"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
UURING: hirm töö kaotada on aastaga märgatavalt tõusnud (1)
09. november 2023
Aina rohkemad inimesed pelgavad, et võivad ühel päeval Töötukassas lõpetada. Aleksandr Guzhov

Hiljutisest Norstati läbiviidud uuringust selgub, et üle poole ehk 51% tööl käivatest inimestest suhtuvad oma töökoha tulevikku kõhklevalt. 

Kindlalt tunneb end vaid 49% tööl käivatest inimestest, selgub Citadele panga tellitud uuringust. Viiendik vastanutest märgib, et ettevõte, kus töötatakse, on stabiilses seisus, kuid sama ei saa ütelda oma positsiooni kohta. Iga seitsmes vastanu märkis, et on ebakindel ettevõtte tuleviku suhtes ning on mures väljavaadete osas leida vajaduse korral uus töö. Inimesi, kes ei tunne kindlust enda praeguse töö osas, kuid ei muretse teise töökoha leidmise pärast, oli 13% vastanutest. 

Kõige suurem kindlus praeguste töökohtade püsimise suhtes valitseb Läänemaal, Järvamaal ja Lääne-Virumaal. Ebakindlust tuntakse enim Võru- ja Valgamaal. Kõige enam muretsetakse vajadusel uue töö leidmise pärast Ida-Virumaal, nii vastas 30% sealsetest vastanutest. Aasta tagasi oli sama näit Ida-Virumaal 25%.

Kõige enam tunnevad muret uue töö leidmise pärast inimesed, kes teenivad netopalka vahemikus 750-1000 eurot. Kõige kindlamalt tunnevad end üle 2000 eurost netopalka teenivad inimesed.

Ametikohtade lõikes on kõige muretumad juhid, kellest 61% vastas, et ei muretse praegusel töökohal. Kõige suuremat ebakindlust kumab lihttööliste poolt, kellest 21% muretseb vajadusel uue töökoha leidmise pärast.

Ebakindlus on aastaga tuntavalt kasvanud

Citadele pank tellis samasuguse uuringu ka eelmise aasta oktoobris. Toona tundis end töökohal kindlalt 63% vastanutest. Iga seitsmes vastas, et ettevõte on stabiilne, kuid oma töökoha suhtes end kindlalt ei tunta. Inimesi, kes olid töökoha pärast mures, kuid ei tunneks stressi uue töö leidmise osas oli 8% ning 12% ei tundnud end töökohal kindlalt ning muretses ka uue töö leidmise pärast. 

On näha, et hirm töö kaotada on aastaga märgatavalt tõusnud.

Aastaga on enim langenud kontoritöötajate ja ametnike kindlustunne. Kui mullu tundis end kindlalt 71% antud ametis töötanud vastanutest, siis praeguseks on osakaal kukkunud 39%-ni.

“On näha, et hirm töö kaotada on aastaga märgatavalt tõusnud, lausa 12 protsenti. Paljude ettevõtete majandustulemused on aastaga kukkunud ning töötajad tunnetavad ebakindlust,“ märgib Citadele panga jaekaubanduse juht Marina Hakiainen. 

Eneseusku aitab tema sõnul tõsta senini õpitud teadmiste täiendamine näiteks mikrokraadi kujul. Tehes teistest mõned sammud rohkem on võimalik tööturul endiselt eristuda, hoolimata keerulisest majandusolukorrast. „Kindlasti tasub üle vaadata ka oma igapäevased kulutused ning koguda rahapuhvrit ootamatuteks olukordadeks.”

Märksõnad:
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teada värk
9. nov. 2023 21:21
Ka töötu seisus vastab EW järjepidevusele!