"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KÜSITLUS. Kas lased end viiruste vastu vaktsineerida? Anne Veski laseb gripi vastu süsti teha, Henrik Norman panustab küüslaugule (1)
28. oktoober 2023
Laulja Anne Veski on end aastaid gripi vastu vaktsineerida lasknud. Foto: Mats Õun

Külmad ilmad toovad taas kaasa viiruste leviku, olgu see siis juba jõudu koguv gripp või nö tavaliseks külmetushaiguseks taanduv koroona. Pealinn küsis tuntud inimestelt, kas nad lasevad end nende haiguste vastu vaktsineerida.

Näitleja Henrik Norman: Mina panustan pigem küüslaugule
 
Olen end kolm korda Covidi vastu vaktsineerida lasknud ja korra kevadel ka väga kergelt, peaaegu märkamatult selle haiguse läbi põdenud. Ma arvan, et saan selle immuunsusega, mis mul praegu on, hakkama, nii et rohkem Covidisse ei jää.

Gripivaktsiini pole ma teha lasknud ja vist ei lase ka. Parem investeerin küüslauku. Vanus pole mul veel nii suur, et peaksin raskeid tüsistusi kartma. Pole mingeid häirivaid asju – et oleksid neerud või kopsud nõrgad. Vastasel juhul teeksin ka selle süsti, sest muidu võivad tagajärjed rängad olla. Aga praegu on mul ikka küüslauk! Ujumas tuleb ka käia ja üldse ennast liigutada. Loodan, et saan niimoodi hakkama.

Aasta isa Edvin Lips: Õiged eluviisid hoiavad inimest ka viiruste leviku ajal
 
Ma ei ole ennast gripi vastu vaktsineerinud ja praegu pole ka plaanis seda teha. Arvan, et saan ilma hakkama, tervis on olnud siiani päris hea. Aga Covidi vastu lasin ikka teha kõik neli süsti, mida pakuti. Lapsed ja lapselapsed on juba suured, elavad eraldi, ma polegi huvi tundnud, kuidas nende plaanid seoses gripivaktsiiniga on.

Minult on vahel küsitud, et kuidas ma vormis püsin. Ega siin midagi keerulist ei ole, eluviisid määravad paljuski su tervise. Olen olnud päris karske kogu aeg, alkoholi ei ole kunagi pruukinud ning ebatervislikku toitu ei võta suu sissegi. Hoidun rasvasest ja ülemäärasest magusast. Rohkem värsket kraami, puuvilju. Ja usun ka, et hügieen aitab haigustekitajad eemal hoida. Tuleb käsi pesta ja puhtust pidada, samuti palju liikuda. Mu koerad on selles suhtes head kaaslased, sunnivad ikka iga päev välja minema.

Eks nüüd hakkab see haiguste periood peale ja muusikakoolis, kus ma õpetan, jäävad ka lapsed sagedamini haigeks. Siis saab need, kes terved, varem individuaaltundi kutsuda ja nendega pikemalt tööd teha.

Kunstigümnaasiumi direktor Mari-Liis Sults: Õpetajad saavad end linna kulul gripi vastu vaktsineerida
 
Mina olen teinud varem kolm või neli koroona-vaktsiini, seal aastal ei tee. Aga gripi vastu lasen ikka süsti teha, nagu lasin ka eelmisel aastal.

Õpilaste puhul otsustavad vanemad, kas lasta neid vaktsineerida või mitte. Minu tütar on vaktsineeritud, aga poega, kes on noorem, me ei lase süstida. Tal olid väiksest peast tervisemured ja teda pole mõtet liiga palju torkida. Vanemad tunnevad oma lapsi kõige paremini ja teavad, milline nende tervis on. Võib ka perearstilt küsida, kas on mõistlik konkreetset vaktsiini konkreetsele lapsele süstida või mitte.

Aga koolis pakume õpetajatele küll võimalust lasta end gripi vastu vaktsineerida, kes ainult tahab. Tallinna linn on lahkelt nõus tasume selle vaktsiini eest. Meil on kaheksakümmend õpetajat ja paarkümmend neist on avaldanud soovi gripisüst saada. Koolivaheaja lõppedes teemegi selle vaktsineerimise ära.

Ma ei usu, et nüüd gripi tõttu asi nii hulluks võib minna, nagu oli koroonapandeemia ajal, mil kool tuli sulgeda. Aga kui paljud õpetajad on korraga haiged, jätame õpilased koju. Tunnid ikka toimuvad ja õpetaja saabki vähematega rohkem ja põhjalikumalt tööd teha.

Laulja Anne Veski: Küllap tänu vaktsiinile kulges mul koroona kergelt
 
Mina enam koroonavaktsiini ei tee, olen juba neli korda teinud ja aitab küll. Küll aga kavatsen end gripi vastu perearsti juures vaktsineerida. Olen seda ikka teinud ja õnneks pole ennast pärast vaktsineerimisi halvasti tundnud. Ja gripiga voodisse ka pole jäänud! Koroona sai läbi põetud kergelt, küllap tänu vaktsiinile.

See, kas lasta ennast vaktsineerida, on iga inimese enda valik, ja eks paljud otsustavad sisetunde järgi.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nüanss
28. okt. 2023 15:57
Küüslauk on nõrk taimne antibiootikum. Antibiootikumid viiruseid ei hävita.