"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
AUTOOMANIK! Lume maha sadades pargi auto koristusmasina teelt eemale (0)
23. november 2023
Parkimine ei tohi segada talvist teehooldust. Foto: Ilja Matusihis

“Töövahenditeks on mul vaid labidas ja hari,” ütles Õismäe tee 95 korteriühistu majahoidja Paavo Kopli. “Kui tänav veel värske lumega kohe puhtaks rookida, saab harjaga üle lükates tee asfaldini ära puhastada. Teen tööd oma nelja trepikojaga maja juures.”

Kopli sõnul aitab kojamehe töö füüsilist vormi hoida.  “Aastaid tagasi ei saanud meie endine kojamees hakkama ja nii võtsin tema töö üle,” mainis ta. “Hakkas meeldima, sest töö tulemus on kohe silmaga näha. Värske õhk ja füüsiline töö aitavad vormis püsida!”

Tallinnas peab iga omanik ja ühistu puhtana hoidma ka oma maatüki kõrval asuva kõnnitee.
Pilt: Rene Suurkaev

Tallinn on aastaid tunnustanud tublisid kojamehi ja -naisi lumemurdja tiitliga. Paar aastat tagasi esitas Haabersti linnaosa sellele nimetusele ka Paavo Kopli. Toona võitis aga tiitli Mustamäe esitatud Sõpruse pst 246 korteriühistu majahoidja Nadežda Anutšina. “Tavaliselt alustan talvel tööpäeva juba kell viis hommikul,” rääkis Anutšina, kes nüüdseks on tänavaid hooldanud juba üle viieteist aasta. “Kui lund on paksult maas, siis isegi poole viie paiku. Mulle on tähtis, et selleks ajaks, kui inimesed kodust väljuvad, oleks kõnniteed lumest puhtad. Postiljon tuleb ju ka väga vara, temalgi peab mõnus kõndida olema. Kui lund on sadanud palju, töötan ühe hooga kella üheteistkümne-kaheteistkümneni. Pärast kodust kohvipausi lähen jälle õue, kui lund on juurde sadamas. Graniitsõelmed on libedusetõrjel suureks abiks. Kui vaja, töötan õhtuti kaheksani.”

Soola ja tuhka ära kõnniteele loobi

Oktoobri viimasel nädalavahetusel sadas Tallinnas maha esimene lumi. Tublisid majahoidjaid ees ootav talv ei murra. Krundi servas asuvate kõnniteede puhastamise ja seal libedusega võitlemise eest vastutavad Tallinnas krundiomanikud ning nende palgatud majahoidjad või haldusfirmad. Jääga võitlemiseks tuleb neil kasutada 2-6 mm läbimõõduga graniidipuru, soola või tuha kasutamine kõnniteedel on keelatud. Linnaosad jagavad graniidipuru sageli tasuta, selleks tuleb pöörduda oma linnaosa valitsusse.

Autoomanikud aga peavad jälgima, et pargitud autod lumekoristusmasinatele ette ei jääks. Kitsastel tänavatel kehtib tavaliselt kord, et teatud kuupäevadel võib parkida ühel, teisel kuupäeval teisel pool teed. Samuti annab linn lumekoristusest teada.

Lumesaju ajal soovitab kommunaaamet autojuhtidel valida talvistele teeoludele vastav kiirus ja hoida tavapärasest suuremat vahemaad. “Palume tungivalt kõigil autojuhtidel suverehvid talverehvide, soovitavalt lamellide vastu vahetada. Ka tuleb autojuhtidel võtta aega talviste teeoludega kohanemiseks ja ohtlike manöövrite vältimiseks,” ütles Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. “Tallinn on käivitanud iga-aastase kampaania “Tolm tapab”, mille eesmärk on juhtida kõigi liiklejate tähelepanu, et naastrehvid ei kuluta mitte ainult kiiremini asfalti, vaid saastavad ka õhku.”

Valmis 167 ühikut varustust

Jalakäijad omalt poolt peaksid üle vaatama, kas nende jalatsid sobivad talvetingimustesse. “Ülekäigurajale jõudes palume jälgida, et sõidukitel oleks aega peatuda, kuna libe tee võib pikendada sõiduki pidurdusteekonda,” märkis Sulg.

Puhastusfirmad puistasid tänavu esimese lumega kõnni- ning jalgrattateedele libeduse vastu graniidipuru ning ka soola, kus see lubatud on.

