"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TASUTA ÕIGUSABI. Mida teha, kui tööandja lihtsalt ei maksa? Kas kinkeleping või testament? Õigusnõustamine aitab selgust saada (0)
13. november 2023
Katrin Martise sõnul on need eriti tihti just välismaalased, kes tööandjatelt petta saavad. Kuvatõmmis

Tallinnas eri linnaosades regulaarselt toimuvatel õigusnõustamise päevadel korduvad ikka peamiselt kindlat laadi mured. Enamasti on need seotud kas korteriühistute, võlgade või pärandiga.

Mõned näited. „Inkassofirma nõuab raha aegunud trahvi eest. Kas ma pean maksma?“, „Soovin oma korteri pärandada sugulasele. Kas targem oleks temaga sõlmida kinkeleping või teha testament?“.  „Endine ülemus jättis mulle palga maksmata ja nüüd on tema firma pankrotis. Kuidas ma oma raha kätte saan?”

Advokaadibüroo HUGO.legal jurist Katrin Martis seletab lahti, kuidas kohalikel tööandjatel on kombeks palgalistele külma teha. Nad jätavad palga lihtsalt maksmata. „Või siis maksavad osaliselt – esimene kuu maksan, teine kuu natuke maksan, kolmas kuu mitte midagi. Ja siis kaon üldse ära,“ räägib Martis.

Erilises ohus on need töötajad, kes tulnud meile välismaalt. „Eesti tööandja suhtuvad, et kui ma tean, et kuu aja pärast sõidab töötaja kindlasti ära, siis seda viimast palka ma kindlasti ära ei maksa,“ ütleb jurist. Ei maksa ka puhkuseraha, sest kodumaale naasnud töötaja ei saa omanikku enam nagunii kätte. „See on päris massiline.“

Tänavu on pealinn õigusnõustamise päevadel saanud konsultatsiooni ligi pool tuhat inimest. Enamasti ongi tegemist juhtumitega, mis vajavad edasi liikumiseks eksperdi abi.

Üks anonüümsust palunud noormees uuris: mida teha, kui raha nõutakse rohkem kui kümme aastat vana ehk nüüdseks juba aegunud võla eest. Mitte rohkem kui paarkümmend minutit ning juba on tal plaan seaduslikuks edasitegutsemiseks selge.

Tänavu on pealinn õigusnõustamise päevadel saanud konsultatsiooni ligi pool tuhat inimest.

Kuid mitte alati ei edene kõik nii nobedasti. Näiteks üks tänini kohtus lahendust ootav lugu. Õigusabi palus üks naisterahvas, kelle hiljuti lahkunud isa oli kogu oma varanduse kirjutanud enda uuele elukaaslasele. Esialgu tundus, et tütar on pärandist ilma jäänud ja midagi teha ei olegi. Kuid loo detailid tekitasid juristides kahtlust.

„Testament oli kirjutatud üks või kaks päeva enne inimese surma,“ täpsustab HUGO.legal jurist Vadim Vilde. Tütar vaidlustas kodus kirjutatud dokumendi, järgnev kohtutee kujunes pooleteise aasta pikkuseks.

Nüüdseks on jõutud siiamaale, kus ekspertiis tuvastas: testament on võltsitud. Selle autoriks pole mitte surnu, vaid keegi kolmas isik.

Kuigi esmane juriidiline konsultatsioon on tasuta, siis võimalikud kohtukoja esinduskulud tuleb tasuda inimesel ise. Ning seda olulisem on küsida abi tekkinud kahtlaste võlgade, petturite või mõne muu mure asjus võimalikult vara.

Selle aasta viimane võimalus selleks on teisipäeval, 14. neovembril Pirita linnosa valitsuses. Registreerida saab telefonil 6880 400.

.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.