"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
ANALÜÜS: Pindi: sobiliku kinnisvara valik Tallinnas on kokku kuivanud (0)
24. november 2023
Paljud arendused on peatatud ning üüriturg on kokku kuivanud. Foto: Betti Säre

Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman ütles, et kui näiliselt kinnisvara pakkumist justkui jaguks, siis tegelikult on üüriinvestori ootused varale hoopis teistsugused ning näiteks Tallinnas ja selle lähiümbruses on sobiliku vara valik üllatavalt kehvaks jäänud, vahendab BNS.

„Üürivara puhul on lisaks asukohale ja heale ligipääsule väga oluline ka vara võimalikult väikesed kõrvalkulud ning kauba niinimetatud sobivus võimalikult laiale ringile inimestest. Kui oma kodu soetatakse ilma liigset matemaatikat kasutamata, siis üüripinna soetamine on puhas äri. 50 või isegi 30 eurot ühes või teises suunas tähendab kohe märkimisväärset tootluse muutust,“ selgitas Sooman.

„Samas sobivus võimalikult laiale inimeste ringile tähendab omakorda, et hoone sobiks nii lastele kui vanuritele, olemas oleks nii parkimiskohad kui kiire ühendus kesklinnaga. Mänguväljakud ja kaunid vaated aknast on lisaargumendid, kuidas üürnikke just oma pinnale meelitada,“ ütles Sooman. 

„Seega mõneti on üürivarade soetamisel ootused üsna paradoksaalsed – soodne, aga superfunktsionaalne. Kes sellist vara ei tahaks?“ küsis Sooman retooriliselt.

Ebarealistlikku paradoksi aitab tema sõnul taandada mööndus asukohas – nimelt üürikorterid ei pea olema piirkonna kõige hinnatumas alas, sest nende müügi- ja üürihinna suhe ei ole üldse parim. „Parim asukoht jääb neile, kes saavad seda lubada endale kodu rajamiseks, üürileandjad ja ka -võtjad pigem ei trügigi sinna,“ sõnas ta.

Sooman lisas, et ootamatute lisakulude vältimiseks eelistavad enamus üüriinvestoreid praegu just uute või hiljuti ehitatud hoonete kasuks – ka üürnikele meeldib puhas ja uus kodu, mitte aastakümnete jooksul ära lagastatud keskkond. 

„Kui kriitilise pilguga hetkel pakkumises olevat varade koosseisu hinnata, siis on üüriettevõtjal täna rasked valikud. Täpsemini on valikuid vähe, sest kõikidele eelmainitud parameetritele vastavad vaid üksikud uusarendusprojektid ja lisaks käputäis järelturupakkumisi. Uusarendustest paistavad kindlasti silma Lasnamäe, Iru ja Maardu ühenduspunktis paiknev Viieaia torn ning Mustamäe ja Haabersti piirile rajatav Pöörise elurajoon,“ rääkis Sooman.

„Ülejäänud kaup on juba liiga kallis, korterid üüripindadeks ebaratsionaalselt suured või on asukoht Tallinnast liiga kaugel,“ sõnas ta. 

Sooman lisas, et üüriärisse täna alustajatel investoritel naljalt asja pole. „Turul tegutsevad need, kellel on varasemad kogemused olemas. Nemad aga teavad väga täpselt, mida tuleb valida ning nagu juba mainitud, siis sobivat valikut on üsna vähe“, lausus ta.

Üüriärisse täna alustajatel investoritel naljalt asja pole. Turul tegutsevad need, kellel on varasemad kogemused olemas.

Heitlikud ajad on muutnud ka uusarenduste iseloomu – kõrguste ja suure mahu asemel püütakse kvaliteeti ja mõeldakse üha rohkem mitte pelgalt betooni valamise, vaid hubase elukeskkonna loomise peale. 

Pindi Kinnisvara müügipartner ja uusarenduste müügimeeskonna juht Peep Sooman ütles, et kui veel 2021. aastal ehk viimasel majanduskasvu perioodil toodi Tallinna ja Harjumaa turule kokku 47 uut arendusprojekti, siis mullu oli neid 34 ja tänavu kümne kuuga 27.

Osa projekte on edasi lükatud

„Paljud arendusprojektid on ebamäärasuse tõttu edasi lükatud, kuid enamustel müüki tulnud arendustel on ühine nimetaja – tegemist on väikeste ja väga hubaste hoonetega,” sõnas Sooman. 

„Kõrgete elumajade rajamine on praegu loomulikult suurem risk, sest kui majanduses segased ajad jätkuvad, siis võibki pool hoonet tühjaks jääda, aga ehitajale tuleb ikka maksta terve maja ees. Nii ongi turule toodud projektid keskmisest väiksemad ja arendajad pingutavad palju, et tegemist poleks lihtsalt majaga, vaid uuele elanikule meeldiva elukeskkonnaga,“ selgitas ta.

„Ühelt poolt maandavad arendajad oma riske, teisalt ostjad võidavad, sest täna pingutatakse rohkem. Näiteks oktoobris tuli turule vaid kaks uut projekti – 33 korteriga Kalevi maja Tallinnas Juhkentali tänaval ja 16 korteriga Keskpargi projekt Keilas Paldiski maanteel. Mõlemat iseloomustab väga tarbijakeskne lähenemine. Kui Tallinnas on loomulikult tuiksoone ääres keerulisem kõiki mugavusi projekteerida ja keskendutud on peamiselt arhitektuursele eristumisele, siis Keilas on mindud veelgi kaugemale – kuni grillplatsi ja privaatse puhkeala loomiseni välja,” kirjeldas Sooman. 

Kui majandus tõuseb, lähevad ostjad julgemaks

„Hinnatase ei ole täna küll ajaloo soodsaim, kuid julgen väita, et tulevase elukeskkonna esteetilisus, kasutusmugavus ja tarbijakesksus pole kunagi olnud kõrgemal,“ lisas Sooman.

Eesti 17 suurema linna korterite keskmist tehinguhinda kajastav Pindi Indeks tõusis oktoobris kahe protsendi võrra ning jäi pidama hinnatasemel 2260 eurot ruutmeetri eest.

Septembris oli korterite keskmist hinda seirav Pindi Indeks korrigeeritud andmetel 2213  eurot ruutmeetri eest. Kui septembris tehti indeksilinnades kokku 1179 korteriomandi tehingut, siis oktoobris oli tehingute arv 1190. Võrdluseks – 2022. aasta oktoobris tehti indeksilinnades samaväärne tulemus ehk 1173 korteriomandi tehingut.

Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal, kui hind oli 624,2 eurot ruutmeetri eest, on Pindi Indeks 262 protsendi võrra kõrgemal. 

Pindi Kinnisvara tegevjuht Darja Sudarinen ütles, et tehinguaktiivsus kajastab adekvaatselt üldist meeleolu Eesti majanduses. „Hinnakorrektsioon ja turu jahenemine leidis aset juba eelmise aasta teises pooles, kuid elavnemist tuleb veel oodata – kui majandus keerab tõusule, muutuvad ka tarbijad, sealhulgas kinnisvaraostjad, julgemaks,“ sõnas Sudarinen. 

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab üle 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui 20 aastase ajaloo.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.