"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna hipodroom tähistas oma 100. sünnipäeva viimase võistlusega (0)
25. november 2023
Albert Truuväärt/Pilt on illustratiivne

Sajandat sünnipäeva tähistaval Tallinna hipodroomil toimuvad laupäeval viimast korda traavivõistlused.

“Kuigi sellel aastal on kõik traavivõistlused toimunud uuel hipodroomil Tuula külas, kus praeguseks on valminud ka esimene tallihoone, siis uhke juubeli auks tuleme veel viimast korda kokku Tallinna Hipodroomile,” kirjutab veebiväljaanne Hobumaailm.

Hipodroom avati ametlikult 25. novembril 1923. aastal, mille puhul pidas kõne ka tollane riigivanem Konstantin Päts. Ajaloo vältel ja erinevate riigikordade on hipodroom püsinud samas paigas. Nüüdseks on aga Keila külje all Tuula külas valminud uus traavirada ja esimene tallihoone. Uus hipodroom on juba võõrustada esimest täispikka võistlushooaega. Võistluste korraldamisega jätkatakse seal ka järgmisel aastal.

Tallinna hipodroomi juubeliüritusel peetakse kuus traavijooksu, mille vahel toimuvad erinevad meelelahutuslikud esinemised. Muusikalisi etteasteid teevad Getter Jaani ja Nancy, toimub Artistic Flow Studio tule-show ning Siim Jõgioja trummi-show. Oma etteaste teevad ka hipodroomi ratsahobused.

Jaak Juske annab ülevaate hipodroomi ajaloost.Traditsiooniliselt on pealtvaatajatel võimalik oma õnn proovile panna totalisaatoril. Avatud on kohvik ja saab proovida ratsutamist ning vankrisõitu. Sissepääs üritusele on tasuta.

Täpselt sada aastat tagasi 25. novembril 1923 avati ametlikult Eesti esimene ja tol ajal ka ainus hipodroom. Juba enne esimest maailmasõda üritati hipodroomil traavlite kasvatamise ja traavispordiga algust teha, kuid valitseva olukorra tõttu ei olnud see võimalik. 1917. aastal aga õnnestus Tallinna kaupmehel Jaan Venteril saada hobusekasvatuse peavalitsuselt luba ning abiraha hobusekasvanduse loomiseks. Nii loodigi 1923. aastal OÜ Tallinna Hipodroom ja ehitati valmis tallikompleks, kuhu lisaks tallidele, kontorile, elumajale ja kohtuniketornile kuulusid ka 1100 meetri pikkune traavi- ja 1000 meetri pikkune galopirada. Tänapäevani on Tallinna hipodroomil säilinud mitu tallihoonet, traavirada ja kontorihoone.

Kuna Tallinna hipodroomi kompleksi asemele kerkib peagi kinnisvaraarendus, hakati hipodroomi jaoks otsima uut asukohta, kuhu rajada kaasaegne spordikompleks. Sobiv asukoht leiti väikesesse Tuula külasse Harjumaal, kus on hobuste päralt 25 hektarit maad. 2021. aasta sügisel valmis uus tipptasemel 1000-meetrine traavirada ning tänavu ka esimene külalistall. Samuti on juba jõutud maha pidada esimene täispikk võistlushooaeg ning tagasiside uuele rajale ja tallile on väga positiivne – aina enam tullakse Eestisse võistlema Soomest ja Leedust, aga ka Rootsist ja Norrast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.