"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO. Söömata ja magamata lapsed. Kooliõed: koolilapse tervis vajab tähelepanu (1)
25. november 2023
Pealinn

Viirushaigused on meie juures kogu aeg, kuid tähele võib panna, et koolides kooliõdede poole pöördumiste arv suureneb iga aastaga.

See on viinud kooliõed ja arstid mõttele, et võib-olla ei jälgita kodus piisavalt lapse enesetunnet ja kooli saadetakse haige laps.

“Kui haigus on arenemas, siis sageli sümptomid koolis süvenevad, koolis on ju töö, õppimine. Haigus areneb ja tulemus võib olla hullem,” ütles Tallinna koolitervishoiu kvaliteedijuht ja lastearst Aili Laasner.

Haige laps nakatab ka teisi, seega tõbise lapse kooliskäimine ei puuduta vaid haiget last ennast. Järveotsa kooliõde Laura Somelar kinnitab, et probleem on: “Kas tõesti ei tea või loodad, et haigus läheb üle, aga kui on palavik ja kurk valutab ja nohu, tasuks koju jääda. Tihti on ka, ma küll olen haige, aga vanemad ei usu mind ehk on tähtis kodus lapsega suhelda.”

Samuti kardetakse koolitöödes mahajäämist, kuid haigena kooliskäimine võib tähendada, et hilisem raviperiood muutub sellevõrra hoopis pikemaks. Somelar toob esile ka teise tendentsi, mis on söömata ja magamata lapsed, kes seetõttu kõhu- ja peavalu käes kannatavad või koolis kokku kukuvad: “Ei tahagi tunnistada, kui palju seda probleemi ette tuleb, ütlevad julgelt välja, jah, ma ei söögi, enam ei ole isegi see, et pole aega, vaid mul pole isu, ma polegi harjunud sööma, mul kodus ei sööda hommikusööki, mulle ei maitse ka koolilõuna.”

“Ma ikkagi tahaksin rõhutada, et lapsed lähevad hommikul kooli ja peavad olema enne seda kodus süüa saanud,” ütles Aili Laasner.

Lapse tervislik elustiil on lapsevanema mure. Samuti on lapsevanema otsus, millal laps haigena koju jätta või kooli saata.

“Usaldage oma lapsi, rääkige nendega, küsige, pidage silmas probleeme, mis on olnud eelmisel päeval, õhtul ja kuidas on olnud olukord hommikul,” sõnas Laasner.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sinder
25. nov. 2023 16:49
Ah et lapsukesed on antud meile õnneks ja rõõmuks. Kas tõesti keegi veel arvabki sedasi? Kui lähemalt uurida, siis selgub, et lapsed on saadetud perekonnale õnnetuseks ja nuhtluseks kaela. Nii siis ootabki perekond ja kogukond oma koolilt, et lapsed oleks päeval seal risust jalust ära, saaksid koolis kordki päevas sooja süüa ja kogukond oleks kaitstud hulkuvate laste eest. On algamas advendiaeg, ja-jah Jõulud! Sea moodi süüa ja härjalt pidu. Vaba Euroopa!