"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA GALERII. Vaid 800-grammisena siia ilma. Enneaegselt sündinud laste võimalust ellu jääda suurendab nahk-naha kontakt (1)
18. november 2023
Pealinn

Enneaegsena näeb Eestis ilmavalgust ligikaudu 5-7% lastest. Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmajas sünnib aastas enneaegseid lapsi ligi 350, kes peavad oma esimesed elupäevad, -nädalad või -kuud veetma haiglas.

17. novembril tähistatakse rahvusvahelist enneaegse sünni päeva, mille eesmärk on juhtida tähelepanu enneaegsete lastega peredele, nende toimetulekule ja toetamisele. Sõnumi väljendamiseks valgustatakse 16. novembri õhtul paljude haiglate ja ametiasutuste fassaadid sirelilillaks, sest just see värv on enneaegsete tunnusvärv ning tähistab uue elu algust ja lootust.

Sirelilillaks oli täna värvunud ka ITK sünnitusmaja, kus keerulise sünnilooga ja enneaegselt sündinud vastsündinute raviks ja hoolduseks tegutseb juba 12 aastat enneaegsete laste keskus ehk neonatoloogia osakond.

Vaata galeriid (48)

Enneaegsed lapsed peavad oma esimesed päevad, nädalad või lausa kuud veetma kuvöösides, kus nad tasapisi kosuvad. Kuvöösid on ITK-s moodsad – mitmekordsed seinad, detsibellidega kindlaks määratud müratase ja muusikavõimalused beebide rahustamiseks. Samuti lähtub ITK perekesksest raviprintsiibist ehk enamik beebisid elab koos vanematega peretoas. Vanemad kuvöösid viiakse aga kasutuseks Tallinna loomaaia beebidele.

„Kuvöösis olemise aeg sõltub sellest, kui kiiresti beebi kaal tõuseb. Kõik see on väga individuaalne ja oleneb, kuidas laps sündis, kuidas kulges sünnijärgne periood, millises seisus on tema hingamisfunktsioon ja kõik muud näitajad,“ selgitas ITK neoatoloogia osakonna juhataja dr Pille Andersson.

Ka täna on kuvöösis üks 800 grammine pisitüdruk, kes saabus siia ilma ema viiendal raseduskuul ehk ta on sügavalt enneaegne.

Osakonna juhataja sõnul on aga neomeditsiini teinud viimaste aastate jooksul tohutu arenguhüppe ning ravitulemused ja ellujäämine on Eestis kõrged. Paremaks soovitakse aga saada ilma haigusteta ellujääjaid.

Tänavuse aasta enneaegsete laste päeva märksõnaks on nahk-naha kontakt, mis suurendab enneaegselt sündinud laste võimalust ellu jääda.

„On tõestatud, et pidev ja pikaajaline nahk-naha kontakt on enneaegsetele ja väikese sünnikaaluga lastele väga kasulik. See aitab vähendada enneaegsete laste suremust, infektsioonide ja sepsise esinemist. Ühtlasi toetab nahk-naha kontakt enneaegsete laste kasvamist ja kaalutõusu ja rinnaga toitmist,“ selgitas dr Andresson.

Lisaks sümboolsele sirelilillale on ITK-s enneaegsete laste sümbolkaaslasteks ka heegeldatud kaheksajalad. Kui pisikesed vastsündinud kuvöösis oma ellujäämise nimel kõiksugu juhtmetega ühendatud on, siis selle asemel, et haarata kinni juhtmetest, saavad nad käe sirutada hoopis pehmest lõngast heegeldatud kaheksajala kombitsa poole.

Enneaegsete laste päeva olid tähistama tulnud ka aasta ja 9-kuune Sabrina koos ema Meriliniga. Sabrina saabus siia maailma ema 29. rasedusnädalal üsnagi maagilisel kuupäeval 22.02.2022. Sabrina enneaegsuse põhjuseks oli ema Merilini diagnoosimata preeklampsia koos HELLP-sündroomiga. 10. ja 12. rasedusnädala vahel tehti lapsele kuklavoldi uuring, kus arstide arvamused läksid lahku – üks arst leidis, et risk enneaegsuseks on olemas, teine riski aga ei näinud.

Kui esmalt viibis Merilin sünnituseelses osakonnas, siis nädala pärast võeti vastu otsus teha keisrilõige.

„Tulin lihtsalt haiglasse kontrolli ja mind võeti kohe sisse, sest mul oli kõrge vererõhk ja preeklampsia. Nii jäingi ma haiglasse sisse kaheks kuus, mis keeras elu ikka täiesti pea peale,” meenutas Merilin. 

Kokku pidi Merilin haiglas veetma kümme nädalat. Teadmatus ning eemalolek ka pere esimesest lapsest muutsid olukorra emotsionaalselt keerukaks. Merilin meenutab pisarsilmi, kuidas haiglas viibitud aja sisse jäi ka tema sünnipäev, mil pere teine laps koos isaga talle akna taga sünnipäevalaulu laulmas käisid. 

„Minu jaoks on see eelmine aasta täielik mull ja must auk. Juba täna siin seda intensiivravi osakonda nähes olin väga emotsionaalne,“ kirjeldas Merilin.

Tänaseks on Sabrina tervis korras ning pediaatri juures käies enneaegsusega seotud muresid ema sõnul ilmnenud pole. Kevadel maikuus ootab neid ka veel teise aasta kontroll.

Kui täna olid Ida-Tallinna keskhaiglasse kogenenud pered enneaegsete lastega, kes kõik tänaseks kenasti kosunud ja hea tervise juures, siis kahjuks alati nii hästi ei lähe. 

„Paraku ei ole see päev ainult rõõmupäev ja me peame rääkima ka nendest lastest, kellel on enneaegsuse tõttu palju probleeme. Samuti mõtleme sel päeval ka nendele lastele, kes paraku meie seast lahkuvad ning elavad kas tund, kaks või ühe päeva,” tõdes Andersson.

Peale ringkäiku toimus enneaegsetele lastele pühendatud trepikontsert Mari Jürjensi esituses ning peale seda enneaegsete laste päevale pühendatud pidulik koosviibimine, kus teiste seas esines kõnega ka Tallinna abilinnapea Betina Beškina.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sinder
19. nov. 2023 12:52
Elu läheb edasi. Õpitakse ehk varem sündinud lapsi ema või amme (näit. primaadid) sisse tagasi panema. Siis on ihuline kontakt 24/7.