"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinn soovib noorte jalgpalli toetamiseks anda staadionid klubidele pikaajalisele rendile (0)
07. november 2023
Jalgpalliklubid kasutavad linna taristut rendilepingute alusel juba praegugi, kuid pikem rendiperiood annab klubidele stabiilsuse tegevuste planeerimisel. Foto: Pixabay

Tallinna linnavalitsus tegi linnavolikogule ettepaneku anda alates 4. detsembrist Hiiu staadion, Lasnamäe staadion, Wismari jalgpallistaadion ning Võidujooksu jalgpalliväljak praegu staadione haldavatele jalgpalliklubidele kümneks aastaks rendile.

Hiiu staadion on koduväljakuks jalgpalliklubile Nõmme Kalju, Wismari jalgpallistaadionil tegutseb jalgpalliklubi Legion, Punase tänava ääres asuval Lasnamäe väljakul korraldab võistlusi ja treeninguid FC Infonet ning Võidujooksu jalgpalliväljakul Ajax Tallinn.

Abilinnapea Tiit Terik märkis, et jalgpalliklubid kasutavad linna taristut rendilepingute alusel juba praegugi, kuid pikem rendiperiood annab klubidele stabiilsuse tegevuste planeerimisel. „Tallinna prioriteet on toetada noorte sporditegevust soodsatel ja stabiilsetel tingimustel, et soodustada noorte liikumist. Uue tähtajaga lepingu sõlmimise eel korrigeeriti ka hindu, kuid siin tuleb silmas pidada, et klubidel ei oleks enam otsest investeerimiskohustust. Pikem rendiperiood annab neile kindlustunde, et nad saavad sporditegevust jätkata ja lastele treeninguid pakkuda pikaajalises perspektiivis, mis on noorte tervise ja sportliku arengu seisukohalt ülioluline,” selgitas Terik.

Eelnõu kohaselt tasuvad klubid lisaks üürile ka kõik staadionite kasutamisega seotud kõrvalkulud. Infonet JK MTÜ hakkaks kuus maksma üüri 1248 eurot, MTÜ Nõmme Kalju FC 2560 eurot, MTÜ Tallinna Jalgpallikool LEGION 1828 eurot ja MTÜ Jalgpalliklubi Ajax TLMK 1153 eurot. Üürihinnale lisandub käibemaks. Alates 2025. aastast suurendatakse üüri igal aastal 1. jaanuaril 2%.

Üürihinna kujunemisel võeti arvesse linna jalgpalliväljakute pikaajalisel üürimisel kehtivat üldist hinnataset, turuolukorda, renditava linnavara koosseisu ja seisukorda ning teiste kohalike omavalitsuste nagu Tartu ja Pärnu praktikat.

Üürnikud vastutavad linnavara ja seda teenindava maa-ala hoolduse ja heakorra eest, sh lumetõrje jalgpalliväljakutelt. Samuti sõlmivad nad vajadusel kommunaalteenuste kasutamise lepingud ning tasuvad linnavara kasutamiseks ja haldamiseks vajalikud kõrvalkulud, sealhulgas hooldus- ja halduskulud. Linnavara säilimise ja heas seisukorras hoidmiseks kohustuvad üürnikud linnavara remontima ja hooldama jalgpalliväljakute kunstmurukatet vastavalt Eesti Jalgpalli Liidu hooldusjuhendile ning kandma selle kulud.

Lisaks on üürnikel kohustus võimaldada linnaosa munitsipaalkoolidel tundide ajal staadione kasutada, et pidada seal kehalise kasvatuse tunde. Teistele Tallinna jalgpalliklubidele tuleb võimaldada vähemalt üks 1,5-tunnine noortetreening vähemalt poolel väljakul aasta ringi kolmel päeval nädalas tööpäeviti kella 16–19ni. Väljaku kasutamise eest tuleb staadioni põhirentnikule tasuda vastavalt hinnakirjale.

Tallinna linnavolikogu arutab linnavalitsuse ettepanekut kavade kohaselt 16. novembril toimuval istungil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.