"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
UURING: Uue kodu ostmisel mängivad põhirolli hind ja kommunaalkulud (0)
09. november 2023
Albert Truuväärt

Kantar Emori värskest kinnisvarauuringust selgub, et uue kodu ostuotsuse langetamisel mängivad kõige suuremat rolli kinnisvara hind, madalad kommunaalkulud ning planeering. 

Tähtsuselt järgmistena tuuakse välja parkimisvõimaluste olemasolu, korteri valgusküllasus ning rõdu või terrassi olemasolu.

„Inimestele on eelkõige oluline, et nende igakuised kulud oleksid mõistlikud ja ettearvatavad ning korter vastaks nende vajadustele,” räägib Anastassia Lesment Kantar Emorist. Varasemaga võrreldes väärtustatakse rohkem kinnisvara asukohta, mis tähendab, et kodu otsitakse aina enam konkreetsesse piirkonda. „Ka panipaiga olemasolu on aina olulisem – see tuli välja nii ostuotsuse mõjutajana kui ka tegurina, millest praeguse kinnisvara puhul tuntakse kõige suuremat puudust,“ lisab Lesment. 

Tallinnas või selle lähiümbruses uusarendusse kinnisvara osta plaanivate inimeste seas on suurim nõudlus kolmetoaliste korterite järele. Nende inimeste jaoks on atraktiivseimad piirkonnad jätkuvalt Tallinna kesklinn, Põhja-Tallinn ja Kristiine. „Kesklinna ja Kristiine populaarsus on siiski aastatega järjest vähenemas ning aina enam kaalutakse uue korteri ostmist Tallinna ümbruses asuvatesse valdadesse,“ märgib Lesment. 

Inimesed, kes plaanivad uusarendusse kodu osta või on seda hiljuti teinud, tajuvad tema sõnul kinnisvaraarendajate erinevusi ning omistavad erinevatele brändidele erinevaid omadusi. Näiteks Merkot peetakse usaldusväärseks, kvaliteetseks ja professionaalseks arendajaks, kelle projektidel on head asukohad. “Livenit aga hinnatakse stiililt eristuvaks trendiloojaks, kes esindab moodsat disaini ning paistab silma hea turundusega,“ kommenteerib Lesment.

Kantar Emori uuringusse oli kaasatud 25 arendajabrändi. Uuringus kaardistati Tallinnasse või selle lähiümbrusesse uusarendustesse kinnisvara osta plaanivate elanike vajadusi ja hiljuti kinnisvara ostnud inimeste kogemusi ning kinnisvaraarendajate tuntust ja mainet nende mõlema seas. Uuringus osales 430 inimest. Veebiküsitlus toimus oktoobris.

Märksõnad:
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.