"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Euroopa linnajuhid nõuavad Barcelona deklaratsiooniga linnade kaasamist ELi poliitikasse ja demokraatiasse (3)
09. november 2023
Euroopa linnapeade tippkohtumine Barcelonas. Foto: Barcelona linn

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart viibis 7.-8. novembril Barcelonas, et rahvusvahelise targa linna messi raames toimuval linnapeade tippkohtumisel toetada Euroopa demokraatiat ja tugevdada linnade osalust Euroopa Liidu poliitikate kujundamisel.

7.-8. novembril toimus Barcelonas rahvusvahelise targa linna messi raames Euroopa linnapeade tippkohtumine, mille eesmärk on tugevdada linnade osalust Euroopa Liidu poliitikate kujundamisel ja demokraatia toetamisel. Pool aastat enne järgmisi Euroopa Parlamendi valimisi juhivad linnapead tähelepanu vajadusele süvendada demokraatlikke väärtusi kõigil valitsemistasanditel, suurendada kodanike osalemist otsuste tegemisel, võidelda populismi, väärinformatsiooni ja igasuguse diskrimineerimise vastu, et aidata kaasa tugevamale ja demokraatlikumale Euroopa Liidule. Selleks kutsutakse Euroopa Parlamenti ja teisi ELi institutsioone üles tagama linnadele koht ELi juhtimisstruktuuris.

Kohtumisel andis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart Euroopa linnapeade nimel Euroopa Liidu nõukogu eesistujariigi Hispaania valitsuse ministrile Raquel Sanchezile üle Barcelona deklaratsiooni, millega kutsutakse Euroopa Liidu institutsioone ning liikmesriikide valitsusi toetama detsentraliseerimist ja kohaliku osalusdemokraatia suurendamist, võitlema väärinformatsiooni vastu, andma kohalikele omavalitsustele piisavalt rahalisi vahendeid, et katta neile pandud kohustusi ning oluliselt suurendama Euroopa Liidu poliitika linnalist mõõdet.

„Väljakutsed, mis on viimastel aastatel seisnud linnade, Euroopa ja kogu maailma ees, ei ole kuhugi kadunud. Oleme endiselt silmitsi kliimamuutuste, suureneva vaesuse ja uute migratsioonilainetega. Täna ei ole veel selge, kuidas laheneb olukord Ukrainas ja Iisraelis ning mismoodi mõjutab see kõik Euroopa demokraatiat. Barcelona deklaratsiooniga kinnitame, et linnad on valmis võtma Euroopas veelgi suuremat vastutust ning leidma probleemidele uuenduslikke ja toimivaid lahendusi. Ilma demokraatlike väärtusi toetavate kohalike omavalitsusteta ei ole ka demokraatiat Euroopas,“ sõnas Kõlvart.

Deklaratsiooniga on tänaseks liitunud juba üle 20 Euroopa linna, nende hulgas ka Ateena, Barcelona, Bologna, Brüssel, Budapest, Espoo, Gent, Helsingi, Malaga, Milaano, Oulu, Pariis, Porto, Rooma, Rotterdam, Tallinn, Tirana ja Viin.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei keegi
10. nov. 2023 06:23
Pole selgi, kuidas laheneb olukord Iisraelis? Et HAMAS ei näe niigi ahtakeses Palestiinas kohta kahele riigile on alaline faktor, mitte aga selle enesetapjaliku rünnaku ajend endast kordades tugevama vastase pihta. Ründama ajendas HAMASi aga uuenenud situatsioon geopoliitilisel maastikul, kui Saudi Araabia ja Iisrael USA vahendusel üksteisele lähenema hakanud oleks (nagu Egiptus ja Iisrael kunagi kokku leppisid ja rahu tegid) ning saudid islamimaade ühisrindest Iisraeli vastu välja kukkuda võinuks (Biden says Hamas attacked Israel in part to stop a historic agreement with Saudi Arabia). Iisraeli metsiku arveteõiendamise taustal HAMASi ja gazalastega ei saa aga saudid islamimaailma osana vähemalt kohe Iisraeliga sobingusse astuda. Ehk nagu HAMASi liidrid The New York Times'ile toonitasid pole toimuv „verine gambiit“ mitte valearvestus vaid hädavajalik hind võitluses Iisraeliga. Küllap lootis HAMAS ka Hezbollahi sõttaastumisele, mis on aga seni viibinud. Selles konfliktis on tõepoolest veel mõningast määramatust, samas kui Ukraina sõjas pole selge vaid venelaste võidu mastaap ja hind, mida nad selle eest maksavad.
Arvaja
10. nov. 2023 13:23
Eks tänane lääs ole loonud oma inimestele mingi Facebookiga sarnaneva virtuaalmaailma, kus siis valdav enamik truualamlikke kodanikke oma aega veedavad ja infot ammendavad ning mille kokkupuude reaalmaailmaga on veel eriti tõsisemates küsimustes üsna põgus ning kus tõde ja vale käigult oma kohti vahetavad vastavalt sellele, kuidas kogu selle masinavärgi korraldajatele parasjagu kasulikum tundub. Aga eks selline areng ole juba tegelikult inimkonna geenidesse kirjutatud, sest kariloomad, kes on ju tegelikult ka inimesed, pole kunagi oma enamuses iseseisva mõtlemisega eriti oma päid harjunud vaevama jättes selle töö tavaliselt karjajuhi mureks, kuigi inimkonna senine ajalooline kogemus näitab üheselt, et suuremal osal karjajuhtidest ei tarvitse seda mõistust sugugi rohkem olla, kui karja mistahes lihtliikmel, kui siis üksnes veidi rohkem ambitsioonikust ja raha- või tähelepanujanu ning millel kõigel riigimehelikkusega pole tavaliselt mingit seost.
ei keegi
10. nov. 2023 05:28
Pole selge, kuidas laheneb olukord Ukrainas? Mida!? Pea kaks aastat meile lausa taoti pähe, et Venemaa ei võida. Oli see väärinfo siis või kuidas? Täitsa võimalik. Piiritagune, vasalli meediast vähe vabam TIME avaldas hiljuti Simon Shusteri tähelepanu pälvinud ülevaate olukorrast Ukraina rindel. Lühikokkuvõtte sellest materjalist annab David Sacks'i kommentaar:: THE UKRAINE WAR'S „CRONCITE MOMENT“: The Zelensky's own inner circle tells TIME that the war is unwinnable. Mister Cronkite oli teatavasti USA teleajakirjanik, kelle ülevaated Vietnami sõjast töid ameeriklasteni tõe, et see lahing pole võidetav, tuleb tagasi tõmbuda, mida ju lõpuks ka tehti. Ukrainas on hetkel saabunud täpselt sama CRONCITE MOMENT, pealetung ebaõnnestus, olukord iseloomustab patiseis perspektiivis paremusega venelastele. Ainult et meil muidugi oma Croncite puudub, ikka veel hõisatakse mingist müütilisest võidust, mida pole olnud, ei ole, ega tule.