"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Milline on sinu lemmikidee? Tallinna kaasava eelarve rahvahääletusel on osalenud juba üle 3000 inimese (0)
24. november 2023
Hääletamine jätkub 3. detsembrini ja kõigil tallinlastel on veel võimalik oma lemmikideed toetada. Foto: Jelena Rudi

Esmaspäeval, 20. novembril algas Tallinna kaasava eelarve rahvahääletus, esimese nelja päevaga on oma hääle andnud juba 3031 inimest. Hääletamine jätkub 3. detsembrini ja kõigil tallinlastel on veel võimalik oma lemmikideed toetada.

Tänahommikuse seisuga on rahvahääletusel kõige aktiivsemalt osalenud Lasnamäe elanikud, kus on antud kokku juba 955 häält. Kesklinnas on kogunenud 772, Haaberstis 675, Pirital 532, Põhja-Tallinnas 506, Nõmmel 461, Mustamäel 442 ja Kristiines 283 häält.

Linnapea Mihhail Kõlvart tänab kaaslinlasi, kes on oma hääle juba andnud ning kutsub ka kõiki teisi Tallinna elanikke kasutama võimalust rääkida kaasa linna arengus. „Senised tulemused näitavad, et inimesed hoolivad oma kodukandi käekäigust ja soovivad anda oma sisendit avaliku ruumi arendamiseks,“ märkis Kõlvart. „Kindlasti on oluline ka hääletusele pääsenud ideede autorite aktiivsus oma ideede tutvustamisel. Selleks sobib hästi näiteks internet ja sotsiaalvõrgustikud, aga miks mitte ka linnaruum.“

Tuleva aasta kaasava eelarve ideekorjele esitati 492 ideed, millest rahvahääletusele tuli 149. Nõmme linnaosas on valikus 35, Kesklinnas 26, Kristiines 20, Lasnamäel 18, Pirital 15, Mustamäel 13, Põhja-Tallinnas 12 ja Haaberstis 10 ettepanekut. Igas linnaosas viiakse ellu vähemalt üks kaasava eelarve tingimustele vastav projekt, mis saab kõige enam hääli.

Endale meelepäraseid ideid saavad linlased toetada avalikul hääletusel kuni 3. detsembrini. Hääletada saab vähemalt 14-aastane isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Igal osalejal on võimalik anda hääl kuni kahele ideele oma elukohajärgses linnaosas. Hääle saab anda kas kaasava eelarve veebilehel, oma linnaosavalitsuses või linnakantselei teenindussaalis (Vabaduse väljak 7).

Selleks, et hääletus omaks jõudu, peaks igas linnaosas hääletusel osalema kindel minimaalne arv linlasi: Kristiines, Nõmmel ja Pirital 500 hääletajat, Haaberstis, Kesklinnas, Mustamäel ja Põhja-Tallinnas vähemalt 1000 inimest ning Lasnamäel on selleks lävendiks 1500.

Käesoleva aasta ideekorje tulemuste elluviimiseks on 2024. aasta eelarvesse kavandatud üks miljon eurot. Kogusummast 75 protsenti jaotatakse linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud 25% jaotamisel võetakse arvesse linnaosa elanike arvu jooksva aasta 1. juulil.

Kaasava eelarve protsessi korraldab Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet.

Täiendav info ja hääletamine: tallinn.ee/kaasaveelarve

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.