"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Renoveerida või mitte? Eesti edukaima renoveerimisprojekti auhinna võitnud korteriühistu kogemus (0)
30. oktoober 2023
Siili 21 korteriühistu pälvis kõrge tunnustuse. Kuvatõmmis

Juba 19. korda korraldas Eesti korteriühistute liit korteriühistute konkursi, kus selgitatakse välja parimad ja tegusamad korteriühistud üle Eesti. Sel aastal tuli Tallinna koguni kolm auhinda, kaks eriauhinda ja üks peapreemia.

Toimetaja Külli Mariste käis kohapeal lähemalt asja kaemas ja piilus sisse ka kuivatusruumidesse. Justnimelt kuulsite õigesti. Tegu on hoonega, kus igal korrusel on nüüd oma suletud ja kinnine kuivatusruum.

Korteriühistusse Siili 21 aadressil kuulub kolm korrusmaja, mis on teinud kogu kompleksi renoveerimise keerukamaks. Sellest hoolimata on tulemus niivõrd muljet avaldav, et oli väärt selle aasta korteriühistute konkursil Eesti edukaima renoveerimisprojekti auhinda.

“Kui nii kaua oled millegi nimel töötanud, seda südamest teinud, et saad tunnustuse, see tähendab seda,” ütles KÜ Siili 21 juhatuse esimees Agnes Halling-Piigli.

1980-ndatel ehitatud majad olid kehvas seisus, torud lekkisid, tuul puhus läbi ja kivitükid kukkusid kaela. Sestap võetigi ette majade kapitaalremont. “Nagu tavaliselt, fassaadi soojustamine, soojustagastusega keskne ventilatsioonisüsteem, radiaatorite vahetus, uued aknad,” sõnas Halling-Piigli.

Majades vahetati ka reoveetorustik, paigaldati uued liftid, uuendati elektrisüsteem ja korda tehti trepikojad.

“Olen väga uhke sissekäigu üle, meil on nii palju valgust nüüd sissekäigus ehk uued klaasidega välisuksed. Veel on metallist jalatsirest, see ei libise, on ühel tasapinnal põrandaga. Ootel on kaamerate paigaldus,” ütles Halling-Piigli.

Sellel majal on ka pesukuivatusruumid. Renoveerimise tulemusena liikus Siili 21 majakompleks E-energiaklassist energiaklassi B. Oma osa andsid päikesepaneelid katusel, mis nüüd toodavad elektrit trepikodade valgustamiseks ja ventilatsioonisüsteemi toimimiseks. Kokkuhoid elektriarvetelt on umbes sada eurot kuus. Uuendatud küttesüsteem ja soojustamine on toonud kaasa madalamad küttearved.

“Kulud on vähenenud umbes poole võrra, aga et soojustagastusega ventilatsioonisüsteem hakkas tööle alles kevadel, siis peaks kokkuhoid veel suurem tulema,” sõnas Halling-Piigli.

Kogu renoveerimine läks ühistule maksma 4,1 miljonit eurot, Kredex toetas 30% ehk 1,2 miljoniga, laenu võttis ühistu 30 aastaks kokku 2,8 miljonit omaosalusega 50 000 eurot.

“See võib olla keeruline, aga samas ärgu ükski ühistu sellepärast renoveerimisest kohkugu, majad on vaja korda saada, inimesed on pärast rahul,” sõnas Halling-Piigli.

Selle aasta korteriühistute liidu konkursil anti välja ka eripreemiad ja üks neist, “Kaunis koduümbrus naabritega koostöös” läks kahele kortermajale Mäepealse tänaval ühise hoovi kujundamise eest. Kahe kortermaja elanikud otsustasid ühiselt osaliselt müratõkkeks, osaliselt ilu pärast panna ilmetu võrkaia äärde kasvama elupuuheki. Kokku sai umbes 260 puuga hekk 160 meetrit pikk.

“Võttis aega, idee tekkimisest järgmisel päeval ei juhtunud, mõni aasta läks asjaajamisega aega, aga suures plaanis saime omavahel kenasti kokkuleppele. Kahe maja elanikud saavad hästi läbi, probleeme pole,” ütles KÜ Mäepealse 29 juhatuse liige Juhan Ressar.

Veel ühe korteriühistute konkursi eriauhinna, “Oaas keset linna” pälvis korteriühistu Koidu 118, kes on kujundanud miljööväärtusliku keskkonna oma õuele keset suurt linna. Järgmine võimalus üle-eestilisel konkursil osaleda on aasta pärast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.