"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KUIVKÄIMLA OTSIB NIME. Kolm päeva jäänud: loo omaenda uudissõna (4)
28. november 2023
KUIVLA? Inimesed on oma nimepakkumistes fantaasiarikkad. Pexels.com

Sulle ei meeldi sõnad nagu “heitgaasitagastus”, “kliimapagulane” või “kliimaneutraalsus”? Veel jõuad anda oma panuse: oktoobri keskel alguse saanud Sõnause uudissõnade korjel on tänaseks osalenud üle tuhande eestimaalase. Kõige enam on vasteid pakutud sellistele sõnadele nagu kuivkäimla ja liginullenergiahoone. Viimane võimalus oma sõnad teele panna on sel neljapäeval, 30. novembril.

Sõnause projektijuhi Ede Tamkivi sõnul on tänaseks laekunud 2700 sõna meeldivalt suur saak. “Uute sõnade leiutamine pakub eesti keele kõnelejatele jätkuvalt põnevust ja võimalust panustada meie keele kestlikku arengusse. Eriti tore, et inimesed erinevatelt elualadelt esitavad sõnapakkumisi nähtuste kohta, millega nad puutuvad kokku oma igapäevases elus ja töös, kuid millele ei ole seni head suupärast vastet meie emakeeles.” 

Tamkivi sõnul on seni kõige enam elevust tekitanud sõna kuivkäimla, millele on pakutud üle 360 vaste, sealhulgas iga kümnes pakutu on “kuivla”. Rohkelt on pakutud vasteid ka sõnadele liginullenergiahoone, süsinikujalajälg ja kasvuhooneefekt, mis kõik on saanud üle 200 vaste. Kõige noorem sõnasepp on 2-aastane ja vanim 93, kõige agaram sõnameister on seni esitanud 104 sõna. 

Sõnause hindamiskomisjoni liikme ja keskkonnaeksperdi Mariliis Kolgi hinnangul on esitatud sõnade hulgas palju tuumakaid ja tabavaid sõnu, millel on kindlasti potentsiaali jõuda inimeste sõnavarasse ja kõnepruuki. Kolk utsitab kõiki kooliõpilasi ja nende emakeele õpetajaid, kes pole veel Sõnausest osa võtnud, seda tegema:

“Pea nädal on jäänud veel sõnakorje lõpuni – sellest piisab, et koolitunnis korralik ajurünnak ette võtta ja head sõnad teele panna.” Kõige enam uudissõnu esitanud klass saab auhinnaks kohtumise Eesti Vabariigi presidendi Alar Karisega Kadrioru lossis.

Kolmandat korda toimuv uudissõnade korje Sõnaus ootab sõnu esitama kõiki keelehuvilisi nii oma nime all kui soovi korral ka anonüümselt. Selleks tuleb täita sõnakorjevorm, mis on leitav Sõnause veebilehel sõnaus.ee. Noorte kaasamiseks on veebilehel ka eraldi vorm klassidele ja teistele kollektiividele, kes saavad ühiselt sõnu esitada.

Roheteemalisi uudissõnu saab esitada veel kuni 30. novembrini. Laekunud sõnade seast teeb keeleteadlastest komisjon esimese valiku, mis seejärel esitatakse 4.-7. detsembrini rahvalemmiku hääletusele Sõnause Facebooki lehel.

Igaüks saab hääletada oma lemmiku poolt ja lõpuks valib taas komisjon keelereeglitele vastavad parimad sõnad. Need kuulutatakse välja 8. detsembril ehk tuntud keeleuuendaja Johannes Aaviku sünniaastapäeval Vabamus. Parimate sõnade esitajatest üksikisikud saavad kutse Vabamusse ja oma sõnaga pusa.

Uudissõnade korje Sõnaus on presidendi kantselei ja Vabamu ühisalgatus, mis toimub juba kolmandat korda ning tänavu toetavad seda ka Euroopa roheline pealinn Tallinn ja Eesti Keele Instituut

Konkursi ellukutsujaks oli president Toomas Hendrik Ilves aastal 2010. Võidusõnaks oli siis taristu, mis on tänaseni laialdaselt kasutuses. Viimasest sõnakorjest 2020. aastal on käibele läinud sellised sõnad nagu kaugõpe, sähku, ruumer ja taibutalgud. 

Kõik tänavu sõnakonkursile esitatud uudissõnad lisatakse ka Sõnause sõnastikku, kus on juba ees 3866 sõna möödunud korrast.

Märksõnad:
Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lugeja
29. nov. 2023 12:17
Head vanad mõisted peldiku kohta on ju olemas, mida seal kaasajastada kui seedimine käib ikka ühtemoodi nagu ikka oli see vanasti ,on see praegu ja jääbki nii kuni maakera ümmargune püsib.
Vana inime
29. nov. 2023 11:05
Ei mäleta, et rahvas kõnealust asutust kunagi kuivkäimlaks oleks kutsunud. See sõna ikka rohkem ametnike kõnepruugist pärit. Nii, et lugupeetud keelearendajad, pöörduge ehk esmalt ajaloolaste ja rahvapärandi kogujate poole ning kuulake mis nemad teile ütlevad. Isiklikult mulle tulevad oma maal veedetud lapsepõlvest meelde sellised sõnad nagu peldik, kemmerg, kemps aga eks neid leidu kindlasti palju teisigi nii murde- kui kirjakeeles mille seast siis sobivamat valida. ja saage aru vahel võib vana, kuid vahepeal unustatu aga juba oma suupärasust tõestanud sõna olla parem mistahes uuest, millest keegi tegelikult ei tea kas ta üldse kunagi üldseinimeste hulgas kasutust leiabki.
Ostrov Valdeko
28. nov. 2023 16:25
Huvi asutus, kas on kellegil midagi veel ära võtta! Pakun sõnaks RÕÕMUMAJA.
hmm
28. nov. 2023 12:00
Kuivkäimla on väga sobiv sõna. Milleks midagi uut leida. Pealegi juba lihtsalt sõna käimla viitabki tavakasutuses sellele, et tegu on kuivkäimlaga.