"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
SELJAD SIRGU! Halb rüht hävitab koolilaste tervist (0)
09. november 2023
Sundpoos ja nutitelefon võivad laste rühti kiiresti rikkuda. Pixabay

Kiire väsimine. Pea-, kaela- ja seljavalud. Muud funktsionaalsed tervisehäired. Kõigi nende süüdlaseks vildakas rüht, mis vaevab aina rohkemaid õpilasi. „Rühihäirete süvenemine võib viia tõsisemate terviseprobleemideni,“ räägib Audentese erakooli kauaaegne kooliõde Zinaida Kendra.

Rüht on otseses seoses kehalise arenguga ning sõltub oluliselt sellest, milline on üldine kehaline aktiivsus. “Kõige paremini aitab rühihäireid ennetada kehahoiaku jälgimine, eriti istudes. Lihaste ja tugiaparaadi tugevdamiseks on oluline regulaarne kehaline aktiivsus, koos tasakaalustatud jõu-, painduvus- ja vastupidavusharjutuste ning mitmekülgse toitumisega,” ütleb Kendra.

Paraku veedavad tänapäeva lapsed istudes rohkem aega kui eelmised põlvkonnad. Kui mudilased liiguvad veel üsnagi palju ringi, muutub kooli saabudes elustiil aina istuvamaks. Kõik see jätab ka tervisele jälje.

Mis võib olla halva rühi põhjuseks?

Halva rühi põhjuseid võib kooliõe sõnul olla mitmeid. “Kõige sagedamini on süüdi vähene liikumine, aga ka nõrk seljalihaste toonus, ülekaal, sundasend, ebaergonoomiline mööbel, vales asendis nutiseadme hoidmine, vale või liigraske koolikott ja selle valesti kandmine,” loetleb Kendra.

Samuti võib mõjutada rühti vaimne ja emotsionaalne seisund. “Emotsionaalsed probleemid või madal enesehinnang mõjutavad last nõnda, et laps soovib olla märkamatu, pea õlgade vahel, selg küürus,” toob kooliõde näite.

“Juba algkoolilastel märkavad kooliõed tervisekontrollis nn nutikaela, mis on tingitud liigsest nutiseadme kasutamisest. Eriti on see probleemiks siis, kui nutiseadmeid kasutatakse vales asendis,” lisab Kendra.

Aluseks pikaajalistele terviseprobleemidele

Rühiprobleemid võivad väljenduda erineval moel. Mõnel lapsel on kühm, mõnel kõver selg, rüht on ebasümmeetriline, eri kõrgustel on õlad, abaluud või puusad. “Kui nende muredega piisavalt varakult ei tegeleta, siis on need aluseks kogu elu kestvatele terviseprobleemidele, mis enamasti saavadki alguse lapseeas,” lausub õde.

Vale kehahoiak avaldab negatiivset mõju ka paljudele siseorganitele – kopsude tööd mõjutab see kõige rohkem. Selgrooga seotud häired võivad tekitada näiteks pea-, alaselja- ja rindkere valu.

“Vale kehahoiak avaldab negatiivset mõju ka paljudele siseorganitele – kopsude tööd mõjutab see kõige rohkem. Selgrooga seotud häired võivad tekitada näiteks pea-, alaselja- ja rindkere valu.”

Regulaarsete läbivaatuste raames õpetab kooliõde, kuidas tuleks õiget rühti hoida ning probleemi ilmnemisel näitab ette lihtsamaid harjutusi ja selgitab, miks neid tuleb regulaarselt teha. Kooliõed annavad nõu ka lapsevanematele, kuidas lapse kehahoiakut jälgida ning probleeme rühiga ennetada. “Sageli on just kooliõde esimene, kes lapsel rühihäiret märkab, sest tugi- ja liikumisaparaadi häired arenevad pika aja jooksul ning vanemad ei pruugi neid ise märgatagi,” selgitab Kendra.

Mida saab lapsevanem teha?

Tallinna Koolitervishoiu SA kooliõed panevad lastevanematele südamele, et nad tunneksid huvi õpilastele teostatud tervisekontrollide tulemuste vastu. “Tervisekontrolli tehakse kõigile õpilastele  I, III, VII, ja X klassides. Tulemusi saab lapsevanem vaadata digiloos ning lugeda juurde kooliõe soovitusi, nõuandeid ja suunamisi,” räägib Kendra.

Kõige olulisem on olla ise oma lastele eeskuju. “Liikuge ise aktiivselt koos lastega, veetke nädalavahetustel aega looduses ja olge ka ise laste juuresolekul vähem nutiseadmetes. Lisaks soovitan julgustada lapsi ise tegevusi algatama,” soovitab kooliõde. Selle juurde käiv innustamine ja kiitmine aitavad lapsel tunda end iseseisva ja toimekana ning lapsest kasvab terve, rõõmsameelne ja õnnelik inimene.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.