"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ülemiste järve äärde kerkib kivikujuline kõrghoone (3)
15. november 2023
Planeeritav kõrghoone Järvevana tee ja Ülemiste järve vahelisel alal. Foto: Kadarik Tüür Arhitektid

Tallinna linnavalitsus esitas täna Järvevana tee 5 kinnistu, Järvevana tee 5a kinnistu ja lähiala detailplaneeringu kehtestamise ettepaneku Tallinna linnavolikogule. Planeeritav ala asub Kesklinnas, Ülemiste järve asumis, Järvevana tee ja Ülemiste järve vahelisel alal.

Planeeritud alal asuvad Järvevana tee 5 kinnistu, mis on hoonestatud büroohoone ja alajaamaga ning Järvevana tee 5a kinnistu, millel asub ehitisregistri andmetel amortiseerunud bassein. Bassein on ette nähtud lammutada, mille kehandisse on kavandatud parkimismaja.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on tegemist kohaspetsiifilise hoonega, mille arhitektuurikonkurssiga leitud ruumiline lahendus lähtub Linda kivi muistenditest.

„Detailplaneeringu koostamise eesmärk oli olemasoleva büroohoone laiendamine ning linna tingimus selleks oli leida ruumiliselt kvaliteetne lahendus. Detailplaneeringuga säilitatakse Järvevana tee äärne rohekoridor ning see on ühenduses Ülemiste järve ümbritseva metsaga,” kirjeldas Lippus.

Planeeritav kõrghoone Järvevana tee ja Ülemiste järve vahelisel alal.
Pilt: Kadarik Tüür Arhitektid

Uute hooneosade ehitamine on määratud valdavalt haljastusest vabale alale, et säilitada linnaruumi kvaliteedi huvides võimalikult palju kõrghaljastust. Detailplaneeringus on määratud olulisemad arhitektuurinõuded, mis tagavad kavandatud hoone sobivuse ümbritsevasse keskkonda, muuhulgas on määratud nõue, et kavandatud hoone projekteerimisel tuleb aluseks võtta arhitektide O. Kadariku ja M. Tüüri eskiis „Kivi maja”. Kliimariskide mõju leevendamiseks ja linnaruumi kvaliteedi huvides on planeeritud rajada parkimismajale katusehaljastus ning hea rattateede ühendusega asupaigale täiendavalt 120 jalgratta parkimiskohta.

Asukohta sobivaima linnaruumilise lahenduse leidmiseks viidi läbi arhitektuurivõistlus. Kadarik Tüür Arhitektide võidutöö “Kivi Maja” pakutud lahenduse kohaselt on hoone külgnevatest hoonetest kõrgem, omanäoline ja selle kujundamisel on ideeline seos piirkonna legendidega.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

I
17. nov. 2023 10:03
Õudne, kuidas linn selliseid elukeskkonda reostavaid hooneid lubab püstitada.
Pille
18. nov. 2023 02:46
Nõustun. Lisaks liiga järve lähedal, kust tuleb kõigile puhas joogivesi. Neid hooneid on juba liiga palju Tallinnas, loodulikku haljastust jääb järjest vähemaks.
Tiina Koidu
16. nov. 2023 10:39
No las tuleb uus hoone, aga pildi järgi tekib mul koleda maja tunnetus, nagu oleks maja sidemega kinni tõmmatud ehk võiks värve juurde tuua, sest esialgu annama pildi järgi oma hinnanguid.