"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jõuluturg meelitab käsitöökingituste ja maailma suurima glögivalikuga (1)
27. november 2023
Tiia Andersson kaupleb jõuluturul Shishi eriliste jõuluehetega juba 15. aastat. Pilt: Jõuluturg

“Jõuluturg on võlukoht ja teraapia! Kui jõuluturu tulukesed jalutuskäigul juba paistma hakkavad, muutuvad isegi tõsisemad ja tusasemad eestlased rõõmsaks,” räägib turul maiustustega kauplev Eveli Apri. Linna esinduslikumal kuusel süüdatakse tuled ning turg kuulutatakse ametlikult avatuks reedel, 1. detsembril kell 18.

Juba praegu on ettevalmistustega ametis jõulumemmeks ristitud Tiia Andersson, kes kaupleb Shishi eriliste jõuluehetega jõuluturul 15. aastat. Viljandis elav proua on kui Raekoja platsi jõuluturu maskott.

“Kui esimest aastat müüma asusin, aitas Shishi üks omanik Mart Haber mul väljapanekut üles sättida ja esimesel päeval veidike müüa… ja kui mees majakesest lõpuks välja rabeles, ütles ta mulle: katsu ellu jääda!” naerab Tiia. “Pärast esimese jõulumüügi lõppu ütles Mart, et ma teeks sinuga kohe kümneaastase lepingu. Mina vastu: ei, võtame ühe aasta kaupa. Ja vaat, kuidas on aeg läinud!”

Tiia tunnistab, et iga kord, kui tuleb uus kaup, tunneb ta end sõna otseses mõttes nagu laps kommipoes. “Need ehted on nii ilusad, neist leiab nii palju nüansse ja see töö pakub nii palju!” hüüatab ta. “Ja kui ulmeliselt head kliendid mul veel on! Näiteks üks noorpaar käis minult esimest korda ostmas siis, kui nad alles tuttavaks said.

Seejärel käisid tere ütlemas, kui neil pulmad olid… ja nüüd tulid oma väikest tibu näitama… Ka üks lastega pere räägib, kui kaua aastaid on nad meie juures käinud – nüüd on pojad juba kahemeetrised!” Kõik see annab Tiiale väga palju. Ta teab täpselt oodata, kes tulevad esimesel advendil peredega – ostetakse üks jõuluehe, ja see on kingitus. Shishi ehted kõnetavad, see ei ole masstoodang.

Justkui suur pere oleks koos
“Sel aastal on jõuluehete valikus hästi palju figuure: lapsi, loomi, linde, palju värve ja lapsemeelset avastamise rõõmu,” räägib Tiia. “Baleriinid ja koogid ning loomulikult valged, kirkad ja punased jõulukuulid, girlandid, jõuluküünlad ja -pärjad, ühesõnaga täisjõul! Saad uksepärja, küünlajala või kuuseehted. Kui keegi soovib kinki väga väikesele lapsele, ei tohi ehe olla klaasist, et seda oleks ohutu pihku võtta. Majake on küll väike, aga Shishi omanikud Taivo Piller ja Mart Haber juba teavad, kuidas midagi pakkuda, et kõigil tekiks meeleolu.”

Südame teeb Tiial soojaks, kui tulevad aastaid käinud kliendid, näitavad nutitelefonidest oma jõulukuuse fotosid – ja kõik ehted on ostetud Shishist! “Ma ei valda kõigi nende keeli, aga need pildid toovad rõõmu,” tunnistab jõulumemm. “Paljudel on ehtekollektsioon, mille nad on saanud oma vanematelt, kes ostavad igal jõulul ühe ehte, mille juurde lisatakse aastaarv. Kui laps saab suureks ja läheb vanematekodust ära, saab ta selle kollektsiooni kaasa. See on ilus traditsioon.”

Kes igatseb hingekosutust, peaks Tiia kinnitusel tingimata Raekoja platsi turule tulema. “Meil on vaja jõulumeeleolu, ja siis alles vaatame, kas midagi ka ostame või mitte,” soovitab jõulumemm.
Jõuluturu perenaine Maive Nahksepp kinnitab, et tuntud kauplejad on turul taas kohal. “Neist on saanud justkui suur pere, kes on igas mõttes jõuluturu fännid,” märgib ta.

