"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KÜSITLUS. Kadri Kõusaar: Käibemaksu tõus mõjub kõige rohkem väetimate rahakotile. Mida arvavad Janek Mäggi, Jaak Urmet ja Kaire Vilgats? (0)
14. november 2023
Kirjanik Kadri Kõusaar. Foto: Rene Suurkaev

Järgmisest aastast tõuseb kaupade käibemaks 20%-lt 22% peale ja arvata võib, et poed tõstavad seetõttu hindu juba jõuludeks. Pealinn uuris, kuidas tuntud inimesed käibemaksu tõusu suhtuvad ja kas neil on kavas veel enne hinnatõusu suuremad sisseostud teha.

Suhtekorraldaja Janek Mäggi.
Pilt: Albert Truuväärt

Suhtekorraldaja Janek Mäggi: Kaupmehed on vaikselt juba hindu tõstnud
 
Mingit ostupaanikat mul ei ole, et nüüd saaks suure võidu veel enne uut aastat. Ma mõistan, et käibemaksu tõusul on oma mõju olemas ka inimeste tarbimiskäitumisele, eks minnakse nüüd rohkem ostma, aga ma arvan, et kaupmehed kavaldavad meid üle ja on vaikselt selle käibemaksu tõusu oma hindadesse juba sisse pannud. Ja sellepärast ei pruugi uuest aastast see hinnatõus üldse kuigi suur olla. Eks kaupmehed juba naudivadki suuremaid kasumeid. Sellepärast on juba hilja suurt hinnavõitu saada. Aga mõelgem ka sellele, et on olemas igasugused allahindlused, ja need tulevad ka tulevikus. Mõnikord lastakse hinnad isegi 30-50% odavamaks. Tuleb jälgida, millal hinnad rohkem langevad, siis võib see käibemaksu probleem osutuda isegi teisejärguliseks.

Ja üldse tundub mulle, et see hindade tõstmine kaupmeestel liiga lihtne ei ole. Küsimus ei ole ju selles, kui palju sa julged küsida, vaid selles, kui palju ühes ajaühikus raha teenid, kui palju suudad müüa.

Kirjanik Jaak Urmet: Tõsta hindu palju tahes, kaubanduskeskuste parklad on ikka paksult autosid täis

Minul pole plaanis käibemaksu tõstmisele kuidagi eriliselt reageerida. Tõusevad hinnad, ronivad palgad vaikselt järele. Eks siis nõutan tööandjalt paremaid numbreid ja esitan mikroettevõtjana suuremaid arveid. Olemata matemaatik, võib ometi teha lihtsa järelduse, et ostuväärtuse samale tasemele jäämiseks peavad rahanumbrid suurenema ja see tähendab inflatsioonis edasi elamist.

Ega raha pole ilmast otsa saanud ja ei saa ka. Ülemiste kaubanduskeskuse ja Ikea parklad on ikka paksult autosid täis, küllap on nende omanikud parajasti poes raha kulutamas, mitte niisama oma samme täis tegemas. Teemal “säästmine Eesti Vabariigis” tuleb öelda, et parim raha ongi kiiresti õige asja peale ära kulutatud raha. Loodetavasti on kõik oma sambarahad juba pangast välja võtnud, enne kui neist päris lepalehed alles jäävad.

Laulja Kaire Vilgats.
Pilt: Luisa Valgiste

Laulja Kaire Vilgats: Muretsen, et käibemaks hakkab kokkuvõttes ka küttehinda kergitama

Ma olen üleni sukeldunud töösse, oleme oma kollektiiviga ühte tuuri ette valmistanud ja polegi aega muude asjadega tegeleda. Eks ma pean nüüd ennast asjadega kurssi viima. Poes käies olen ikka jälginud lihtsalt soodsamat hinda. Aga kuna tuleb talv, siis mulle teeb natuke muret, kui palju see uus käibemaks hakkab siis kütmist kallimaks muutma. Mul on majapidamises üsna palju elektriga töötavaid asju.

Kirjanik Kadri Kõusaar: Jõukad võiksid heaolumaadele sarnaselt kõrgemaid makse maksta

Mul endal küll lähemal ajal midagi suuremat osta plaanis ei ole, aga kui oleks, siis kindlasti kasutaksin soodsamat võimalust kohe. Ostan palju ka kasutatud asjade poodidest, seal see käibemaks tunda ei anna. Mina seda käibemaksu kergitamist ei poolda, pigem võiks siis olla meil klassikaline tulumaks nagu lääneriikides, et kes teenivad rohkem, maksavad ka enam. Ja samuti võiks meil olla ettevõtete tulumaks nagu enamikus riikides, mitte nii, et nad tegelikult tulumaksu ei maksagi, vaid näitavad investeeringuid.

Mingid erandid või soodustused võiksid ettevõtetele ju olla, et teatud käibe või tulu pealt peaksid nad seda klassikaliste ettevõtte tulumaksu maksma. Peab ju mõtlema ka soodsa ettevõtluskeskkonna peale. Aga kusagilt peab riik tulu saama, sest muidu pole võimalik edendada haridust, ravida inimesi, tõsta kaitsevõimekust. Kui meil pole selliseid maksustamise meetodeid nagu Skandinaavias ja teistes lääneriikides, siis pole meil ka võimalik läänelikku heaoluriiki pidada. Kui mina oleksin võimu juures, siis lähtuksin põhimõttes, et riik peab saama raha sealt, kus seda on, mitte aga maksustama vaesemaid oimetuks.

Käibemaks mõjub kõige rohkem väetimate rahakotile ja praegune olukord näitab Reformierakonna arusaama riigi pidamisest. Seda saab muuta ainult siis, kui muutuste soovijad valimistel oma tahte maksma paneksid. Rohkem tuleks maksustada luksust. Ma olen tuhat korda autode maksustamise poolt ja minu meelest peaks tegema ka kinnisvara maksu just selle teise kodu jaoks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.