"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD. Linnaaianduse kogemuspäeval jagati teadmisi linnaaia pidamisest  (0)
18. november 2023
Mats Õun

18. novembril toimus linnaaianduse teemaline kogemuspäev, kus jagati teadmisi linnaaia pidamise kohta.

Vaata galeriid (38)

Kogemuspäeval jagasid oma ala asjatundjad teadmisi, mis aitavad arendada linnaaedu mõeldes nii elurikkusele ja inimeste tervisele kui ka säästlikule tarbimisele ja keskkonnahoiule. Kogemuspäev tõi kokku kogenud tegijaid ja alustavaid rohenäppe nii pealinnast kui mujalt Eestist ning lõi keskkonna omavaheliseks aruteluks ja võrgustumiseks. 
 
“Linnaaiandus muutub järjest populaarsemaks, nii tegutseb Tallinnas juba 33 kogukonnaaeda ja 155 õppeaeda ning linnaaednike hulk aina kasvab. Näeme, et linnaelanike ja -asutuste rajatud linnaaiad on suureks väärtuseks meeldiva ja elurikka elukeskkonna loomises,” ütles Tallinna abilinnapea Vladimir Svet. ”Kogemuspäev on eriti kasulik neile, kes plaanivad järgmisel aastal õppe- või kogukonnaaeda rajada või arendada, sest Tallinna linn jätkab linnaaianduse toetamist ning paneb edaspidi suuremat rõhku just jätkusuutlike lahenduste soodustamisele.”

Linnaaiandus toetab koosloomet, rohelist eluviisi ja loodushariduslike tegevuste läbiviimist. Lisaks aiandustegevusele korraldatakse aedades talguid, töötubasid, loenguid, aga ka jutuõhtuid ja kontserte. 

Õppeaedu rajavad oma hoovidesse nii lasteaiad, koolid, kultuurikeskused, muuseumid, hoolekandeasutused kui ka teised munitsipaal- ja eraasutused. Viie viimase aasta jooksul on linna toel õppeaedu rajanud ja arendanud üle sajaviiekümne linnaasutuse ning kaksteist eraharidusasutust. Linna õppeaedades tegutseb kokku ligi 20 000 väikest ja suurt aednikku. 

Kogukonnaaiad on linnaelanikke algatusel loodud avatud linnaaiad, kus kasvatatakse ja hoolitsetakse üheskoos taimede eest, et edendada tervislikku ja rohelist eluviisi ning ka kogukonnatunnet. Praegu tegutseb Tallinna eri linnaosades 33 kogukonnaaeda, kus on üle 1500 linnaaednikku ja aedade tegevusse on kaasatud enam kui 4000 linnakodanikku. Sel aastal on linna juurde tulnud juurde kolm kogukonnaaeda ja 30 õppeaeda.

Kogemuspäeva jooksul jagasid valdkonna spetsialistid ja praktikud kogemusi taastava aianduse meetodite kasutamisest, vihmavee kogumisest ja permakultuurist. Samuti sai teada, kuidas mõjutab linnaaiandus meie vaimset ja füüsilist tervist. Kogemusi sai kuulda nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil. Näiteks tutvustati, kuidas arenes sajandi jooksul Oslo linnaaiandus ning millised väljakutsed on olnud Itaalia kogukondliku aia rajamisel. Samuti anti kogemuspäeval ülevaadet linnaaianduse hetkeseisust Tallinnas nii õppe- kui ka kogukonnaaedade kontekstis, jagati suuremaid väljakutseid ning arenguid. Järelvaatamiseks kõik ettekandeid salvestati. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.