"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Abilinnapea Vladimir Svet: Tallinnas ei tohi liikluses hukkuda ükski inimene (1)
01. november 2023
Ohutu liikumiskeskkond soodustab keskkonnasäästlikke liikumisviise, nagu jalgsi liikumine ja jalgrattasõit. Foto: Albert Truuväärt

Tallinna linnavalitsus esitas täna volikogule jätkusuutliku linnaliikuvuse kava eelnõu, mille eesmärk aastaks 2035 saavutada Tallinna regioonis tasakaalustatud liikumisviiside jaotus, ligipääsetav liikuvustaristu ning ohutu liikuvuskeskkond.

Tallinna jätkusuutliku linnaliikuvuse kava täpsustab linna arengustrateegias „Tallinn 2035“ seatud liikuvuse valdkonna sihte ja nende elluviimist.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on liikuvuskeskkond tervik, mis hõlmab endas erinevaid aspekte alates ühistranspordivõrgu ja -veeremi kaasajastamisest lõpetades tänavadisainiga. „Liikuvuskava üheks põhimõttelisemaks eesmärgiks on ohutu liikumiskeskkonna loomine. Tallinnas ei tohi liikluses hukkuda ükski inimene, seetõttu on liiklussurmade nullvisioon määrava tähtsusega, kuna see tagab elanikele turvalisemad ja meeldivamad liiklusolud linnas. Samuti soodustab ohutu liikumiskeskkond keskkonnasäästlikke liikumisviise, nagu jalgsi liikumine ja jalgrattasõit, aidates sellega vähendada liikluskoormust ja õhusaastet linnas,“ lausus Svet. Abilinnapea märkis, et juba praegu arvestab Tallinn arengustrateegia eesmärkidega tänavate rekonstrueerimisel, aga ka ühistranspordivõrgustiku moderniseerimisel.

Liikuvuskava elluviimise kolm peamist eesmärki, mida soovitakse saavutada, on järgmised: Tallinna regiooni liikumisviiside jaotus on tasakaalus; liikuvustaristu on ligipääsetav ja sihtkohad kõigile liikumisviisidele hästi ühendatud ning liikuvuskeskkond on ohutu.

Seatud eesmärkide kohaselt soosivad nii linnaruum kui ka hästi korraldatud ühistransport aktiivseid ja säästlikke liikumisviise – jalgsi liikumist, jalgrattasõitu ja ühistransporti. See toetab ka keskkonna- ja kliimaeesmärkide saavutamist laiemalt. Üheks näitajaks selles kontekstis on heitmete vähendamine, mille saavutamiseks kavatseb Tallinn suurendada keskkonnasäästliku ühistranspordi osakaalu ja arendada selleks vajalikku taristut. Näiteks on eesmärgiks muuta pealinna ühistransport fossiilkütusevabaks aastaks 2035. Samuti töötatakse välja nullheitmepiirkondade kontseptsioon, mida kavatsetakse teatud kohtades ka rakendada.

Ohutu liikuvuskeskkonna peamiseks mõõdikuks on, et Tallinnas ei juhtu aastas ühtegi surmaga lõppevat liiklusõnnetust.

Kavast lähtuvalt on liikuvustaristu – linnatänavad, ühistransport, rattateed, terviserajad, väljakud ja pargid – kujundatud atraktiivsena. Teekonnad aitab muuta terviklikuks ja ligipääsetavaks see, kui tänavad, kõnniteed, ühissõidukipeatused ja rattateede põhivõrk on kõigile kogu elukaare jooksul igal ajal ligipääsetavad.

Ohutu liikuvuskeskkonna peamiseks mõõdikuks on, et Tallinnas ei juhtu aastas ühtegi surmaga lõppevat liiklusõnnetust. Enamik liiklejaid tajub Tallinna liikuvuskeskkonda ohutuna, õnnetuste hulk ja liikluskahjud vähenevad.

Jätkusuutliku linnaliikuvuse kava elluviimist toetab arengustrateegia „Tallinn 2035“ rakenduskava ja linna eelarvestrateegia, mis koostatakse neljaks-viieks aastaks. Need moodustavad terviku, milles määratakse valdkonna peamiste mõõdikute sihttasemed, olulisemad tegevused ja investeeringud ning rahalised vahendid nende elluviimiseks.

Tallinna linnale on liikuvuskava oluline kontseptuaalne tugisammas ja põhimõtteline alusdokument, mis annab väga selged suunised liikuvusega seotud eesmärkidest aastani 2035. Liikuvuskava toetab pikaajalise eesmärgina kliimaneutraalsuse saavutamise visiooni aastaks 2050.

Tallinna jätkusuutliku linnaliikuvuse kava peab heaks kiitma linnavolikogu. Volikogule esitatud eelnõuga on võimalik tutvuda Tallinna kodulehel.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Elanik
1. nov. 2023 17:53
Tuleks ka vaadata, mida maailmas on selles vallas tehtud ja positiivseid lahendusi üle võtta.

Seotud artiklid