"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Ettevõtted vähendavad oma keskkonnajälge: mööblijääkidest kotid ja arvutiplastikust terrassilauad (0)
02. november 2023
Ringmajanduse Roheaed 2023 KultuuriKatlas. Foto: Kuvatõmmis

Kui kuuleme väljendit ringmajandus liigub mõte kohe jäätmetele, ent tegelikult hõlmab see mõiste palju enamat – jagamismajandus, taaskasutus ning materjalide ümbertöötlemine.

Aasta-aastalt püüab Keskkonnaagentuur elanikkonna teadlikkust ringmajandusest tõsta ning õnneks on üha enam ettevõtteid keskkonna jalajälje vähendamise ka oma sihiks seadnud, ent paraku on meil veel pikk maa minna.

„Kui meil on täna nii ambitsioon kui ka kohustus, et peaksime pool olmejäätmetest võtma ringlusesse, siis oleme väga napilt seal 30 protsendi peal alles,“ sõnas Keskkonnaagentuuri juht Taimar Ala.

Eile, 1. novembril toimus Kultuurikatlas mess, kus ringmajaduse teemad tulipunkti võeti. Üks valdkond, kus märksa enam võiks materjale ringlusse võtta, on tehnoloogiaseadmed. Paraku õnnestub IT-tehnikat kokku korjata vaid 17 protsenti.

„Meil on selline lahendus, et meie seda tehnikat maha ei müü. Me tuleme partneriks, võtame selle tehnika endale ja lõpuks otsime Eestis perekondi või inimesi, kes maksavad 6 või 7 eurot kuus ning siis garanteerime sulle või sinu lapsele korraliku sülearvuti, monitori ja kui on mingeid küsimusi, siis pakume tuge ka juurde,“ rääkis GreenDice tegevjuht Argo Alaniit.

Hiljem, kui tehnika on oma aja ära elanud, suudab Green Dice’i partnerettevõte 90 protsenti sellest tehnikast materjalidena taas ringlusse suunata.

„Arvutiplastikust tehakse Paides terrassilauda, arvutimetall läheb vanametalliks. Trükiplaadid lähevad praegu Jaapanisse, kuna Eestis ei osata nendega hetkel palju teha,“ märkis Alaniit.

Meile ilmselt tuttavam on aga tekstiilide taaskasutus. Nii sündis ka bränd New Rustic – soovist mitte jälle uusi materjale oma toodete loomiseks tarbida.

„Kasutame juba oma kottide loomisel tekstiilide jääke, mis tädikesed väikeses Mulgi külas Karksis kottideks koovad, kasutame ka tekstiilijääke ning nahka, mis pärinevad mööblitööstusest, rääkis New Rustic brändi looja ja disainer Kristi Toiger.

Et planeet kauem kestaks, on iga taoline algatus tänuväärt ning enne uue asja soetamist tasub mõelda, kas mul on ikka seda tarvis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.