"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Uusarendustes on kõige kuumem kaup kolmetoalised korterid (0)
15. november 2023
Uusarendustes on kõige suurem huvi kolmetoaliste korterite vastu. Kuvatõmmis

Tallinna uusarendustesse kodu ostvad inimesed peavad oluliseks korteri hinda, madalaid kommunaalkulusid ja planeeringut. Asukoht on vähem tähtsam, selgub värskest Kantar Emori uuringust. Kõige nõutumad on kolmetoalised, mida soetavad keskmisest kõrgema sissetulekuga perekonnad.

Tallinna uusarendustes on praegu kõige kuumem kaup kolmetoalised korterid, selgub värskest Kantar Emori uuringust. Nende keskmine maksumus jääb ümmarguselt 200 000–300 000 euro vahemikku. Et aga arendajad on ehitusmahte koomale tõmmanud, ei ole krõbedad hinnad koos aasta jooksul kallinenud pangalaenudega nõudlust uusarenduste vastu kaotanud. Aga need, kes nüüd ostavad, teevad seda rohkem läbimõeldult.

“Kui enne tuli klient, vaatas plaanilt, kõik sobis, nädala jooksul tegime esimese tehingu ja kui korter oli valmis, tegime teise tehingu, siis nüüd võtab see kauem aega, sest inimesed pelgavad, teevad rohkem taustatööd, uurivad rohkem pangavõimalusi, kalkuleerivad, mida ja kuidas täpselt endale lubada saavad,” ütles Merko Lahekalda kvartali müügijuht Doris Kreitsberg.

Uuringust selgub ka, et kõige olulisemaks peab uusarenduse ostja korteri hinda, madalaid kõrvalkulusid ja head planeeringut. Asukoht on nende kriteeriumite kõrval vähem tähtsam ja aina sagedamini kaalutakse uue korteri ostmist Tallinna lähivaldadesse, kus hinnad soodsamad. Väga paljude rahakott aga ei küündi uude hoonesse kodu ostma ja seetõttu on Tallinna kinnisvaraturg kõige aktiivsem magalarajoonides.

“Kui vaatame viimast statistikat, siis näiteks Haaberstis kinnisvaratehingute arv on vähenenud rohkem kui Lasnamäel. Miks? Sellepärast et Haaberstisse müüdi rohkem uut kinnisvara, mida viimasel ajal on seal vähem müügis ja ka ehitatakse vähem, Lasnamäel seevastu olemasolevate teise ringi kinnisvaratehingute turg on vähem kukkunud ja seal tehingute aktiivsus on suurem,” ütles Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane.

“Lähevad kõige kiiremini ühetoalised korterid, kõik, mis jääb hinnas alla 100 000 või kuni 120 000, see on kiirem, kõik, mis on juba üle 300 000, nende müügiaeg on praegu pikem,” ütles Uus Maa Kinnisvarabüroo kinnisvaramaakler Reili Kimmel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.