"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
NEXPO. Puidujäätmetest saab suhkrut ja palmiõli asendajat (0)
14. november 2023
Kokku saab Nexpo Tallinna lavadel nelja päeva jooksul näha üle 40 tunni kaasahaaravat programmi. Pressifoto

Isesõitvatest bussidest jäätmete kasutamiseni toiduainetööstuses – need on vaid mõned näited teemadest, millega saab lähemalt tutvuda sel nädalal alanud rohetehnoloogiate näitusel Nexpo. Eelregistreerudes on üritusel osalemine külastajatele tasuta.

Tuntud prügiveofirmal Ragn-Sellsil on plaan hakata Ida-Virumaa tohututest tuhamägedest olulisi mineraale eraldama. Ettevõte Fibenol üritab jällegi Eesti puidutööstuse jääkidest suhkruid ja lingniini välja saada, kusjuures viimast on juba edukalt kasutatud ka asfaldis. Iduettevõte ÄIO proovib aga puidusuhkrutest rasvu ja rasvhappeid toota, et asendada näiteks suure keskkonnamõjuga palmiõli, mida toiduainetööstuses äärmiselt laialdaselt kasutatakse.

Kõiki selliseid põnevaid roheuuendusi tutvustatakse alanud nädalal reedeni kestval Eesti ajaloo seni suurimal rohetehnoloogiate näitusel Nexpo Tallinn. See toob pealinna kokku uuendusmeelsed ettevõtted, sajad investorid, maailmakuulsad visionäärid ning tippteaduse. Kokku saab tutvuda ligi 80 põneva uuendusega.

Kokku saab Nexpol tutvuda ligi 80 põneva uuendusega.

“Astume Nexpol üles, sest juba kasutame roheuuenduste edendamisel tehisintellekti. Seega on meil olemas reaalne kogemus, mida jagada,” rääkis Ülemiste City rohevaldkonna juht Mati Fjodorov, kes esineb kolmapäeval kella 15-16 Nexpo City Spotlight Stage´il. Koos temaga tulevad lavale Rivo Roosileht Telia Eestist, Karen Burns Fymast, Robert Järviste Bikeepist ja Karin Kallikorm Activate Health´ist.

Ratturitele rohkem ruumi

Mullu muutis see meeskond Ülemiste linnaku liikluskorraldust nii, et jalgratturitel oleks liiklemiseks rohkem ruumi. “Tahtsime nügida kodanikke keskkonnasõbralike liikumisviiside suunas,” rääkis Fjodorov. “Kasutasime BiKeepi andmeid, et näha, kui paljud ratturid on hakanud rattahoidikuid aktiivsemalt kasutama. Samuti mõõtsime Thinnect sensoritega õhukvaliteeti, mürataset jms. Lisaks ühendasime jõud ettevõttega Activate Health, et näidata inimestele, kuidas keskkonnasõbralikumad liikumisviisid mõjuvad nende tervisele positiivselt.”

Nexpo Tallinna koordinaator Teele Joost ütles, et sündmuse külastajad saavad Euroopa rohelise pealinna aasta tähtsündmusel oma silmaga näha ja käega katsuda kõige ambitsioonikamaid tulevikumõtteid. “Teemadering on lai ja kindlasti leiavad kõik soovijad endale kuulamiseks ning kaasamõtlemiseks meelepärase,” kinnitas ta. “Olgu selleks tehnoloogia mõju linnale, droonide rakendamine transpordis, vesiniktehnoloogia edusammud, ringmajanduse värskemad saavutused või hoopis plastijäätmete käitlemine.”

Jäätmed on vajalik toormaterjal

Näituse kõrval saab nautida ka debatte, arutelusid ja ettekandeid oma ala tippudelt. Näiteks neljapäeval kella 13-16.30 kõnelevad Nexpo City Spotlight Stage´il mitmed ettevõtjad jäätmemajanduse tulevikust. Arutelu juhib Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadlane dr Kaspar Valgepea. “Räägime uutest tehnoloogiatest jäätmete ringlussevõtuks ja taaskasutuseks,” selgitas Valgepea. “Kahe viimase aastakümne jooksul on toimunud pööre ning jäätmeid nähakse üha rohkem kui olulist ressurssi.”

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on Nexpo kõige uuemate ja lennukamate lahenduste kohtumispaik. “Meie tugevus on väiksus, paindlikkus ja ühiskonna tehnoloogiline avatus,” ütles ta. “See toetab uudsete lahenduste väljatöötamist ning rakendamist. Innovaatilised rohetehnoloogiaid mõjutavad üha rohkem ka Tallinna arengut.”

Kokku saab Nexpo Tallinna lavadel nelja päeva jooksul näha üle 40 tunni kaasahaaravat programmi. Tutvu kava ja esinejatega https://nexpotallinn.com/en/nexpo-program/ Registreerudes aadressil https://airtable.com/appx0S4ywJKY30pGw/shrs9cl6EVcM9CQWg on sündmusel osalemine tasuta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.