimtahtele,” sõnas Järve.

Jaapani aed kujuneb välja 20 aastaga, seega on Kadrioru Jaapanis aias veel kaheksa aastat kohendamist. Masao Sone täiendas tänagi elemente siit-sealt. Väljakujunemise aja lõppedes saabki aed nii-öelda valmis.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Arvamus
26. okt. 2023 13:08
Oleks tore, kui Tallinnas leitaks mõni nurgake veel ka korea aiale, mis erinevalt jaapani aiast isegi veelgi looduslähedasem, kui loodus ise ja mis aitaks nii tuua näitliku eeskuju ja inspiratsiooniallikana uusi tuuli meie aia ja pargikultuuri laiemaltki kus senini valdavalt valitsenud ja veel tänagi valitsemas läänelikku algupära omav peaasjalikult vägivaldsest peremehe ja alistaja mentaliteedist tulenev suhtumine ümbritsevasse loodusesse ja keskkonda.