Kaubavalikus saavad kindlasti olema traditsioonilised jõulukaubad, alustades kingikotti sobivatest käpikutest, sokkidest ja sallidest. Ka varasemad osalejad tulevad välja uute käsitöömudelite, -mustrite ja -esemetega. Uus tulija Alpaka on Eesti bränd, mis loob alpakavillast ja nahast elustiilitooteid. “Endiselt leiab jõuluturult maailma ühe suurima glögivaliku,” ütleb Nahksepp.

“Glögi on meil valmistatud vaata et igast puuviljast ja marjast, palju näeb käsitööglögisid. Müügil on lai valik piparkooke, ja just selliseid, mida ei saa ühestki kaubanduskeskusest, vaid mis tehakse spetsiaalselt jõuluturu jaoks.” Mõned neist näevad välja nagu kunstiteosed, olleski mõeldud pigem kinkimiseks või väliskülalistele kaasa ostmiseks. Näiteks on pandud kokku piparkook ja martsipan, mis näevad välja tõeliselt uhked ja rikkalikud.


Gert Sau ja Jekaterina Gutnitšenko kostitavad lihahõrgituste ja glögiga.
Pilt: Pilt: Erakogu

Osta võib ka traditsioonilisi jõuluroogasid nagu praekapsas, veri- ja grillvorst. Samuti saab proovida peenemaid palasid. näiteks madalal kuumusel kaua küpsenud hirveliha. “Oleme jõuluturul osaletud kolme aasta jooksul üritanud välja selgitada, mida inimesed süüa sooviksid, ning toonud seda menüüsse võimalikult palju,” räägib grillkioskis toimetav Gert Sau. “Lisaks hirvelihale pakume maitsestatud praekartuleid ja õlles hautatud praekapsaid, samuti võib keha kinnitada sibula-äädika vorstiga.”

Hästi maitsevad lihakas juustu-šampinjonivorst ning küüslaugumarinaadis sealiha, mida saab taldrikule tõsta 250-grammise tükina. Veel on plaanis külalisi kostitada jogurtimarinaadis kanalihaga. Et toit soojana püsiks, hoitakse seda grillil või suurel pannil, mida alt kuumutab väike leek. “Vastavalt vajadusele lisame natuke puljongit, olenevalt roast ja asjaolust, mis talle paremini mõjub,” selgitab Gert

Gurmaanid saavad avastada käsitööleiba, kõikvõimalikke küpsetisi ning eri suupisteid. Keskkonnasäästlik mõtteviis on jõudnud ka jõuluturule – sel aastal on kasutusel korduskasutatavad nõud, mille pant on kaks eurot. Nõude tagastamisel kogumispunkti saab sama summa tagasi.

1. detsembril kell 18 süüdatakse jõulupuul tuled, et lasta pühadevalgus südalinna kaunistama. Seejärel kuulutab Kesklinna vanem Monika Haukanõmm turu avatuks. Erilise sündmuse puhul astub üles laulušõu Valge Gospel, solistideks Ott Lepland ja Tanja Mihhailova-Saar. Lapsi võtab vastu jõuluvana, kes jääb jõuluturule kuni selle lõpuni 7. jaanuaril.

Väsimus on unustatud
Magusasõbrad on saanud jõuluturul Eveli Apri küpsetistega maiustada juba 13  aastat. “Alustasime piparkookidega, kuid praegune popim kaubaartikkel on pehmed vahvlid, mis meenutavad belgia vahvleid,” tutvustab naine. “Siiski on meil täitsa oma retsept, mille koostis ei ole rammus ega rasvane, vaid mõnusalt kerge. Lisaks pakume soolast ehk juustuvahvleid. Algava jõuluturu uustulnuk on leivavahvel karulauguvõiga.”

Eveli Apri vahvlimajakese uustulnuk on leivavahvel karulauguvõiga.
Pilt: Jõuluturg

Õigupoolest on Evelil kohvik nimega Karulaugu Pesto, mis tegutseb Viimsis, ning jõuluturul müüdav just sealt pärinebki – hommikul tehakse taignad valmis ning päeval jõuavad need Raekoja platsi.
Ka vahvlilõhnalisel majakesel on omad püsikliendid. “Meid külastab juba esimesest aastast saati perekond lumerikkast Põhja-Soomest, kes tuleb Eestisse alati jõulude ja uue aasta vahel ning otsib jõuluturul üles ka meie majakese,” räägib Eveli. “Kohe esimesel või teisel aastal küsisid nad mu aadressi ja saadavad igal aastal jõulukaarte oma kodust, mis on üles pildistatud. Nõnda nad käivad meile jõuluturul head aastalõppu soovimas.”

