"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TULE NÄITUSELE!  Uuring kinnitab: muuseumid aitavad kurbust peletada (0)
16. november 2023
ASTUGE SISSE: Muuseumikülastus teeb vaimule ainult head. Albert Truuväärt

Muuseumis käimine kutsub inimeses esile rõõmu ja elevust, annab uusi faktiteadmisi ning soodustab loovust ning inspiratsiooni, selgus vaimse tervise kuul muuseumikaardi läbiviidud eksperimendist koostöös psühholoog Jaan Tulvistega.

Äsja lõppenud muuseumikaardi vaimse tervise eksperimendi käigus külastas 11 inimest kolme nädala jooksul 44 muuseumi üle Eesti. Pärast iga külastust tuli täita meeleoluküsimustik ning hinnata, kas ja kuidas mõjutas muuseumis kogetu ja nähtu nende meeleolu. 

Ehkki osalejad tundsid muuseumis käies erinevaid emotsioone, muuhulgas ka kurbust, pinget ja ärevust, siis ülekaalukalt toodi esile siiski positiivseid tundeid, kõige sagedamini elevust ja rõõmu. „Vaatamata suhteliselt väikesele valimile ja lühikesele ajaperioodile kogesid osalejad muuseumikülastuste käigus kõiki küsimustikus loetletud emotsioone. See näitab, et muuseumidest saadav elamus on mitmekesine ja kõnetab inimesi erinevalt,“ ütles psühholoog ja muuseumikaardi vaimse tervise eksperimendi üks autoritest Jaan Tulviste. 

Muuseumi mõju hindasid inimesed ka mitmete negatiivsete emotsioonide leevendajana. Näiteks leidis kolmandik külastajatest, et muuseum aitas maandada huvi puudumist, pingetunnet ja liigset muretsemist. Pisut vähem kui pooled külastanutest leidsid, et muuseum aitab kas või mõõdukal määral leevendada üksildust.

Muuseumikülastustelt saadi märkimisväärselt palju uusi faktiteadmisi, keskmiselt hinnati uute faktiteadmiste hankimise kogemust  kümne palli skaalal hindega 7,3. Samuti tõi muuseumis käimine osalejatele uusi loomingulisi mõtteid ja inspiratsiooni. Keskmiselt hinnati seda kogemust hindega 6,3.

“Osalejate poolt kirja pandud mõtted ja kommentaarid näitavad ilmekalt, kuidas inimene ammutab muuseumis käies mälust teadmisi ja vanu kogemusi, ennekõike aga just mälestusi ja episoode isiklikust elust, täpselt selliselt nagu hiljuti meie seast lahkunud mäluteadlane Endel Tulving seda oma mälusüsteemide mudelis välja pakkus,” lisas psühholoog.

Meie eksperiment oli küll väike, aga annab loodetavasti ainest aruteludeks, kas ka Eesti arstid võiksid ravimi digiretsepti asemel aeg-ajalt välja kirjutada muuseumikülastusi.

Muuseumikaardi vaimse tervise eksperimendi tulemused kinnitavad mitmete üleilmsete uuringute omi. näidates, et muuseumis käimisest on kasu vaimse tervise probleemide leevendamisel. Näiteks Belgia psühhiaatrid on juba mõnda aega kirjutanud depressiooni, ärevushäirete või stressi all kannatavatele patsientidele pilootprojekti raames välja tasuta muuseumikülastusi. 
 
„Meie eksperiment oli küll väike, aga annab loodetavasti ainest aruteludeks, kas ka Eesti arstid võiksid ravimi digiretsepti asemel aeg-ajalt välja kirjutada muuseumikülastusi,“ ütles muuseumikaardi juht Kert Kask. „Haiguste ennetamine on ravimisega võrreldes alati valutum ja soodsam.“
 
Oktoobri lõpus ja novembri hakul toimunud eksperimendist võttis osa üksteist inimest vanuses 18-54 eluaastat. Eksperimendiga taheti teada saada, kas ja mil viisil mõjutab muuseumis käimine Eesti inimese meeleseisundit. 
 
Aprillis alustanud muuseumikaardil on praeguseks üle 8700 omaniku, kes on jõudnud viimase kuue kuu jooksul muuseumidesse üle Eesti enam kui 46 000 korral. Muuseumide digitaalne ühispilet tagab aasta jooksul piiramatu sissepääsu rohkem kui 100 muuseumi ja 500 näitusele üle Eesti. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.