"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti ajaloo suurim rohetehnoloogiate näitus NEXPO tutvustab rohelisi liikumisviise (0)
06. november 2023
Teele Joosti sõnul saab viie päeva jooksul nautida kokku üle 40 tunni kaasahaaravat programmi. Foto: Raigo Pajula

Näituse Nexpo külastajad saavad tutvuda näiteks Auve Techi isesõitva auto, Kõu Mobility Groupi kergliikurite ning keskkonna hoiule mõtlema panevate installatsioonidega.

Nexpo on kavas 13.-17. novembrini Kultuurikatlas ja linnahalli ümbruses, keskendudes suuremalt jaolt linnatranspordile. Muu hulgas saab tutvuda Auve Techi isesõitva autoga, Kõu Mobility Groupi kergliikurite ning Elmo Rendi kaugjuhitavate autodega. Suurt rõhku pannakse ka ühistranspordi arengut mõjutavatele tehnoloogilistele lahendustele.

NEXPO koordinaator Teele Joost ütles, et Tallinna lavadel saab viie päeva jooksul nautida ühtekokku üle 40 tunni kaasahaaravat programmi. “Toimuvad põnevad debatid, inspireerivad arutelud ja ettekannetega astuvad üles valdkonna tõelised tipud,” rääkis ta. “Teemadering on lai ja kindlasti leiavad kõik soovijad endale kuulamiseks ning kaasamõtlemiseks meelepärase. Olgu selleks siis tehnoloogia mõju linnaruumile, droonide rakendusvõimalused transpordis, vesiniktehnoloogia edusammud, ringmajanduse värskemad saavutused või hoopis plastijäätmete käitlemise väljakutsed Läänemere ümbruses.”

Üritus toob pealinna kokku innovaatilised ettevõtted, ligi 500 investorit, rahvusvaheliselt tunnustatud visionäärid ja tippteaduse kõikjalt maailmast. Näitus pakub kohalikele ettevõtetele ka suurepärast võimalust globaalsel tasandil silma paista ja rahastajaid leida, sest kohal on paljude rahvusvaheliste investeerimisfondide esindajad.

Lennukate ideede kohtumispaik

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul edendab NEXPO Tallinn koostööd rohetehnoloogia juhtivate spetsialistide, ettevõtjate ning akadeemiliste asutuste vahel. “Teadmiste ja parimate praktikate jagamine on jätkusuutlikuma tuleviku kujundamisel võtmetähtsusega,” ütles Kõlvart.

Linnapea lisas, et üritus on kõige värskemate ja lennukamate ideede kohtumispaik, mis tutvustab Eestit uuendusmeelse ettevõtluse kasvulavana. “Meie tugevus on väiksus, paindlikkus ja ühiskonna tehnoloogiline avatus, mis toetab uudsete lahenduste väljatöötamist ning rakendamist. Innovaatilised rohetehnoloogiaid mõjutavad üha rohkem ka Tallinna linnaruumi arengut,” märkis Kõlvart.

Üritus on kõige värskemate ja lennukamate ideede kohtumispaik, mis tutvustab Eestit uuendusmeelse ettevõtluse kasvulavana.

Jätkusuutlikumale tulevikule pühendatud näitusealal on esindatud ligi 80 osalejat. Kõik huvilised saavad tutvuda innovaatiliste toodete ja teenustega, mis loovad inim- ja keskkonnasõbralikumat elukeskkonda ning kujundavad ümber majandusharusid. Näitusel osalevad ettevõtted Eestist ja meie naaberriikidest, aga ka näiteks Itaaliast, Saksamaalt ja Lõuna-Koreast. “NEXPO Tallinna külastajad saavad Euroopa rohelise pealinna aasta tähtsündmusel oma silmaga näha ja käega katsuda kõige ambitsioonikamaid tulevikulahendusi,” lausus Joost. “Näituse mastaap on Eestis ja kogu regioonis erakordne ning kohalikele elanikele on koju kätte toodud võimalus tutvuda tärkavate globaalsete megatrendidega.”

Külastajaid ootavad õues ka mitmed keskkonnahoiule ja inimeste põhjustatud loodushädadele mõtlema panevad installatsioonid. Näiteks “Kuubik”, mis räägib jagamisest – kõike, mida me omame, kasutame tegelikult ju harva. Me ei tarbi iial ära seda potentsiaali, mida need asjad omavad. Lahendus ei ole lihtsalt öelda, et ostke vähem, vaid hoopis jagage rohkem. Kui me rohkem asju jagame, tuleb vähem asju toota, mistõttu väheneb üldine asjade hulk maailmas. Raiskamata jääb suur hulk ressurssi, mida me siiani oleme kulutanud, et toota esemeid, mida enamasti lõpuni ei kasutata.

Teine installatsioon “Objekt” kõneleb samuti tarbimisest. Inimesi ärgitavad igasugu reklaaminõksud emotsioonide ajel asju ostma. Näiteks silt “Osta kolm kahe hinna eest” või kaupade paigutus – nätsupakk on paigutatud kassa juurde ja piimalett poe kõige kaugemasse nurka. Installatsioon avab kaubanduse telgitaguseid ning selgitab, kuidas mõjutatakse valguse, heli,värvide, lõhnade, hindade ja väljapanekuga meid enam ostlema.

