"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Nexpo tutvustab vesinikuga seotud lahendusi, mis jõuavad Eesti inimesteni juba järgmisel aastal (0)
15. november 2023
Alexela tutvustas vesinikuga seotud lahendusi, mis jõuavad Eesti inimesteni 2024. aastal. Foto: Jelena Rudi

Eesti ajaloo suurim rohetehnoloogiate näitus Nexpo Tallinn toimub reedeni Kultuurikatlas ja linnahalli ümbruses. Näha saab päikesekatuseid, isesõitvaid sõidukeid, kosmilisi kiiri, labori-liha ja puidust valmistatud rasva. Nexpo külastamine on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine.

Nexpo Tallinn on pühendatud jätkusuutlikkusele.Näitusealal tutvustavad ambitsioonikaid tulevikulahendusi ja roheinnovatsiooni tippsaavutusi ligi 80 eri riikidest pärit eksponenti.

“Reaalne mõju ongi, et tuua rohepööre, rohelised tehnoloogiad inimestele lähemale. Et tehnoloogiad saaksid kasutusele tulla, tuleb neist aru saada, see on üks meie põhimõte,” ütles Nexpo korraldaja Inger-Helene Värat. Alexela tutvustas aga vesinikuga seotud lahendusi, mis jõuavad Eesti inimesteni 2024. aastal.

“Tundub üllatav, kuidas veinikust kohvi, aga kui minna välja, kus puudub elektriühendus, on võimalik toota vesinikust elektrit ja sellega panna käima kohvimasin. Siin saame rääkida, kui praegu oleme harjunud laenama gaasiballoone, siis tulevikus samasugune balloon on meil vesinik, mida saame kasutada kodus seadmete käitamiseks puhta energiaga, aga jällegi sama, kui jääb puudu elektrist, kas on matkaauto, lähete sõpradega kämpingusse, võtate ballooni kaasa ja on võimalik igapäevatoiminguid teha,” rääkis Alexela energiamüügi valdkonnajuht Tarmo Kärsna.

Miks seda juba ei ole turul?

“Eks tehnoloogia areneb. Nagu näha, balloon on suur, mis kaasa võtta, aga on paari aasta küsimus, kui balloonid muutuvad väiksemaks, siin juba on väiksem ja muutuvad veel väiksemaks, mida on parem transportida,” ütles Kärsna.

Vesinikutankla, siin see on ja need peaksid ka tulema turule järgmine aasta?

“Jaa, järgmine aasta on plaanis avada kaks tanklat: Peterburi teel sõiduautodele ja koostöös Utilitasega Väos nende territooriumil bussidele ja veoautodele. Autosid juba on, need käivad Riias tankimas, aga teame, et ettevõtetel on plaanis soetada üle 30 vesinikuauto, mis hakkaksid Tallinna teedel ringi sõitma ja neile on siis tankla olemas,” ütles Kärsna.

Kuidas kasutada kosmilist müoonkiirgust hoonete seisukorra hindamiseks?

Kuidas valmistada metsa-, põllu- ja toiduainetööstuse jääkidest rasvu ja õlisid kosmeetikatööstusele? Mis tunne on reisida isesõitvas autos? Kuidas hakatakse tulevikus laborites liha kasvatama?

“See on võimalus arendada linna, linnaruumi, linna planeerimist ja teenuseid efektiivselt, kasutades selleks moodsaid tehnoloogiaid. Neid on palju, küsimus on selles, kuidas neid tööle panna, kuidas koos töötavad ja kes vastutab. Nendele küsimustele püüamegi nädala jooksul koos külaliste ja sõpradega vastata,” ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.