"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Eestis loodud digitorn valiti lennunduse aasta teoks ja rahva lemmikuks (0)
18. november 2023
Lennuliiklusteeninduse AS

Lennuliiklusteeninduse loodud digitorni lahendus kuulutati rahvusvahelisel õhutranspordi konverentsil INAIR tänavuseks aasta teoks Eesti lennunduses. Lisaks sai digitorn ka rahva lemmiku tiitli. 

Lennuliiklusteeninduse äriarenduse juht Teve Rahula Aasta tegu Eesti lennunduses auhinda vastu võtmas.

Digitorn on lennujuhtimise või lennuinfo teenuse pakkumist distantsilt võimaldav süsteem, mille kaudu saab hetkel Tartus toimuvat lennuliiklust korraldada tänu tehnilistele lahendustele Tallinnas asuvast digitorni keskusest. 


Tegu on uuendusliku, Eestis kohapeal loodud lahendusega. Eesti on Euroopa Liidu kolmas ja maailma kuues riik, kes on nii moodsa lennuliikluse korraldamise süsteemi kasutusele võtnud. 

„Digitorni lahendusega tõime Eesti taaskord millegi innovaatilisega maailmakaardile. See on tunnustus nii Eesti lennundusele, kui saavutus ka IT-valdkonnas –  digitorn sai püsti meie oma jõududega siinsamas Eestis,“ ütles Lennuliiklusteeninduse juhatuse esimees Ivar Värk. „Oleme selles vallas teerajajad ja suunanäitajad kogu maailmas ja aasta teoks valimine näitab seda, et lennunduses väärtustakse uuenduslikke lahendusi, mis võimaldavad pakkuda täpset ja hästi kasutatavat lennuinfot ning paremini korraldada teenusepakkumist vastavalt lennujaamade kasutatavusele,“ lisas Värk. 

“Lennuliiklusteeninduse ja digitorni edu sel konkursil seisneb millegi selgelt praktilises ärategemises, mis on olemuslikult uuenduslik, aitab tõsta lennujuhtimise kvaliteeti läbi uute funktsionaalsuste juurutamise ja võib luua eeldused teenusega seotud kulude kokkuhoiuks,” ütles konkursi žürii esimees ja lennuakadeemia rektor Koit Kaskel.

Digitorni süsteem on arendatud täielikult Eestis kohalike ekspertide poolt, alguse sai see koostöös Cybernetica ASiga ja jätkus Adacel Technologies Estoniaga. 

Tartu lennuinfoteenus on juba Tallinna digitorni üle viidud, samm-sammult jõuavad sinna ka teised regionaalsed lennujaamad. Tartu ja Kuressaare lennujaamale järgneb järgmisel aastal Kärdla ja viimase piirkondliku lennujaamana viiakse digitornilahendusele üle Pärnu lennujaam. 

Konkursi “Aasta tegu Eesti lennunduses” korraldab Eesti Lennuakadeemia. Konkursi raames tunnustatakse Eesti lennundusettevõtteid või -organisatsioone, kelle töö tulemused ja saavutused on silmapaistvad ja Eesti lennundusele olulise tähtsusega.  

Üldvõitja valis lennundusekspertidest koosnev žürii. Lisaks sai iga lennundushuviline konkursil valida enda lemmikteo. Avalikul hääletusel enim hääli saanud tegu pärjati konkursi rahva lemmiku tiitliga. 

Siin on digitorni tutvustav minivideo.

Lennuliiklusteeninduse AS on uue põlvkonna lennujuhtimisteenuste pakkuja Eestis, kes tegeleb lennuliikluse korraldamise, konsultatsioonide ja koolitusteenustega. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.