"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Segaolme, biojäätmed, ehituspraht - linn uurib, kui hästi inimesed prügi sordivad (0)
01. november 2023
Linn uurib jäätmete sorteerimise kvaliteeti. Kuvatõmmis

Tallinna strateegiakeskus uurib oktoobrikuu kahel viimasel päeval ja novembrikuus jäätmete liigiti kogumise kvaliteeti ning nõustab tallinlasi biojäätmete liigiti kogumise osas.

Tallinnas on väga paljudel elanikel biojäätmete kompostrid, mitmed kinnistud komposteerivad biojäätmeid ka oma aias kohapeal. Kui sagedasti aga juhtub seda, et söögikraam satub ikkagi segaolme hulka? Linn on hakanud seda uurima, vaadeldes pisteliselt kinnistute jäätmeid.

Linn koostöös Prügibingoga on hakanud uurima, kui hästi inimesed prügi sordivad. Täna tühjendati selleks ükshaaval 90 segaolmemahutit Tallinna kinnistutelt. “Lõikame kotid lahti, vaatame, mis sees on ja märgime jäätmed liigiti ära,” ütles välitöötaja Indrek.

Kuidas tundub?

“Ei ole kõige hullem, siin on natuke paberpakendit, bio- ja aiajäätmeid,” ütles Indrek.

“Sellel kinnistul on kompostikast ja on näha, et on korraldatud kohapeal tekkivate biolagunevate jäätmete liigiti kogumine,” ütles Tallinna ringmajandusosakonna järelevalve peaspetsialist Pjotr Gavrilov.

Uuringu fookus ongi kinnistutel, kus on biojäätmete eraldi kogumiseks saadud linnalt komposter või nõusolek kompostida biojäätmeid kohapeal. Tänase põhjal on paljudest nende kinnistute segaolmemahutitest leitud ka biojäätmeid, kuid väga väikestes kogustes. Vaid mõnel juhul oli segaolmes kuhjade viisi söögikraami või näiteks ka ehitusjäätmeid. Eesmärk ei ole hakata kedagi trahvima, küll aga tehakse teavitustööd.

“Meie esimene eesmärk on anda nõu ja koguda infot, kus vajakajäämist on, et paremini nõustada ja suurendada linnaelanike teadlikkust,” ütles Tallinna abilinnapea Joosep Vimm. Välitöid tehakse veel novembri alguses.

Kokku uuritakse umbes 900 kinnistu segaolmemahuteid Tallinnas. Kinnistud on valitud juhuvalimi alusel ja haaratud on kuus linnaosa.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.