Sulg kinnitas, et linna hangitud puhastusfirmad on talveks valmis. “Esimene lumi näitas, et meie lepingupartnerid, kes peavad lume ära vedama, saavad tööga kenasti hakkama,” mainis ta.

Põhimaanteede jm suurte objektide puhastamisega tegelevad Tallinna hangitud puhastusfirmad ning linnaosa- ja väiketänavate eest hoolitsevad linnaosade palgatud ettevõtted. “Elanike vastukajast selgub, et oleme jõudnud tänavapuhastuses uuele tasemele,” ütles Lasnamäe vanem Julianna Jurtšenko. 2022. aasta augustis avas linnaosa tasuta tagasisidetelefoni  600 7978, kuhu elanikud saavad teada anda muu hulgas sellest, kui naabruskonnas või parkides on teed koristamata. Dispetšer vastab telefonile ööpäev läbi.

Kõnniteede korrashoidu jälgib ka mupo. Korralikult puhastamata tänavatest ja teedest saavad kodanikud teada anda linna abitelefonil 14410.

Hooaja alguse seisuga on ennetavaks jäätõrjeks laos 11 000 tonni soola ja 1200 tonni graniidipuru. Linna tänavatel, kõnniteedel, parklates, jalg- ja jalgrattateedel töötab sel talvel kokku 167 ühikut tehnikat. Masinatele ligipääsmatuid kohti, nagu trepid, peatused ja ülekäigurajad, teevad töötajad puhtaks käsitsi.

Abiline olemas

Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet sõlmis 2022. aasta lõpus uued lepingud linna peatänavate korrashoiuks. Nüüd hakkavad firmad sagedamini puhastama kõnni- ja jalgrattateid ning peatusi, tihedama liiklusega peatustesse paigaldatakse graniidipuruga konteinerid. Uued lepingud sisaldavad ka ennetavaid meetmeid jäävihma puhuks.

Lisaks koristavad töövõtjad öösel jalgrattateedelt lund ja kasutavad lisalaadureid, et inimesed tunneksid end Tallinna tänavatel turvaliselt ka keerulisemate ilmaolude puhul. Eeloleval talvel jätkab tööd Kadrioru Pargi puhastusmeeskond, mille töötajad aitavad tänavatelt lund eemaldada ja libedusega võidelda. Kui ilm on tõesti kehv, koristavad nad kesklinnas enim käidavatelt kõnniteedelt lund, mida tavaolukorras peaksid koristama kinnistuomanikud.

Üksuse ülesannete hulka kuulub ka reageerimine ekstreemse ilma korral, sealhulgas kõnniteede puhastamine kalmistutel ja suuremates parkides. Samuti maakondlike töövõtjate abistamine lumekoristustöödel parklates tugeva lumesaju korral.

Mida ja kuidas peaks lumest ja jääst puhastama?

  • Linn on andnud lumekoristusfirmadele ülesande hoida puhtana sõiduteed, esimesena peavad puhtad olema tänavad, kus liigub ühistransport.
  • Krundiomanik, sh korteriühistu peab hoidma libedusest vabad ja lumest puhtad ka oma krundi ümbruses asuvad kõnniteed. Üldjuhul peavad tänavad lumest puhtad olema kell 7 hommikul. Samas näiteks tugeva ja jätkuva lumesaju korral tuleb lund lükata täiendavalt, vastavalt vajadusele. Ka libedusega tuleb võidelda siis, kui see vajalikuks osutub.
  • Lund ei tohi kuhjata peatustesse, sõiduteele, kõnniteele või lähemale kui meeter trammirööpast. Kõnniteele peab jääma vähemalt 1,2 m laiune käiguruum. Soolasegust lund ei tohi kuhjata puude ümber, haljasalale või kohta, mis ei ole selleks ette nähtud.
  • Libedusest vabanemiseks kõnniteedel ei tohi kasutada soola, sest see rikub jalatseid ja kahjustab puid. Samuti on Tallinnas keelatud puistata liiva või tuhka, sest see hakkab kevadel tolmama.
  • Maja katuselt tuleks lasta ära rookida lumi ja räästa küljest  purikad, mis võivad inimestele peale kukkuda.
  • Autoomanik peab oma sõiduki ümbert meetri raadiuses lume koristama ja jääga võitlema.
  • Paljudel tänavatel, nt vanalinnas, kehtib talvine parkimiskord, mille järgi tohib ühel päeval parkida ühes ja teisel teises teeservas. Kord on kehtestatud selleks, et sahaga autod saaks tööd teha.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.