"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Legendaarne varas Jüri Rumm ärkab elava muusika saatel ellu. Miks oli filmi restaureerimine nii keeruline? (0)
17. november 2023
RUMMU JÜRI: pärast sajandipikkust pausi taas kinolinal. PÖFF

Kas te teadsite, et esimest korda äratati legendaarne varas Rummu Jüri kinolinal ellu juba 1929. aastal?

Rahvusarhiivi filmiarhiiv taastas pea sajandivanuse seiklusfilmi “Jüri Rumm”, mida saab esimest korda näha Pimedate Ööde filmifestivalil.

Mitte niisama näha, vaid ka kuulata, sest linastust saadab elav muusika – selleks tulevad Eestisse pianist Stephen Horne ja löökpillimängija Frank Bockius, kes on rahvusvaheliselt hinnatud tummfilmimuusikud.

Filmiarhiivi juhi Eva Näripea sõnul ei piisa tummfilmi autentseks esitamiseks üksnes filmi pildirea restaureerimisest. „Me ei tea, missugust muusikalist saadet 1929. aastal seda filmi näidates kasutati. Sellepärast kutsusime Eestisse Stepheni ja Franki, kes on selles vallas tegutsenud juba aastakümneid. Nõnda rikastub ka kohalik filmikultuur, sest niisugusel moel tummfilmidele spetsialiseerunud muusikuid Eestis ei leidu,” ütles ta.

John (Johannes) Loopi, Boris Borissoffi (Jaanikosk) ja Mihhail Lepperi filmi „Jüri Rumm” aluseks on Rummu Jüri tegelik elukäik. Jüri on mõisniku toapoiss, kes saab karistada selle eest, et varastab oma haigele isale paruni tagant süüa. Kättemaksu vandudes lahkub ta mõisast varastatud hobusel, lipsates tagaajajate käest ikka ja jälle ära. Seikluslikku liini vürtsitab Jüri armulugu mõisas teeniva Madliga.

Jürit kehastab sportlasest harrastusnäitleja Hans Suursööt. Filmi võttis üles ja tootis Konstantin Märska.

Tunni ja neljakümne minuti pikkuse filmi restaureerimine kestis mitu aastat. Tegemist on seni kõige keerulisema juhtumiga Eesti filmipärandi restaureerimise ajaloos, sest töö käigus selgus, et originaalnegatiivi kasutati ka viis aastat hiljem esilinastunud Läti filmi „Metsavendade pealik. Balti parunite ohver” tegemisel. See tähendas põhjalikku tööd säilinud originaalnegatiivi ja osaliselt säilinud levikoopiate võrdlemisel ning uurimistööd nii Eesti kui ka Läti arhiivides, mille tulemusena eraldati algmaterjalist Läti versiooni juurde kuulunud kaadrid.

„Jüri Rummu” taasesilinastus leiab aset laupäeval, 18. novembril kell 18.30 Sõpruse kinos. Muusika salvestatakse ja helindatud film saab järgmisel aastal kättesaadavaks ka Blu-ray plaadil ja pärandiplatvormidel Arkaader ning Meediateek.

Film kuulub esimest korda PÖFFi kavas olevasse programmi „Vana kuld. Klassika ärkab ellu”, kus linastuvad värskelt restaureeritud Eesti filmid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.