"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Abilinnapea Andrei Kante: 450 õpetajat ei saa puuduliku keeleoskuse tõttu jätkata, kuid eestikeelsele õppele üleminek toimub nagu ette nähtud (1)
22. november 2023
Tallinn plaanib tuleva aasta septembris minna 1. ja 4. klassidega täielikult üle eestikeelsele õppele. Foto: Albert Truuväärt

Tallinna haridusasutustes on juba praegu puudu 211 õpetajat. Alla B2 taseme on eesti keele oskus 450 õpetajal, mistõttu ei saa nad seadusest tulenevalt järgmise aasta septembrist koolis tööd jätkata. Kaotame kuni 470 õpetajat,“ rääkis haridusküsimuste eest vastutav Tallinna abilinnapea Andrei Kante.

Sellest hoolimata kavatseb Tallinn tuleva aasta septembris minna 1. ja 4. klassidega täielikult üle eestikeelsele õppele. Oktoobris võttis linnavalitsus vastu vastava programmi ja nüüd sisustati see rahalise kattega. Tallinn kavandab 2024. aastal eestikeelsele õppele üleminekut toetavateks tegevusteks üle 8,8 miljoni euro.

Õpetajate koolitamisele kavatseb linn tuleval aastal kulutada 1,3 miljonit eurot, selle hulgas pakutakse keelerännet B2 keeletasemega õpetajatele, eesti keele kursuseid ning keeleäppe keeletaseme tõstmiseks. Õpetajate värbamiseks näeb linn ette 2,7 miljonit eurot.

Abilinnapea Andrei Kante.
Pilt: Aleksandr Guzhov

Selleks, et õpet diferentseerida ja üldtoe raames toetada õpilasi täiendatakse õpetajate abi süsteemi ning nähakse ette selleks ka vastavad vahendid, selgitas Kante. „Meil on ambitsioon luua 90 uut ametikohta ning see puudutab kõiki koole.“ Värbamiskeskus tuleb tsentraalne ning 1,7 miljonit eurot kulub õpetajate abide töökohtade loomiseks ning ülejäänu on värbamiskampaania kuludeks.

Kogupäevakool

Kante avaldas heameelt selle üle, et eestikeelsele õppele üleminevate koolide 4. klassidele luuakse kogupäevakool, mille raames saavad need klassid ka eesti keele lisatunde. „Kui praegu on neis klassides vaid mõni eesti keele tund nädalas, siis kogupäevakoolis võib iga klass võtta lisaks kaks tundi päevas. Õpetajad saavad seal mittetavapärases vormis õpilasi juhendada.“

Kokku toetatakse lapsi üleminekul 1,4 miljoni euroga. Sellest kogupäevakooli kontseptsiooni juurutamine 4. klasside õpilastele eestikeelsele õppele üleminevates koolides maksab üle 700 000 euro. E-õppevara soetamine Opiq koolidele 1.-9. klassidele ja Kopli Ametikoolile läheb maksma 482 000 eurot. E-õppevara ja õppemängude soetamine lasteaedadele aga 181 000 eurot.

Keeleränne ja keeleäpp

Kante sõnul suudetakse järgmisel aastal pakkuda ligi 200 õpetajale jätkuvalt ka keelerännet, millega alustati sellel aastal. „See on väga kallis toetusmeede ja seotud tööjõukuluga. Peame maksma asutusele ka õpetaja asendustasu. Samas tuleb motiveerida ka neid mentorõpetajaid, kes võtavad vastu keelerändureid,“ märkis ta.

Ta selgitas, et keelerände raames läheb vene keelt rääkiv õpetaja eestikeelsesse kooli ja täidab seal õpetaja abi funktsiooni. Suhtleb nii oma mentorist kolleegi kui ka õpilastega. Kasutatakse ka niisuguseid õppemeetodeid, millega töötavad eesti keelt rääkivad õpetajad.

Keelerände sihtrühm on eelkõige koolide ja lasteaedade õpetajad, kellel on praegu B2 keeletase. Selleks nähakse ette 1,1 miljonit eurot. Kavas on ka eesti keele kursused samale sihtrühmale 130 000 euro ulatuses. Lisaks keeleäpid Tallinna õpetajate eesti keele taseme tõstmiseks, mida ka juba kasutatakse.

Tallinn tagab alammäära

Tallinn kavandab 2024. aastal eestikeelsele õppele üleminekut toetavateks tegevusteks üle 8,8 miljoni euro. Meetmete seas on nii õpetajate õpetamine, uute õpetajate värbamine, õpetajate metoodiline toetamine ja motiveerimine, laste toetamine eestikeelsele õppele üleminekul, nii lapsevanemate kui ka õpetajate toetamine ja nõustamine ja õpikeskkonna loomine.

Kante sõnul oodatakse ka riigilt tuge eelkõige õpetajate koolitamisel. Haridusministeerium ongi toetust avaldanud koostöös ülikoolidega loodud Tallinna õppemeetoditele. Õpetajate täiendkoolituse osas on loota tuge ka riigi poolt, kinnitas ta.

Tallinna linn tagab kõikidele linnaeelarvest palka saavatele õpetajatele ja tugispetsialistidele riigi poolt kehtestatud õpetajate töötasu alammäära, mis 2024. aastal on 1780 eurot kuus. Tallinna haridusasutuste kõikide töötajate tööjõukulude (sh maksud) maht on 2024. aastaks planeeritud 291,7 miljonit eurot, millest linnaeelarve osa on 144 miljonit eurot ja riigieelarveline toetus 147,7 miljonit eurot. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Hooja Skansen Hanken
23. nov. 2023 00:11
Abilinnapea jutt on esitatud numbrite valguses realistlik siis, kui sellele lisada välja ütlemata jäänud komponent. 3-4 vene õppekeelega kooli suletakse ja kõlbulikud õpetajad ning muidugi õpilased jägatakse tööd jätkavate koolide vahel. Siis on see puuduva seitsmesaja õpetaja ja abiõpetaja korral võimalik. Kooli pidaja täidab seadust.

Seotud artiklid