Birgit ja Indrek Sarrap ootavad oma boksi külastajaid selgi aastal.
Pilt: Ilja Matusihis

Eveli tõdeb, et kuigi 40 päeva jõuluturul kauplemist väsitab, on see ka puhas rõõm, “Inimesed tulevad positiivsete ootustega. Kui jõuluturu tulukesed jalutuskäigul juba paistma hakkavad, muutuvad isegi tõsisemad ja tusasemad eestlased rõõmsaks. Jõuluturg on võlukoht ja teraapia!”

Advendiaeg Raekoja platsil…

 • Jõuluturg avatakse 1. detsembril kl 18 kuusel tulede süütamise ja Kesklinna vanema Monika Haukanõmme tervituskõnega. Jõulumeeleolu loob Valge Gospel, solistideks Ott Lepland ja Tanja Mihhailova-Saar.
 • Jõuluturg tegutseb 7. jaanuarini iga päev kl 10-20, sooja jooki saab pühapäevast neljapäevani kella 22-ni ning reedel-laupäeval kella 23-ni.
 • Jõuluvana maja on avatud 3. detsembrist 7. jaanuarini iga päev kl 12-18.
 • 17. detsembril kl 14 esinevad jõulukavaga Birgit Sarrap ja Mihkel Mattisen.
 • Laval toimub kultuuriprogramm reedel ja laupäeval kl 17-19 ning pühapäeval kl 12-14.
 • Vana-aasta õhtu kontserdiga esineb ansambel Legend ja pidu kestab kella poole kolmeni hommikul.
  Lisainfo: www.chistmasmarket.ee

… ja vanalinnas

 • 2. ja 10. detsembril kl 16 muutuvad Viru tänava vaateaknad kontsertlavaks. Iga lava lööb särama 15 minutiks, et pakkuda möödujatele muusikaline/tantsuline elamus. Jalutaja saab Viru tänaval kontserti kuulata pea kahe tunni jagu. Kontsertprogrammi paneb kokku Siim Aimla, lavale astuvad noored muusikud Mubast, tantsulised etteasted sünnivad koostöös Eesti tantsuagentuuriga juhendaja Julia Koneva käe all. Säravaks täheks on Kalle Sepp.
 • 3. detsembril kell 16 süütavad Raekoja platsi kuusel esimese advendi küünla linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna praost Jaak Aus.
 • 6. detsembril täidab Jaani kiriku advendikontsert Birgit Sarrapi vokaali ja Mihkel Mattiseni klaverimeloodiaga.
 • 9. 10. ja 17. detsembril kl 16 ja 18 leiavad aset vanalinna ringkäigud koos muinasjuttude ja lugudega. Vaadatakse, kuhu kaotas Tuhkatriinu oma kinga, või millisesse hoovi on peitu pugenud rebane, hunt ja jänes. Kus ketravad kullaketrajate vokid või kus laulab talvel ööbik? Lugusid otsitakse ja kuulatakse koos muinasjutuvestjaga. Algus Hopneri maja ees, Raekoja plats 18. Hind nii väikestele kui suurtele 5 eurot.
 • 9. detsembril kl 12 valmistatakse Hopneri majas keskaegses stiilis piparkooke ja kaunistatakse traditsioonilisi Ungari meekooke. Piletid 10/12 eurot.
 • 9. detsembril kl 14-17.30 viib jalutuskäik vanalinna kirikutesse, kus kõlab kaunis muusika ja jõulumeeleolust kantud sõna kirjanikelt Veronika Kivisillalt ja Jürgen Roostelt. Muusikaga rõõmustavad kuulajat noored muusikud Mubast kl 14 Rootsi-Mihkli kirikus (Rüütli 9), kl 15 Toomkirikus (Toom-Kooli 6), kl 16 Peeter-Pauli katedraalis (Vene 18), kl 17 Ukraina kultuurikeskuse Neitsi Maarja-Eestimaa kaitsja kabelis (Grusbeke torn, Laboratooriumi 33). Iga kontsert kestab u 30 min ja on külastajatele tasuta.
  Lisainfo: www.hopnerimaja.eu/Maja
Märksõnad:
Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Irina
29. nov. 2023 17:36
Tere! Artiklis on kirjas, et Jõuluvana alustab oma tööd 1. detsembril, Jõuluturu veebil - et alates 1. Advendist ehk 3. detsembrist. Mis on õige?