"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna esindaja ei osale õpetajate töötasu alammäära lepitusmenetluses (0)
09. november 2023
Palgatõusu nimel toimub õpetajate hoiatusstreik. Foto: Pixabay

Tallinna linna esindaja ei osale Eesti haridustöötajate liidu ning haridus- ja teadusministeeriumi vahelise kollektiivse töötüli lepitusmenetluses ning linna hinnangul võiks riiklikus lepitusmenetluses vaatlejana osalev Eesti linnade ja valdade liit selgitada kohalike omavalitsuste seisukohti.

Abilinnapea Andrei Kante sõnul ei ole Tallinn menetluses oleva töötüli pool, kuna ei osalenud õpetajate 2024. aasta töötasu alammäära läbirääkimistes, ei ole koalitsioonileppe pool ega ole osalenud järgmise aasta riigieelarve planeerimises.

„Lepitusmenetluses on õpetajate töötasu alammäära puudutav töötüli Eesti haridustöötajate liidu ning haridus- ja teadusministeeriumi vahel,“ selgitas Kante. „Nõustume, et õpetajate palgakasv on äärmiselt oluline ja vajalik. Tallinna linnas on õpetajate keskmine palk käesoleval aastal 120,5% Eesti keskmisest palgast. Praeguses majanduslikus olukorras ei ole see kindlasti piisav, et tagada õpetajate rahulolu ja järelkasv.“

Tallinna linnas on õpetajate keskmine palk käesoleval aastal 120,5% Eesti keskmisest palgast.

Abilinnapea nentis, et linna kui kooli pidaja ülesannete ja kohustuste täitmiseks vajalikud eelarvelised vahendid sõltuvad riigi otsustustest. „Leiame, et riik peab hariduse valdkonnas suurendama kohalike omavalitsuste toetusfondi, mis võimaldaks tagada õpetajatele konkurentsivõimelise töötasu. Jätkusuutliku hariduskorralduse tagamiseks tuleb riigil esmalt esitada konkreetsed ettepanekud riigi 2024. aasta eelarvest õpetajate töötasu alammäära tõstmise ning töötasu vahendite planeerimise kohta. Need tegevused sõltuvad otseselt ministeeriumist ja teistel osalistel, sh õpetajatel ja kohalikel omavalitsustel, ei ole võimalik neid mõjutada,“ tõdes Kante.

Abilinnapea hinnangul tuleb kõigi asjaosalistega läbirääkimiste pidamiseks täita eelmainitud põhimõtted, mis looksid konstruktiivse pinnase läbirääkimiste teel õpetajate palgatõusu tagamiseks.

24. oktoobril k.a saadetud kirjas kutsus haridus- ja teadusminister Eesti linnade ja valdade liidu, kohalike omavalitsuste ja erakoolide esindajaid liituma Eesti haridustöötajate liidu ning haridus- ja teadusministeeriumi vahelise kollektiivse töötüli lepitusmenetlusega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.