Näitusel korraldatakse ekskursioone ja rohetehnoloogiaid selgitavaid loenguid koolirühmadele ning noortele. Koolirühmadele tehakse esmalt põgus sissejuhatus rohepöörde teemadesse. “Neile tutvustatakse, millised on rohepöörde võimalused ja väljakutsed, millist rolli täidavad selle juures rohetehnoloogiad ning milline on iga üksikisiku vastutus rohelisema tuleviku poole liikumisel,” rääkis Joost. “Samuti antakse ülevaade, millised on Tallinna eesmärgid roheteemadel, ja tutvustatakse Tallinna kliimakava. Seejärel ootab õpilasi giidituur, mis tutvustab rohetehnoloogiatega tegelevaid ettevõtteid.”

Puidujääkidest lisand asfaldisse

Tallinnas algatati rohelise pealinna aastal programm “Test in Tallinn”, mille raames juba testitakse uudseid rohetehnoloogiaid. Mitmed neist on eksponentidena osalemas ka NEXPO-l. Näiteks Eesti puidukeemia ettevõte Fibenol, kelle puitmassist eraldatud ligniini on segatud asfaldiga, mida testitakse Mustamäel.

Ettevõte GScan on aga välja töötanud müüonskanneri, mis võimaldab näha sügavuti hoonete konstruktsioonidesse ja tuvastab nende kahjustused. Ettevõte katsetab oma tehnoloogiat linna hoonete rõdupiirdeid uurides.

Kokku ootavad korraldajad näitust külastama ligi 4000 inimest. Registreerudes aadressil https://airtable.com/appx0S4ywJKY30pGw/shrs9cl6EVcM9CQWg on üritusel osalemine külastajatele tasuta, muidu tuleb maksta sümboolset piletihinda.

EXPO Tallinna programmi ja osalevate ettevõtetega on võimalik lähemalt tutvuda https://nexpotallinn.com/et/program/

Alanud rohetehnoloogiate nädalal pole NEXPO ainus sündmus, mis sel puhul kavas. Veel tasuks välja tuua näiteks konverentsi Cleantech Forum Europe. “Selle korraldamise nimel võistlevad igal aastal paljud linnad üle maailma,” mainis Joost. “On väga suur tunnustus, et just Tallinn välja valiti. Kindlasti aitas sellele kaasa fakt, et Tallinn on Euroopa roheline pealinn.”
Enamik konverentse toimub samuti Kultuurikatlas ja ka nende programmis on sees NEXPO külastamine.

Sündmustel astuvad üles uuenduste loojad Nokia juhist tehisaru eksperdini

  • Ameerika kirjanik ja urbanist, endine Nokia disainiosakonna juhataja ja bestselleri “Nutilinna vastu” autor Adam Greenfield (pildil).
  • Belgia ettevõtja, autor, õppejõud, innovaator ja taastava majanduse visionäär Gunter Pauli, kes on töötanud välja sinise majanduse (ingl k blue economy) ärimudeli.
  • Norra tehisintellekti ekspert ja andmepõhiste tehnoloogiate eestkõneleja Elin Hauge, kes mõtestab tehisintellekti, asjade interneti (IoT), virtuaalreaalsuse ja plokiahela olulisust ning rakendusvõimalusi ühiskondade, linnaruumide ja ettevõtete jätkusuutlikkuse tagamiseks.
  • Kuue doktorikraadiga professor Walter Leal, kelle peamised uurimisteemad on kliimamuutused ja säästev areng.
  • Teadlane Max Harris, kelle menuraamat “New Zealand Project” kirjeldab ambitsioonikat plaani, kuidas muuta Uus-Meremaa riigi juhtimist selliselt, et majandus toimiks, loodus säiliks ja inimesed oleksid õnnelikud.

Mis ootab ees alanud rohetehnoloogia nädalal?

13. novembril algab GreenEST Summit. See on piirkondlik rohetehnoloogia konverents, mille koordineeritud tutvumisprogramm aitab laiendada ja ühendada Eesti rohetehnoloogia võrgustikku.

13.-17. novembrini NEXPO Tallinn. Jätkusuutlikumale tulevikule pühendatud üritusel tutvustatakse värskemaid rohetehnoloogia uuendusi kõikjalt maailmast ning tuuakse kokku ettevõtjad ja poliitikakujundajad.

14.-16. novembrini Cleantech Forum Europe. Rahvusvaheline foorum, kus kogunevad puhta tehnoloogia maailmatasemel tegijad, sealhulgas tippjuhid, tegevjuhid, investorid ja valitsusasutused.

14. ja 15. novembril Targa linna konverents. Konverents, kus on arutlusel avaliku sektori strateegiline innovatsioon, targa linna lahenduste inimkeskne rakendamine ning avaliku ja erasektori koostöö.

16. novembril rohelise valitsemise konverents. Konverents, kus Läänemere piirkonna linnade esindajad jagavad parimaid valitsustavasid ja arutavad rohelisele valitsemisele ülemineku küsimusi.

17. novembril Tasakaalustatud majanduse foorum “Elevant toas”. Eesti esimene tasakaalus majanduse foorum kannustab otsustajaid leidma ja järgima uusi keskkonnasõbralikke majandusmudeleid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.